بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0
در حاشیه امضای تفاهم نامه شهرداری با مرکز تحول ریاست جمهوری

شهرداری تهران الگوی پیشرو در پیاده سازی فناوری های نوین

  • کد خبر : 7173
  • 31 می 2020 - 14:05
شهرداری تهران الگوی پیشرو در پیاده سازی فناوری های نوین
«وطن خواه»: با توجه به اینکه شهرداری تهران به عنوان یک الگوی پیشرو در به کارگیری تکنولوژی های نوین از قبل نیز شناخته شده است، قطعا پیاده سازی ایده ها و فناوری های نوین در حل مسائل شهری می تواند تاثیرگذاری چشمگیری در سطح کشور بازی کند.

به گزارش نوین شهرساز ، «دکتر سیروس وطنخواه» در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که با حضور «دکتر محمد حسین بوچانی» رئیس مرکز و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری امر رصد و شناسایی فناوری های نوین در جهان را با هدف رفع نیازهای مهم و راهبردی کشور انجام می دهد که بدون شک یکی از بازیگران بزرگ در این حوزه در کشور مدیریت شهری وشهرداری هاست.

وی با اشاره به اینکه پیچیدگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجود در شهرها به چالش های بزرگ و کوچک در کشور تبدیل شده است، ادامه داد: در این راستا نقش نوآوری و فناوری های نوین در رفع این نیازها و مسائل حال و آینده شهری بسیار نمایان تر از گذشته احساس می شود.

رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری بیان کرد: معتقدم مرکز همکاری های تحول و پیشرفت به عنوان سازمان رصدگر و تامین کننده فرصت های بین المللی از یک سو و از سوی دیگر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران به عنوان بازوی فکری شهرداری تهران و مدیریت شهری کشور می تواند یک زنجیره تکمیلی خوبی را ایجاد کند تا مسائل و مشکلات شهری به خوبی شناسایی شوند.

وی با تاکید بر اینکه برای حل و رفع چالش ها و نیازهای شهری در کشور نیاز به یک هم افزایی مدیریتی مشترک بین مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهردا تهران با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری وجود داشت، یادآور شد: امضای این تفاهمنامه فرصتی را فراهم می کند تا نیازهای موجود در کلانشهرها به ویژه در تهران به یک دغدغه در کشور تبدیل شده و در کمترین زمان ممکن شناسایی و در جهت رفع آن گام های موثری برداشته شود.

وطنخواه با بیان اینکه بعد از امضای تفاهم نامه همکاری، کارگروه مشترکی متشکل از کارشناسان دو طرف برای رسیدگی به مسائل و مشکلات اولویت دار مدیریت شهری کلانشهرها تشکیل می شود؛ تاکید کرد: بر این مبنا مرکز همکاری های ریاست جمهوری می تواند امکانات خود را در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری، مانند فناوری های شهروندی و یا نوآوری های مرتبط با نیازهای شهری چه آنهایی که در گذشته مورد شناسایی قرار گرفته و اطمینان خوبی برای تاثیرگذار بودن آنها داریم وچه فناوری های نوینی که در آینده طراحی خواهد شد را در اختیار شهرداری تهران به ویژه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برای پیاده سازی و اجرای آن به صورت مشترک قرار خواهیم داد.

به گفته وی، چنانچه در جریان این همکاری نیاز به نوآوری هایی در سطح بین المللی باشد، با توجه به روابطی که مرکز همکاری های تحول و پیشرفت با کشورهای مختلف دارد، امکان دسترسی به این فناوری های نوین خواهد شد.

رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری همچنین گفت: با توجه به توان شرکت های داخلی به ویژه شرکت های دانش بنیان در حوزه نوآوری و فناوری های نوین و ارتباط مرکز همکاری های نهاد ریاست جمهوری با این مجموعه ها می توان امکانات تاثیرگذاری را برای رفع نیازهای شهر و شهروندان به ویژه تهران به مجموعه مدیریت شهری معرفی کنیم.

لزوم استفاده از نوآوری های نوین در اداره کلانشهرها
در ادامه این نشست رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بیان کرد: در شرایطی به سر می بریم که تداوم اداره شهرها به شیوه قدیمی و تدریجی غیر ممکن بوده و تنها راه حلی که پیش روی مدیران شهری قرار دارد، استفاده از فناوری ، نوآوری ها و اداره شهرها به صورت علمی و دانش بنیان است.

محمد حسین بوچانی گفت: ما در کشور ظرفیت های متعددی داریم که این ظرفیت ها باید در کنار هم به صورت هم افزا کمک کنند تا مسائل، مشکلات و چالش های شهرها حل شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تکالیف بین المللی و قانونی شهرداری تهران در حل مسائل شهری افزود: به عنوان مثال در رابطه با کاهش مصرف سوخت، گام گذاشتن شهرها به سمت تولید کربن کمتر و همچنین نشاط و سلامتی بیشتر در شهرکارهای بزرگی در دست اجرا دارد.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به پیگیری سیاست پیاده مداری و دوچرخه سواری از سوی مدیریت شهری پایتخت ادامه داد: این رویکردها گام های بزرگی است که ضمن اینکه اتکای شهر را به خودرو کم می کند، به عنوان یک الگوی تاثیرگذار اداره شهرها در آینده کاربردی بوده و مصداق بزرگی از هدف «تهران، شهری برای همه» خواهد بود.

بوچانی با تاکید بر اینکه در حوزه بهبود محیط زیست، مدیریت پسماند و همچنین استفاده از انرژی های خورشیدی و زمین گرمایی می-توانیم کارهای جدی ای را در شهر تهران انجام دهیم، بیان کرد: ما فضاهای بسیار گسترده عمومی در شهر تهران داریم که می توان با استفاده از فناوری های نوین موضوع مصرف سوخت، انرژی و وضعیت نگهداشت بهینه آنها را با استفاده از روش های نوین دگردیس کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به سطح فعالیت های مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری یادآور شد: کاکرد فعالیت در سطح شهرها تاثیرگذاری و نمود بیشتری دارد. اگر بخواهیم پروژه ای موفق شود، باید آن را به گونه ای اجرا کنیم تا تعداد بیشتری از مردم و شهروندان از آن بهره مند شوند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه موضوع تفاهم نامه توسعه همکاری های دو جانبه به منظور برقراری ارتباط سازمان یافته و بهره مندی از دستاوردهای علمی، فناوری و نوآوری در زمینه مدیریت شهری است، تاکید کرد: مهمترین محورهای همکاری در نظر گرفته شده در این تفاهم نامه، ظرفیت سازی از طریق برگزاری کارگاه های مشترک آموزشی با مشارکت مراکز فناوری داخلی و خارجی، ایجاد زمینه و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان برای انجام طرح های مدیریت شهری با محوریت علم و فناوری، شناسایی و برقراری ارتباط و ایجاد همکاری با مراکز و موسسات علمی و فناوری خارجی فعال در زمینه مدیریت شهری، برگزاری و حضور مشترک در اجلاس، همایش ها و کنفرانس های داخلی و خارجی، حمایت و پشتیبانی از اجرای طرح های فناورانه در زمینه مدیریت شهری، ایجاد شبکه متخصصان بخش علم و فناوری حوزه مدیریت شهری و همکاری در زمینه های شهری مانند پسماند، فضای سبز، انرژی و نوآوری های شهری است.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=7173

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.