بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ Saturday, 3 June , 2023

اخبار ویژه

جایگاه بودجه حمل و نقل پاک در پایتخت اعمال حد نصاب نمره مصاحبه دکتری در سال ۱۴۰۲ احتمال تغییراتی در بدنه شهرداری تهران در چند هفته آینده سعدیه در آستانه نابودی اطلاع رسانی در حوزه نهضت مسکن ملی جهت ترغیب مردم تمدید ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ شروع مجدد تخریب ها در بافت تاریخی شیراز برنامه ریزی شهرداری برای ورود اتوبوس‌های جدید به پایتخت باغ‌های سیمانی پایتخت احداث ۲۸ مجموعه پارکینگ عمومی در دستور کار شهرداری تهران تکذیب شایعات مطروحه درباره علت استعفای رییس مرکز حقوقی شهرداری/ پیگیری از طریق مراجع قضایی برگزاری کنفرانس بین المللی مقابله با پدیده گرد و غبار با حضور نمایندگان سازمان ملل نوسازی مخازن زباله در شهر تهران ورود دستگاه قضایی و پلیس برای رفع سد معبر دستفروشان تئاتر شهر جانشین احتمالی شهردار قم کیست؟ آغازثبت‌نام مصاحبه داوطلبان دکتری بدون آزمون استعداد درخشان دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ فرصت یک‌ ماهه به شهرداری‌ها برای معرفی محلات مشمول بسته‌های تشویقی شهرسازانه تخریب سنگ‌فرش‌های گران‌قیمت خیابان ۱۷ شهریور توسط شهرداری منطقه ۱۲ برداشت آب‌های زیرزمینی مهم‌ترین عامل فرونشست زمین افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی باید به تصویب شورای شهر برسد

1
مقاله فارسی

تبیین مفهوم “حق به شهر” بر مبنای دستگاه فکری هانری لُـهِ فور

  • کد خبر : 3748
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۲۷
تبیین مفهوم “حق به شهر” بر مبنای دستگاه فکری هانری لُـهِ فور
بررسی اندیشه‌های هانری لُهِ فور، مبدع ایده‌ی حق به شهر و ارائه تصویری کلی از مفاهیمی که مفهوم حق بــه شــهر صرفاً بــه کمک آن‌ها، معنای کامل خود را می‌یابد.

مفهوم حق به شهر این روزها به طور نســبتاً گســترده و به نحوی مورد استفاده قرار می‌گیرد که گویی معنای آن برای همگان روشن اســت. اما آنچه کمتر به آن پرداخته می‌شود، چیستی و خاســتگاه شــکل‌گیری آن و مهم‌تــر از همه، پیوند آن با دموکراسی رادیکال است. اقبال عمومی -هم در ســطح جهانــی و هــم در ایــران- بــه این مفهوم و به موازات فقدان کاوش انتقادی دربــاره‌ی آن، متضمن خطری اســت کــه مســئله‌ی محــوری آن را تحریــف کنیــم. در نتیجه، بررسی موشــکافانه‌ی ایــن مفهــوم، ضــرورت می‌یابد. به همین منظور در این نوشــتار، با دانلود رایگان بررسی اندیشه‌های هانری لُهِ فــور، مبــدع ایده‌ی حــق به شــهر، برآنیــم تــا تصویــری کلــی از مفاهیمی ارائــه دهیــم کــه مفهــوم حــق بــه شــهر صرفاً بــه کمــک آنهــا، معنای کامل خــود را مییابــد. بــه ایــن ترتیــب ســعی میکنیــم تــا امــکان فروکاســتگرایی را در برخورد بــا مفهوم حــق بــه شــهر بکاهیــم و تصویــری نســبتا دقیــق را از آن فراهــم کنیم. بــه همیــن منظــور، ابتــدا بــه دیالکتیــک از دیــد لُهِ فــور و پیونــدش بــا مفاهیمــی مانند پراکســیس و انســان کامــل می‌پردازیــم. زیــرا بــه نظــر میرســد روش دیالکتیکــی خــاص لُهِ فـور، زنجیــر پیونددهنــده‌ی اندیشــه‌های او بــه شمار میرود. در ادامــه، به مفهــوم بیگانگی می‌پردازیم؛ مفهومی که در اندیشه‌های لُهِ فور نقشی تعیین کننــده دارد و وی از آن‌ها به ســان تجربه‌هــای روزمــره یاد می‌کنــد که نقدش مســتلزم نقد زندگی روزمره اســت. نقد بیگانگی همچون تجربه‌ای روزمره، نقشی بنیادی به زندگی روزمره می‌بخشــد. بــر ایــن مبنــا، دیگــر انقــلاب و تغییــر اجتماعــی را نمی‌تــوان صرفاً در ســطح دولت یا اقتصاد جست. به این ترتیب، انقلاب، به انقلاب در زندگی روزمره تبدیــل می‌شــود. ســپس، بــه اصلی‌ترین مفهــوم در تبیین حق به شهر میرسیم: تولید فضا. آنچه باعــث می‌شــود لُهِ فور حق به شهر را بــه حق بر فضا گســترش دهد. پس از آنکه به این ترتیب تصویری کلی از منظومه‌ی اندیشه‌ورزی لُهِ فور ارائه می‌شود، بــه طور دقیق‌تر بر مفهوم حق به شهر متمرکز می‌شویم تا این بار با دیدی ژرف‌تر آن را بنگریم.

به کانال تلگرام نوین شهرساز بپیوندید
لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=3748

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.