بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : پنج شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 16 June , 2022
0
کتاب

کتاب فاولا چهار دهه زندگی بیمناک در سکونتگاههای غیر رسمی ریو دو ژانیرو

  • کد خبر : 9016
  • ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۳۹
کتاب فاولا چهار دهه زندگی بیمناک در سکونتگاههای غیر رسمی ریو دو ژانیرو
کتاب فاولا: چهار دهه زندگی بیمناک در سکونتگاه‌های غیررسمی ریودوژانیرو ، نوشته جانیس پرلمن دستاورد چهل سال پژوهش بر روی ســه نســل از ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی ریودوژانیرو (فاولا) برگردان کیومرث ایراندوست و گلایول مکرونی است که در سال ۱۳97 توسط انتشارات دانشگاه کردستان و با حمایت معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ایران به چاپ رسیده است.

کتاب فاولا: چهار دهه زندگی بیمناک در سکونتگاه‌های غیررسمی ریودوژانیرو ، نوشته جانیس پرلمن دستاورد چهل سال پژوهش بر روی ســه نســل از ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی ریودوژانیرو (فاولا) برگردان کیومرث ایراندوست و گلایول مکرونی است که به‌عنوان برجسته‌ترین پژوهش در زمینه پژوهش‌های شهری جهانی در سی سال گذشته شناخته‌شده است.این کتاب در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات دانشگاه کردستان و با حمایت معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ایران در ۴۸۸ صفحه به چاپ رسیده است. فایل PDF این کتاب را می توانید به صورت رایگان از طریق لینک زیر از سایت نوین شهرساز دانلود نمایید.

در آغاز این کتاب خانم پرلمن در مقدمه ای کوتاه برای چاپ فارسی کتاب نگارش نوشته اند: “باوجــود ناهمسانی‌های گســترده میــان ایــران و برزیــل، مبــارزات تهیدسـتان شهری و چالش­های برآمده از سکونتگاه‌های غیررســمی به گونه شگفت‌انگیزی همســان اســت. ازاین‌رو مــن بســیار امیــدوارم کــه ایــن کتــاب بــرای سیاست‌گذاران، جامعــه مدنــی، دانش‌پژوهان، دانشــجویان و دیگرکسان دوستدار این موضوع در کشــور شــما ســودمند باشــد.”

در فصــل نخســت تاریخچــه فاولاهــا، کوشش‌های نخســتین بــرای پاک‌سازی آن‌ها، دگرگونی‌های غیررســمی بــودن شــهری مطرح می شود. در فصــل دوم شــهری شــدن جمعیــت جهــان را بررسی می‌کند.

فصــل ســوم دربــاره نخســتین ســکونتگاه بــه نــام کاتاکومبــا اســت کــه فاولایــی در دامنــه یــک تپــه در یکــی از دل‌انگیزترین جاهــای شــهر اســت، می باشد. فصــل چهــارم داســتان دیگرگونه نوابرازیلیــا اســت، فاولایــی در بخــش صنعتــی شــمالی شــهر کــه بخشــی از یــک مجموعه‌ای بــزرگ از چند محله‌ی به‌هم‌پیوسته اســت کــه اکنــون بــا تراز بــالای خشــونت، ِبدنــام شــده اســت. فصــل پنجــم دربــاره دکــو دِکاسیاس است، یک بخش شهری در بایکسادا فلومیننس، درســت در شــمال شــهر ریــو اســت کــه اقتصــاد و جمعیــت آن از نخســتین پژوهــش تــا اکنــون، رشــد قابــل توجهــی داشــته اســت.

فصــل ششــم دربــاره دگرگونــی حاشیه‌نشینی از افســانه بــه واقعیــت اســت. فصــل هفتــم، بــه ویرانگرتریــن دگرگونــی در چهــار دهــه، یعنــی افزایــش قاچــاق مــواد و جنــگ افــزار در فاولاهــا و گیرافتــادن مــردم در میــان قاچاقچیــان مــواد یــا شــبه نظامیــان خــود گماشــته و یــا هــردوی آنــان می‌پردازد. فصــل هشــتم بــه پرسش‌های پیوسته بــه جابجایــی جغرافیایــی و اجتماعی-اقتصــادی می‌پردازد. در فصــل نهــم، دربــاره ناامیــدی از مردم‌سالاری در میــان تهیدستان شــهری کاوش شــده است و گسســتگی میــان باورهــا و رفتــار در برابــر مشــارکت سیاســی (به‌ویژه در میــان جوانــان و نســل فرهیخته ) بررســی می‌شود.

در فصــل دهــم، بــه بررســی پیونــد میــان تهیدستی، نابرابــری و جهانی‌شدن پرداخته شده است. فصــل یازدهــم بــه سیاست‌های فاولایــی از بیرون ریختن تــا بهســازی و آموزه‌ها و همچنیــن دگرگونی‌های عملــی و ایدئولوژیکــی پدیدآورنــده ایــن چرخــش می‌پردازد. در فصــل دوازدهــم، بــا ایــن جســتار بنیادی روبه‌رو می‌شویم کــه تهیدستی چگونــه تفســیر شــده اســت کــه فردیــت را انــکار می‌کند و چگونــه تهیدستان شــهری کوشــش می‌کنند تــا “جنتــه ” (کســی) باشــند و جایــگاه یــک انســان درخــور احتــرام و منزلــت را بــه دســت آورنــد.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=9016

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi