بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

آزمون نظام مهندسی شهرسازی

زمان . تا برگزاری آزمون بعدی نظام مهندسی شهرسازی ۱۴۰۲

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
آزمون بعدی احتمالا بهمن ماه خواهد بود

آشنایی با آزمون نظام مهندسی

به قلم میلاد مبارکی نوین

آزمون های نظام مهندسی یکی از پر جمعیت ترین آزمون ها در سراسر کشور می باشد و می تواند از مهم ترین مراحل زندگی یک مهندس شهرساز محسوب شود. قبولی و موفقیت در این آزمون قطعا می تواند برگ برنده ای برای هر مهندس شهرساز باشد و پر واضح است که هدف و آرزوی بسیاری از مهندسین کشور ، عضویت و داشتن پروانه اشتغال بکار مهندسی از سازمان نظام مهندسی کشور است.همانطور که از اسم این بخش از سایت نوین شهرساز مشخص است هدف این بوده که شما مهندسین گرامی را با آزمون های نظام مهندسی آشنا کنیم و بدین ترتیب اولین مرجعی در شهرسازی کشور باشیم که بطور رایگان تمامی منابع ، نمونه سوالات و پاسخ به سوالات متداول و رایج مربوط به این آزمون ها را به شما ارائه دهیم.

آشنایی با سازمان نظام مهندسی

قطعاً نام سازمان نظام مهندسی ساختمان را به گوش شما خورده است.مهندسان ۷ رشته عمران ، معماری ، برق ، مکانیک ، نقشه برداری ، شهرسازی و ترافیک بعد از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک کارشناسی یا همون لیسانس یا بالاتر می توانند در این سازمان که در تمامی مراکز استان و شهرستان های پر جمعیت نمایندگی دارد عضو شوند و با این عضویت می توانند از تسهیلات و امکاناتی که سازمان هر استان برای اعضای خود در نظر گرفته اند استفاده کنند.

توجه داشته باشید جهت عضویت در سازمان نیاز به آزمون یا گذراندن سنوات نیست ولی برای اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌بایست با توجه به ضوابط در آزمون‌ نظام مهندسی شرکت نمایید و پس از تعیین صلاحیت از مزایای آن بهره‌مند شوید.

حق عضویت سالیانه در سازمان نظام مهندسی در هر استانی متفاوت است، برای نمونه عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ۱۰۰۰۰۰ تومان(۵۵۰۰۰ تومان بابت ورودیه و ۴۵۰۰۰ تومان حق عضویت) می‌باشد. البته صرف عضویت در سازمان نظام مهندسی مزایای چندانی نخواهد داشت و فقط در بعضی استان‌ها به صورت محدود برای اعضا تسهیلات و امکاناتی در نظر گرفته شده است.

آشنایی با رشته های آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی برای رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک هر ساله حداقل یکبار توسط سازمان نظام مهندسی برگزار می شود و افرادی که در این آزمون پذیرفته می شوند، پروانه اشتغال بکار مهندسی یا همان حق امضا از سازمان نظام مهندسی ساختمان دریافت خواهند کرد.

برای صلاحیت در رشته های عمران و معماری هر کدام سه رشته آزمون و برای رشته های برق و مکانیک دو رشته آزمون و بقیه رشته ها مانند شهرسازی هر کدام یک رشته آزمون برگزار می شود

مزایای شرکت درآزمون نظام مهندسی

۱- ارتقای رزومه مهندسی و شانس بهتر برای ورود به بازار کار

۲- تاسیس شرکت یا دفاتر مهندسی

۳- پیش نیاز گرفتن ارتقاء به پایه های بالاتر

۴- کسب درآمد ثابت سالانه و بدون هیچ فعالیتی با اجاره پروانه نظام مهندسی (حقوقی کردن پروانه)

۵- کسب درآمد حقیقی از طریق ارجاع کار نظارت توسط سازمان نظام مهندسی 

۶- دوستانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را هم داشته باشند به عنوان مدرک معتبر قابل استفاده می باشد

شرایط ثبت نام در آزمون نظام مهندسی

طبق ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع به شرح جدول زیر می‌باشد:

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه ای
کارشناسی ۳ سال
کارشناسی ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال

داوطلبان آقا می بایست برای دریافت پروانه فعالیت حرفه مهندسان خود ، کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت ( دائم یا موقت ) داشته باشند (البته برای شرکت در آزمون نیازی به کارت پایان خدمت نیست، افرادی که مشکل سربازی دارند می توانند با قبولی در آزمون بعداز سه سال کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم خود را جهت اخذ پروانه کار ارائه دهند)

نکات مهم آزمون

۱-آزمون نظام مهندسی جزوه باز و به اصطلاح «open book» می باشد بنابراین شما می توانید کلیه منابع خود را به جلسه آزمون برده و از آن‌ها آزادانه استفاده نمایید.

۲-آزمون نظام مهندسی در تمامی رشته‌ها و صلاحیت‌ها بجز صلاحیت معماری طراحی، بصورت تست‌های چهارگزینه‌ای می‌باشد.

۳-معمولا در هر آزمون ۶۰ سوال طرح می‌شود و حد نصاب قبولی در این آزمون کسب نمره ۵۰ درصد است. توجه داشته باشید در آزمون نظام مهندسی بعلت عدم محدودیت ظرفیت، رقابتی بین داوطلبان  وجود ندارد و داوطلبان می‌بایست حد نصاب قبولی (۵۰ درصد) را در این آزمون کسب نمایند، همچنین این آزمون نمره منفی هم دارد و در واقع هر ۳ سوال غلط یک سوال صحیح را حذف می کند.

۴-توجه کنید جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی کاملا اختیاری است اما در صورت قبولی در این آزمون برای اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی (گرفتن مدرک پایه ۳) عضویت در این سازمان الزامی می‌باشد.

۵-ثبت نام آزمون نظام مهندسی بصورت اینترنتی و از طریق سایت دفتر مقررات ملی ساختمان صورت می گیرد

۶-در نظر داشته باشید اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی حداکثر بمدت ۳ سال از تاریخ آزمون می باشد، لذا در صورت قبولی و نداشتن سابقه کار می توانید ظرف این مدت شرایط لازم جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

۷-از مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال بکار(پایه ۳) ثبت رتبه بندی شرکت مهندسی و مجوز کار در رشته مربوطه هست، از دیگر مزایای قبولی در این آزمون بعنوان کارشناس نظام مهندسی فعالیت در پروژه ها می‌باشد و حداقل مزیت آن اجاره حق امضاء به شرکتهای معتبر می‌باشد. در ضمن توجه داشته باشید برای رفتن به پایه های بالاتر وگرفتن پروژه‌های بزرگتر حتما نیاز به گرفتن پروانه پایه ۳ هستیم.

لیست منابع نظام مهندسی شهرسازی (آزمون اردیبهشت ماه ۱۴۰۲)

۱-قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (۱۳۹۰)(دانلود کنید) و تصويب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هيات وزيران در مورد اصلاح موادي از آئين‌نامه اجرايي قانون(دانلود کنید) و نظامنامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (دانلود کنید)

۲-مبحث دوم ( نظامات اداري )-( ۱۳۸۴ ) (دانلود کنید)

۳-مبحث چهارم ( الزامات عمومي ساختمان )-( ۱۳۹۶) (دانلود کنید)

۴-مبحث بيستم (علائم و تابلوها )-( ۱۳۹۶ ) (دانلود کنید)

۵-مبحث بيست و يکم (پدافند غير عامل )- ( ۱۳۹۵ ) (دانلود کنید)

۶-مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ايران(مصوبات موردی + مصوبات سال ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ و ۹۸) (دانلود کنید)

۷-کتاب بازآفرینی شهری پایدار در محدوده ها و محله های ناکارآمد شهری (۱۳۹۷) [کتاب فایل ندارد]

۸-آئین نامه طراحی راه های شهری (۱۲ جلدی فقط بخش های ۱، ۵ ، ۸ ، ۹ ، ۱۰ و ۱۱ )(ورژن سال ۱۳۹۹) (دانلود کنید

۹–قرارداد همسان شماره ۱۹ (تهیه طرح توسعه عمران (جامع) ناحیه)  (دانلود کنید)

۱۰-راهنمای دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیرعامل در طرح های توسعه و عمران شهری (دانلود کنید)

۱۱-آئین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه و عمران از سطح ملی تا محلی (دانلود کنید)

۱۲-ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد دارای معلوليت – ویرایش سوم ۱۳۹۹(دانلود کنید)

۱۳-قانون شهرداری ها و اصلاحات بعدی (دانلود کنید)

۱۴-چارچوب، راهنما و شرح خدمات تهیه طرح‌های جامع شهری با نگرش و روش نوین (پیوست مصوبه مورخ ۴/۵/۱۴۰۰ شورایعالی)(دانلود کنید)

۱۵- کتاب طراحی فضاهای شهری در ایران ۱۳۸۵ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران (دانلود فایل اصلی کتاب) ( دانلود خلاصه کتاب)

۱۶-کتاب برنامه‌ریزی راهبردی توسعه شهری ۱۳۸۵ (تجربیات اخیر جهانی و جایگاه آن در ایران) – معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی(دانلود خلاصه جامع و مفید)

۱۷-حقوق شهر و شهرسازی ( در حد اطلاعات دانشگاهی و حرفه‌ای) (دانلود جزوه مخصوص)

*  مسائل مرتبط با شهرسازی اعم از مدیریت و برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری و برنامه ریزی منطقه‌ای و روستایی و تحولات و انواع آنها، مفهوم شهر و شهرسازی، تاثیر عوامل اجتماعی، اقتصادی و طبیعی در طرح‌های شهرسازی، روش مطالعه وضع موجود شهر و روستا، الگوهای برنامه‌ریزی و جایگزینی نیازمندی‌های شهری و روستایی (در حد اطلاعات دانشگاهی)

• تذكر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ميباشد.

• تذكر۲: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني و يا جمله كتاب هاي راهنماي مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.

• تذكر۳: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني و مباحث مقررات ملّي ساختمان اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

دانلود یکجای تمامی منابع آزمون نظام مهندسی شهرسازی اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱

رمز فایل فشرده : novinshahrsaz.ir

حجم فایل : ۱۲۴ مگابایت 

 

دانلود سوالات آزمون نظام مهندسی شهرسازی از سال ۸۴ الی ۱۴۰۱

سوالات متداول شما

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات و ابهامات خود را در بخش نظرات همین صفحه اعلام کنید تادر اسرع وقت کارشناسان نوین شهرساز پاسخگو باشند

۱-  با چه مقاطع تحصیلی می توان در آزمون نظام مهندسی شهرسازی ثبت نام کرد ؟

پاسخ : تمامی فارغ التحصیلان رشته شهرسازی مقطع کارشناسی(لیسانس) ، کارشناسی ارشد(فوق لیسانس) و دکتری در صورت داشتن سنوات (جدول سنوات در همین صفحه از سایت) می توانند در آزمون شرکت کنند.

۲- فارغ التحصیلان چه گرایش هایی از رشته شهرسازی مجاز به ثبت نام در آزمون نظام مهندسی هستند ؟

پاسخ : تمامی فارغ التحصیلان رشته شهرسازی ، برنامه ریزی شهری ، برنامه ریزی منطقه ای ، مدیریت شهری و طراحی شهری می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

۳- فارغ التحصیلان کارشناسی چه رشته هایی می توانند در آزمون نظام مهندسی شهرسازی شرکت کنند؟

پاسخ : تمامی فارغ التحصیلان کارشناسی رشته هایی که ۷۰ درصد از سرفصل های آن با رشته شهرسازی مرتبط باشد می توانند در آزمون نظام مهندسی شهرسازی شرکت کنند (تشخیص این موضوع بر عهده سازمان نظام مهندسی استان ها می باشد و شما می توانید از سازمان نظام مهندسی استان خود استعلام بگیرید).

به همین جهت هنگام صدور پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی از همه افراد، ریز نمرات مقاطع تحصیلی را درخواست می کند

۴- افرادی که سابقه کاری کافی ندارند چگونه می توانند در آزمون شرکت کنند؟

پاسخ : افرادی که مدت زمان اخذ مدرک تحصیلی شان طبق جدول سنوات (کارشناسی ۳ سال ، ارشد ۲ سال و دکتری ۱ سال) باشد، می توانند حتی بدون داشتن سابقه کاری در آزمون شرکت کنند اما در صورت قبولی در آزمون ،به آنها پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی داده نمی شود.این افراد با توجه به اینکه مدت اعتبار قبولی در آزمون نظام مهندسی ۳ سال می باشد ، می توانند در این مدت (۳سال) سابقه کاری مرتبط با رشته شهرسازی جمع آوری کنند.

۵- آیا منابع و مواد آزمون در همه دوره ها یکسان است؟

پاسخ : خیر. منابع آزمون می تواند در هر دوره تغییر کند به همین جهت حتما قبل از شروع به مطالعه منابع حتما از آخرین لیست منتشر شده اطلاع کسب کنید.

 

 

هر . دارید بپرسید در اسرع وقت پاسخ میدیم

 1. با سلام ممنونم از تیم نوین شهرساز
  یک سوال اگه ما سابقه کار نداشته باشیم میتونیم در آزمون شرکت کنیم و قبول شیم؟

 2. واقعا با دیدن این بخش از سایت شگفت زده شدم خدا خیرتون بده

 3. سلام خسته نباشید میشه یه توضیحی هم واسه اونا که تغییر رشته ای هستن و میخوان آزمون نظام شرکت کنن بدید؟ ممنون

 4. سلام .با توجه ب اینکه بنده از زمان اخد مدرک کارشناسی تا کنون که ۳ سال گذشته سابقه کار ندارم .بعد از قبولی در ازمون نظام باید حتما ۳ سال برام بیمه رد بشه تا بتونم گواهی اشتغال بگیرم؟

 5. سلام برای ازمون شهرسازی حتما سابقه کار باید توسط مهندسی ک پروانه شهرسازی دارد تایید شود؟ و آیا کار در ارگان دولتی مثل شهرداری و ارگان وابسته سابقه کار محسوب نمیشود؟

 6. خیییلی مطالب کافی و جامع بود سپاس از تیم خوبتون // فقط اگر ما اینهارو بخونیم دیگه نیازی به پکیج موسسه ای نیست ؟؟ همینا کفایت میکنه برای قبولی؟؟

 7. ممنون ازتون مرسی که از شهرسازا حمایت میکنین

 8. مهندس سلام و وقت بخیر.
  منابع ازمون اسفند۹۹ اعلام شده؟ تغییر نخواهد کرد..و ما همین منابع را مطالعه کنیم؟

 9. سلام تشکر میکنم از شما بابت این همه اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدهید انشااله همیشه موفق و پیروز باشید.

 10. مرسی از حمایت و تلاش فوق العادتون

 11. از تلاش های شما بی نهایت سپاسگزارم.

 12. سلام ببخشید اگر آزمون دادیم و قبول شدیم و تا ۳ سال بعد هم کار مرتبط باشهرسازی پیدا نکردیم باید مجدد آزمون رو بدهیم؟

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.