بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024

اخبار ویژه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است آخرین وضعیت درختان پادگان ۰۶ دستفروشی، قانونی شد؟ استخدام حدود ۵ هزار زباله‌گرد با حقوق ماهیانه ۱۵ میلیون تومان رونمایی از ۳۱ نماد استان‌های کشور در پایتخت بودجه ۶۶۷۰ میلیاردی شهرداری ارومیه تصویب شد تعرفه پارک حاشیه‌ای در شهرکرد اعلام شد ممنوعیت صدور مجوز حفاری در شهرکرد از ۱۵ اسفندماه فرآیند قراردادهای شهرداری تهران تسهیل می‌شود/ تسریع عملیات زیرساختی حوزه حمل و نقل عمومی با همکاری اداره کل امور مالی شهرداری تهران بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری تهران در شورا اعمال تغییرات جدید در استاندارد سالانه آلاینده PM۲.۵ در آمریکا رفع پلمب مجتمع تجاری دنیای نور تهران به شرط ایمن سازی اجرای ۱۹ طرح تخصصی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی پایتخت ساماندهی دستفروشان چهارراه و خیابان ولی‌عصر در ۲ نقطه پایتخت افزایش ۵۰ درصدی نرخ صدور پروانه بهره‌برداری شرکت‌های حمل و نقل در سال ۱۴۰۳ ظرفیت یک خط مترو معادل بزرگراهی با ۳۳خط عبوری‌ است فرآیند جمع‌آوری داده‌ها در حوزه اجتماعی و فرهنگی با دیگر بخش‌ها متفاوت است نرخ توقف در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ تعیین شد استمرار تقویت و نوسازی خطوط اتوبوسرانی پایتخت تخصیص بیش از ۱۴ همت از بودجه ۱۴۰۳ به موضوعات فرهنگی و اجتماعی

0
معاون وزیر راه و شهرسازی

سرمایه اجتماعی؛ عامل توانمندی ایران در مقابله با کرونا

  • کد خبر : 7255
  • 01 ژوئن 2020 - 16:36
سرمایه اجتماعی؛ عامل توانمندی ایران در مقابله با کرونا
«سیدعیسی حسینی» در مراسم سومین مرحله کمک‌های این وزارتخانه و سازمان‌های ذی‌ربط در رزمایش "کمک‌های مومنانه" ، این اتفاق را مخابره یک پیام بابت اعتماد عمومی و لبیک گفتن به فرمایشات مقام معظم رهبری دانست.

به گزارش نوین شهرساز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ «سیدعیسی حسینی»، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی در مراسم سومین مرحله رزمایش “کمک مومنانه” این مجموعه به مناطق محروم در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور با تسلیت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) اظهار داشت: نام این رزمایش، حس خوبی را ایجاد می‌کند که نخستین آن حس غرور ملی است. رزمایش‌ها و تلاش‌های جمعی عبادت‌های جمعی به حساب می‌آیند.

وی افزود: بر مبنای آموزه‌های دینی، اجتماع اصالت بر فردیت دارد هرچند که در اسلام فرد و اجتماع هر دو موضوعیت دارند اما اجتماع فضیلیت دیگری دارد. انسان از حیث کرامت انسانی چند رسالت مشخص دارد که نخستین آن نوعیت است. نوعیت انسانی اقتضا می‌کند که اگر در جایی همنوعش به مشکل برخورد کرد، به کمک او بشتابد. حس همدردی جمعی و اجتماعی و حس مشکلات دیگران خود به تنهایی یک ارزش به حساب می‌آید.

حسینی ادامه داد: معمولا انسان‌ها هرجا صرفنظر از خط‌کشی‌های ایدئولوژی و اعتقادی به صورت واژه عام انسانی، هرجا مشکلی برای یک انسان پیش آید، رسالت انسانی می‌طلبد که به کمک یکدیگر بروند. رسالت دیگر، رسالت اجتماعی است چون انسان یک موجود اجتماعی است. زندگی انسان در اجتماع می‌طلبد که یک نگرش جمعی داشته باشد. یعنی قبل از اینکه مشکلات خودش را ببیند یا حداقل در کنار دیدن مشکلات خود، مشکلات دیگران را هم در نظر داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در این خصوص وجه تمایز جوامع دینی و اسلامی با جوامع غربی در همین مساله است. تلاش جوامع غربی نوعا بر مبنای اصالت نفع و شخصی است. سال‌های سال از رنسانس تا کنون سعی کرده‌اند ایده فردگرایی را در جامعه جهانی به عنوان یک فرهنگ و ارزش نهادینه کنند. اینکه انسان‌ها برای منفعت خودشان خلق شدند و اصالت چیزی است که مورد نیاز شما خواهد بود.

وی تصریح کرد: براساس این دیدگاه جمع در اولویت‌های بعدی قرار می گیرد اما در جامعه دینی و مذهبی اصالت به اجتماع و جمع است. در جایی که یک مشکل در یک جامعه احساس می‌شود، بقیه احساس تکلیف کرده و این مساله بسیار ارزشمند است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی  افزود: در همین زمینه مقام معظم رهبری از دید مبانی فکری و با هدف قرار دادن رسالت نوعیت و فطرت و آموزه‌های دینی و اخلاقی رزمایش همدلانه و کمک‌های مومنانه را مطرح کردند. یعنی عمیقا به این موضوع اشاره داشتند و با مبانی معرفتی و فلسفی بسیار قوی و دقیق که با فطرت، دین و باورهای اخلاقی انسان‌ها ارتباط دارد، یک جوششی را در جامعه اسلامی به وجود آوردند.

وی گفت: این اتفاق برگرفته از دیدگاه امام راحل عزیزمان است و انقلاب با همین مبانی به پیروزی رسید. در جنگ تحمیلی هشت ساله هم با همین مبانی فکری و مردمی کردن عرصه‌های مختلف مبارزه به پیروزی رسید. اگر مقایسه‌ای داشته باشید امکانات و ابزاری ایران را با شرایط تحریم با امکاناتی که دنیا داشت به خوبی متوجه می‌شوید که دنیا در مهار، مدیریت و برخورد با کرونا بسیار مشکل داشت اما جمهوری اسلامی وضع قابل قبولی دارد. این مساله برگرفته از برکات همین رزمایش‌ها، همدلی‌ها و کمک‌ها بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تایید تدبیر به خرج شده دراین اتفاق گفت: مطمئن بودیم که مشتقانانه دوستان در وزارتخانه و سازمان‌های تابعه کمک خواهند کرد و بسیج هم بنابر رسالت و فلسفه وجودی خودش پیشتاز بود.

وی ادامه داد: در این اتفاق پیام‌های بسیار جدی دریافت شد که نخستین آن این بود که بسیج و سپاه به عنوان طلایه‌داران اجرای این فرمان رهبری معظم انقلاب، در لایه‌های مختلف اجتماعی یک اعتماد عمومی و اجتماعی را دیدند که مردم به آن لبیک گفتند. شما اگر روزهای ابتدایی شیوع کرونا را با هفته‌های بعد مقایسه کنید، متوجه جوشش و خیزش مردم می‌شوید. اردوهای جهادی مختلف و کارخانه‌های زیادی که کار را برای کمک شروع کردند، همه از برکات فرمایشات مقام معظم رهبری و دوستان عزیزمان در سطوح مختلف نظام اجتماعی به ویژه دوستان در سپاه و بسیج است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اعتماد عمومی به عنوان سرمایه جدی اجتماعی در هر جامعه‌ای به شمار می‌آید. مساله‌ای که در سال‌های اخیر در جمهوری‌اسلامی متاسفانه به دلایلی آسیب دیده است.  این رزمایش‌ها نشان داد مطرح شدن موضوع شکاف بین مردم با حاکمیت و دولت از سوی دشمن در سال‌های اخیر بی‌فایده بوده است و این یک پیام جدی اجرای این رزمایش این بود.  

وی افزود: نشان داده شد این اعتماد عمومی هنوز وجود داشته و پیوند عمیق و ناگسستنی بین حاکمیت و نظام با مردم برقرار است تا هرجا نظام به مشکل برخورد،‌مردم به کمک می‌شتابند تا حل شود. شاید این بسته‌ها از حیث مالی زیاد مشکلی را حل نکند اما ارزش‌های جمعی، اجتماعی و فرهنگ‌سازی و راه انداختن یک جریان فکری در این خصوص یک کار بسیار ارزشمندتر از مرحله نخست است.

حسینی در پایان گفت: واقعا جا دارد تشکر و قدردانی داشته باشیم از مشارکت تمام عزیزان در ستاد وزارتخانه و سازمان‌های تابعه به خصوص بسیج که طلایه‌دار این اتفاق بودند و به خوبی درخشیدند. در سه مرحله این اقدامات خداپسندانه انجام گرفت که امروز هم بیش از ۶۰۰ بسته حمایتی در مناطق محروم توزیع خواهد شد.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=7255

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.