بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

1
توسعه ی شهری تورنتو

چگونه کمیسیون‌های منطقه‌ای تورنتو به توسعه شهری کمک می‌کنند؟

  • کد خبر : 2136
  • 22 آوریل 2020 - 16:14
چگونه کمیسیون‌های منطقه‌ای تورنتو به توسعه شهری کمک می‌کنند؟
مهاجران زیادی که تورنتو طی سال‌های اخیر به سوی خود جذب کرده است، موجب شده این شهر به عنوان یکی از فرهنگی ترین شهرهای جهان مطرح شود.

شهرسازی نوین: مهاجران زیادی که تورنتو طی سال‌های اخیر به سوی خود جذب کرده است، موجب شده این شهر به عنوان یکی از فرهنگی ترین شهرهای جهان مطرح شود. حدود ۶۴۱ کیلومتر مربع از فضای تورنتو با رودخانه پوشانده شده که ۴۳ کیلومتر آن از شرق به غرب و ۲۱ کیلومتر دیگر از شمال به جنوب کشیده شده است.
 
حقایقی درخصوص شهر تورنتو

در اطراف شهر تورنتو ۳۰۷ کیلومتر رود و رودخانه در جریان است که به دریاچه شهر انتاریو می رسد.
بیش از یک هزار و ۶۰۰ پارک و فضای سبز در بیش از ۸ هزار هکتار زمین در تورنتو وجود دارند.
این شهر حدود ۱۰ میلیون درخت دارد که تقریبا ۴ میلیون آن را درخان عمومی تشکیل می دهند. این شامل ۶۰۰ هزار درخت در خیابان ها و ۳٫۵ میلیون درخت در پارک ها، حوضچه ها و سایر مناطق طبیعی می شود.

تورنتو دارای نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد مسکونی است.

از سال ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۱۰۶ هزار کسب و کار در شهر تورنتو فعال هستند.
 
سیستم های توسعه منطقه ای تورنتو

شهر تورنتو از جمله شهرهای بزرگ دنیا به شمار می رود که توانسته در بخش مدیریت و توسعه شهری گام های موثری بردارد و سیستم های مختلفی را برای آن تعریف کرده است. این سیستم ها مربوط به توسعه منطقه ای شهرها می شوند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

تصفیه آب و فاضلاب
توسعه پارک ها و مراکز تفریحی
توسعه کتابخانه ها و مراکز آموزشی
جمع آوری آب پاک
برنامه ریزی استفاده صحیح از اراضی
ترافیک و پارکینگ
خدمات پلیس و آتش نشانی
امداد و نجات
ساماندهی پناهگاه های بی خانمان
مراقبت و حمایت از کودکان
 
فعالیت کمیسیون های منطقه ای شهر تورنتو

کمیسیون های منطقه ای شهر تورنتو همگی برای عموم مردم برگزار می شوند و کلیه اسناد و مدارک و تصمیمات گرفته شده به صورت آنلاین در اختیار عموم مردم قرار می گیرد. این کمیسیون‌ها تنها یک جلسه هر سه اه یکبار می توانند به صورت خصوصی برگزار کنند که در آن هم تصمیمات شهری و محله ای گرفته می شود.

این کمیسیون ها به مباحث عمومی همچون تهیه گزارشات از مقامات شهری، سازمان ها، شرکت‌ها و کمیته های مشاوره؛ ارتباطات اعضای شورا و سایر مسائل مربوط به شورای شهر تورنتو می پردازند.
این در حالی است که کمیسیون های منطقه ای شهر تورنتو در بخش های زیر به صورت رسمی فعالیت می کنند:

کمیسیون اجرایی: این کمیسیون زیر نظر مستقیم شهردار تورنتو فعالیت می کند و بر روی برنامه‌ها، اولویت‌های اجرایی طرح‌های توسعه شهری و منطقه ای و مسائل اجتماعی و فرهنگی این شهر بزرگ نظارت و کنترل دارند. بخش دیگری از وظایف این کمیسیون مربوط به روابط بین الملل شورای منطقه ای و برقراری ارتباط ارزنده با آژانس‌ها، نهادها و سازمان‌های مربوطه به منظور ایجاد یکپارچگی در وضعیت شهر و توسعه موازین مالی و اعتباری می شود.

کمیسیون پایدار: مسئولیت اولویت بندی ماوریت ها و برنامه های وضع شده و ایجاد یک انجمن برای بحث های سیاسی و ایراد سخنرانی عموم اعضای شورای محله تورنتو برعهده این کمیسیون است که در نهایت نتایج مطلوب و قابل قبول این سخنرانی ها به شورای شهر ارائه داده خواهد شد.

کمیسیون جوامع: این کمیسیون مسئول آن است که بر روی فعالیت شوراهای محله به ویژه توسعه زیرساخت های آن ها نظارت و کنترل داشته باشد. مسائل مربوط به محله ها به ویژه برنامه های ترافیکی و مقررات پارکینگ همگی زیر نظر این کمیسیون انجام می شود که بتواند از این طریق به رشد کیفیت زندگی بشر کمک شایانی کند. ارائه برنامه های تحصصی در زمینه توسعه محلی نیز  از دیگر وظایف کمیسیون جوامع به شمار می رود. همچنین این کمیسیون برنامه هایی را نیز جهت بهبود بخش تجاری محله های شهر تورنتو ارائه می دهد.

کمیسیون سلامت: این کمیسیون از یک هیات محلی تشکیل شده که از هر محله یک نماینده را در خود جای داده است. قانون حفاظت و ارتقای سلامتی، استانداردهای بهداشت عمومی و پروتکل های سلامت کلان شهرها از جمله مسائل مورد بررسی در این کمیسیون است. همچنین از دیگر وظایف این کمیسیون می توان به مواردی همچون تبیین برنامه های بهداشت عمومی و خدمات با توجه به استانداردهای شهر در پاسخ به نیازهای محلی، همکاری با کارکنان بهداشت عمومی تورنتو جهت تدوین برنامه ها، اهداف و سیاست های بهداشت و سلامت و تهیه گزارش های پیشنهادی به منظور تعیین بودجه های سرمایه گذاری و عملیاتی به شورای شهر اشاره کرد.

کمیسیون ویژه: این کمیسیون زیر نظر مستقیم شورای شهر فعالیت دارد و متشکل از یک انجمن فوق تخصصی جهت رسیدگی به امور توسعه پایدار شهری می باشد. کمیته های حسابرسی، بودجه، انتصاب و مدنی همگی تحت نظر این کمیسیون هستند.

عملکرد شوراهای محله ای تورنتو

در سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد محله های شهر تورنتو، ۳۱ محله بوده و سپس با توجه به استراتژی‌های مربوط به توسعه محلی شهر، تعداد محلات گسترش چشمگیری پیدا کرد. هم اکنون شهر تورنتو دارای ۱۴۰ محله مجزا است که هر کدام از یک شورای محله برخوردار هستند. شهر تورنتو به دلیل تنوع بسیار بالا در فرهنگ، محله های بسیار گسترده ای دارد که تحقیقات ارزنده ای در حوزه سیاست های اجتماعی در آن ها صورت می گیرد.

شوراهای محلی شهر تورنتو با هدف یاری رساندن به سازمان های دولتی و اجتماعی تشکیل شده اند تا با برنامه ریزی های خود بتوانند در توسعه زیرساخت های شهری و منطقه ای تورنتو نقش بسزایی را ایفا کنند.

این شوراها تمامی اطلاعات مربوط به شرایط زندگی مردم در آن محله، وضعیت اجتماعی و فرهنگی، راندمان فعالیت های اقتصادی در محله، وضعیت زیست محیطی و جغرافیایی محله را مورد بررسی و تفحص قرار می دهند و در نهایت برنامه ریزی های تخصصی این بخش ها را برعهده می گیرند. پژوهشگران متخصصی در هر یک از این شوراهای محله مستقر هستند و گزارش های تحقیقاتی مفیدی را تهیه و تنظیم می کنند.

همچنین در هر ماه گزارش های آماری از شرایط زندگی مردم در هر محله و وضعیت ارتقای سطح زندگی و رفع مشکلات محله نسبت به ماه های گذشته تنظیم می شود که این گزارشات مستقیم در اختیار کمیسیون های منطقه ای تورنتو قرار می گیرند. از این رو اگر شورای محله ای پیشرفت کمتری نسبت به دیگر شوراهای محله داشته باشد، به کمیسیون جوامع ارجاع داده می شوند و نحوه عملکرد آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.

در نهایت اگر شوراهای محله هایی نسبت به سایر محله ضعیف تر عمل کنند، اعضای آن ها با نظارت کمیسیون جوامع تغییر کرده و تغییرات سازمانی جدی در آن ها انجام می شود. در حال حاضر حدود ۴ هزار نفر در این شوراهای محلی فعال هستند و محله ها شامل ۲ تا ۵ تراکنش سرشماری می باشند.

همچنین در هر محله حدود ۷ تا ۱۰ هزار نفر زندگی می کنند که شوراهای محله برای ارتقای سطح زندگی این افراد تلاش می کنند. این شوراها خدمات اجتماعی و بهداشتی شهروندان را تفکیک کرده و برای آن ها مراکز و نهادهایی را تعریف کرده اند.

در این محله های تورنتو مرزهای طبیعی (رودخانه ها و فضاهای زیست محیطی) و مرزهای انسانی (خیابان ها، بزرگراه ها و غیره) همگی تفکیک شده اند و هر محله وظایف مربوط به خود را برای حفظ محیط های طبیعی و توسعه زیرساخت های حمل و نقل تحت نظارت شورای شهر و شهرداری برعهده دارند.

هر یک از بخش های فعال در شوراهای محله تورنتو دارای رنگ های خاصی هستند و گزارش های آماری و اطلاعاتی این بخش ها با آن رنگ ها انتشار و قابل تشخیص خواهند بود. شوراهای محله به دلیل اینکه نظم خاصی در فرآیند اطلاع رسانی خود ایجاد کنند، اقدام به این کار کرده و رنگ های گزارش های خود را چه به صورت الکترونیکی و چه به صورت چاپی به مردم آن محله معرفی کرده اند. از این رو مردم به خوبی می دانند این گزارش ها مربوط به بخش و حوزه ای می باشد.

استراتژی توسعه محله‌های تورنتو در سال ۲۰۲۰ میلادی

این استراتژی کلان با هدف رشد موفق و پایدار هر ۱۴۰ محله تورنتو تبیین شده است تا تاثیرات محله ها در حوزه توسعه شهری را پررنگ تر نماید. این استراتژی از طریق مشارکت با ساکنان، آژانس های اجتماعی و کسب و کار جهت سرمایه گذاری در محله ها، ارائه خدمات شاخص، تدوین برنامه ها و امکانات توسعه یافته به اجرا درمی آید. البته باید یادآور شد که در ۳۱ منطقه تورنتو این امکانات و خدمات برنامه ریزی می شوند و سپس به صورت مجزا در هر محله به اجرا درمی آیند.

همچنین در این استراتژی آمده است که جوامع سالم باید در هر محله رشد یابند و با شناسایی صحیح آن ها، بستر لازم جهت توسعه اقتصادی و بخش های تجاری آن محله فراهم آید.

ماموریت اصلی این استراتژی آن است که در نظر دارد افراد، منابع و سیاست های ارتباط دوستانه همسایگان و هم محله ای ها را فعال سازد که این امر نقش بسزایی را در توسعه زیرساخت های شهری تورنتو ایفا خواهد کرد.

عوامل متعددی وجود دارد تا محله های یک شهر قدرت بگیرند و بتوانند نقش موثری را در توسعه شهری پایدار ایفا کنند. استراتژی ۲۰۲۰ توسعه محله‌های تورنتو، به منظور پررنگ تر کردن نقش محله ها ۵ رویکرد تحقیقاتی را به عنوان پایه مطرح کرده است که این رویکردها بر اساس استراتژی تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی که ارزیابی قلب شهر نام دارد، عنوان شده اند.

این ۵ حوزه شامل محیطی فیزیکی، فرصت های اقتصادی، توسعه زندگی اجتماعی، سلامت و مشارکت در تصمیم گیری مدنی می شود. این استراتژی ۲۰۲۰ تورنتو می گوید اگر بر روی این ۵ حوزه در محله های شهر تورنتو کار شود، قطعا تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد تحولی بزرگ و تاثیرگذار در فعالیت های شوراهای محله خواهیم بود که تاثیر مستقیم آن بر توسعه شهری تورنتو مشهود خواهد شد. 

توسعه بخش سرمایه گذاری در محله های شهر تورنتو از دیگر برنامه و طرح های مهم مطرح شده در این استراتژی است که نمی توان از آن غافل ماند. این بخش می تاند روند زندگی مردم آن محله را تغییر محسوسی دهد و به رشد اقتصادی زندگی شهروندان کمک کند. مکانیزم های درآمدزایی برای هر محله می تواند زیرساخت تجاری آن محله را توسعه داده و در نتیجه منجر به جذب سرمایه‌گذار شود. از این رو در این استراتژی به راه اندازی یک شبکه سرمایه دار محلی اشاره شده است که می تواند با معرفی فرصت ها و زیرساخت های تجاری، به جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار کمک کند. در این شبکه همه سرمایه داران می توانند یک کد تجاری داشته باشند و با توجه به بودجه خود اقدام به سرمایه گذاری و دریافت سود لازمه کنند.

همچنین اطلاعات، منابع و شیوه ها و ابزارهای اجرایی پروژه ها در این شبکه به اشتراک گذاشته می شوند تا سرمایه گذاران بتوانند با کسب اطلاعات کافی، بهترین فضا را برای سرمایه گذاری محلی انتخاب کنند.

توسعه فضاهای آموزشی و مطالعه جمعی از دیگر برنامه های تدوین شده در این استراتژی است که می تواند به ایجاد اشتغال و فرصت های جدید شغلی کمک قابل توجهی کند.

در آخر می توان گفت که این استراتژی بر مشارکت مردمی بسیار تاکید دارد و به این موضوع اشاره می‌کند که اگر مردم هر محله با تمامی این حوزه ها آشنایی کامل پیدا کنند، می توانند به پیشرفت اهداف و گسترش روند کاری شوراهای محله کمک نمایند. 

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=2136

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.