بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 25 May , 2024

اخبار ویژه

فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است جمع‌آوری ۲۲۰۰ تن پسماند در منطقه ۱۵ برای خرید خانه در منطقه ۹ به چند میلیارد تومان پول نیاز است؟

1
وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس خبر داد:

آغاز روان‌سازی ارائه تراکم در شهرها / پایان حاشیه‌نشینی در خراسان رضوی، خوزستان و سیستان و بلوچستان تا پایان ۱۴۰۰

  • کد خبر : 7795
  • 10 ژوئن 2020 - 13:38
آغاز روان‌سازی ارائه تراکم در شهرها / پایان حاشیه‌نشینی در خراسان رضوی، خوزستان و سیستان و بلوچستان تا پایان ۱۴۰۰
«محمد اسلامی»، وزیر راه وشهرسازی از رفع حاشیه‌نشینی در برخی از استان‌ها از جمله خراسان رضوی، خوزستان و سیستان تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش نوین شهرساز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ «محمد اسلامی» در صحن علنی مجلس با تشریح عملکرد وزارت راه و شهرسازی، گفت: وزارت راه و شهرسازی متشکل از ۱۳ سازمان و شرکت است که به عنوان نقش حاکمیتی، وظایف قانونی برعهده دارد که مدیران عامل این شرکت‌ها و سازمان‌ها در جلسه امروز مجلس حضور دارند.

وی با اشاره به توسعه شبکه جاده‌ای، گفت: طول آزادراه‌های کشور، در حالی که قبل از انقلاب ۷۶ کیلومتر بوده و امروز به ۲۴۷۰ کیلومتر رسیده است و طول بزرگراه‌های کشور از ۳۵ کیلومتر به ۱۸ هزار و ۴۸۵ کیلومتر افزایش یافته است. همچنین طول راه‌های اصلی هم در حال حاضر ۲۶ هزار و ۲۰۱ کیلومتر است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تا پایان دولت یازدهم به طول آزادراه‌های کشور ۵۰۰ کیلومتر و طول بزرگراه‌های کشور ۸۰۰ کیلومتر اضافه خواهد شد.

وی افزود: همچنین طول راه‌های روستایی که قبل از انقلاب حدود ۳۰۰۰ کیلومتر بود امروز به ۱۱۱ هزار کیلومتر رسیده است و با رعایت توازن و عدالت منطقه‌ای بنا داریم ۳۵۰۰ کیلومتر دیگر به طول راه‌های روستایی اضافه کنیم.

اسلامی با بیان اینکه سال گذشته میزان باری که در کشور جابه‌جا شد، ۴۶۵ میلیون تن بوده است، گفت: جابه‌جایی بار در کشور روند رو به رشدی را طی می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش طول خطوط ریلی کشور اظهار داشت: در حالی که طول خطوط ریلی قبل از انقلاب ۴۵۰۰ کیلومتر بود در حال حاضر ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه ریلی در کشور وجود دارد و یکی از مهمترین برنامه‌های ما تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش سهم بار از جاده به ریلی است که در این حوزه اقدامات گسترده‌ای انجام داده‌ایم.

وی افزود: پس از ۱۷ سال مجددا بارگیری مستقیم از کشتی به قطار و حمل یکسره احیا شد و یکی از مهمترین اهداف ما اتصال ریل به بنادر و چشمه‌های بار است تا بتوانیم سهم راه‌آهن از جابه‌جایی بار را افزایش دهیم.

اسلامی با بیان اینکه در حالی که جابه‌جایی بار از بنادر، قبل از انقلاب ۷ میلیون تن بود امروز به بیش از ۱۰۰ میلیون تن رسیده است، گفت: ظرفیت بنادر کشور پیش از انقلاب ۱۹ میلیون تن بود که امروز این عدد ۲۴۰ میلیون تن است. همچنین ظرفیت کانتینری بنادر کشور به ۶.۵ میلیون تی ایی یو رسیده است و یکی از مهمترین اقدامات ما تکمیل فاز سوم بندر شهید رجایی است که ظرفیت آن حدود ۸.۲ میلیون تن خواهد بود.

وی تاکید کرد: به کوری چشم دشمنان، سال گذشته ۱۵۰ میلیون تن تخلیه و بارگیری عملکرد بنادر کشور بوده که این میزان صادرات و واردات رو به گسترش است.

اسلامی با بیان اینکه ناوگان هوایی به رغم آسیب‌های قابل توجهی که از تحریم‌ها دیده، سرپا مانده است، گفت: قابلیت‌سازی در عرصه نگهداری و بهره‌برداری از ناوگان موجود رو به گسترش است و امروز ۱۴۰ فروند هواپیما از ناوگان هوایی کشورمان فعال است.

جابجایی ۳۰ میلیون مسافر هوایی در سال ۹۸

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سیاست ما توسعه ناوگان هوایی کوتاه‌برد است، اظهار داشت: برای ایجاد عدالت و توازن منطقه‌ای برنامه ما توسعه ناوگان کوتاه‌برد است و توانستیم در این حوزه اقداماتی را انجام دهیم. همچنین در سال گذشته ۳۰ میلیون مسافر هوایی را توانستیم جابه جا کنیم.

نوسازی ۵۳ هزار کامیون با عمر بالای ۴۰ سال

وی درباره نوسازی ناوگان کامیونی گفت: در سال جهش تولید مهمترین اقدام ما نوسازی ناوگان کامیونی با استفاده از تبصره ۱۸ قانون بودجه است که بنا داریم ۵۳ هزار کامیون با عمر بالای ۴۰ سال را نوسازی کنیم. توجه داشته باشیم که از سال ۷۸ تاکنون تنها ۲۰ هزار کامیون نوسازی شده اما سیاست ما این است که در طول سه سال بتوانیم این میزان کامیون را نوسازی کنیم.

اسلامی با اشاره به نوسازی ناوگان ریلی تاکید کرد: در سال‌های گذشته همواره نوسازی ناوگان ریلی به دلیل کم‌توجهی به ظرفیت‌های داخل با مشکل مواجه بود و استفاده از واگن‌های فرسوده تمدید مشروط می‌شد اما برای اولین بار نسبت به جمع‌آوری تمام واگن‌های فرسوده و توزیع آنها بین شرکت‌های واگن‌سازی داخلی برای نوسازی و بازسازی اقدام کردیم تا از طریق توان داخل، ناوگان ریلی کشور بازسازی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمام شرکت‌های واگن‌سازی داخلی سفارش نوسازی و بهسازی واگن مسافری دریافت کردند و سال گذشته هم توانستیم ۷۸۰ دستگاه انواع واگن را نوسازی و بهسازی کنیم. یکی دیگر از اقدامات ما افزایش سرعت سیر قطار است در حالی که در برخی از مسیرها سرعت سیر قطار کمتر از ۳۰ کیلومتر بود و مسافران از این وضعیت ما راضی بودند، توانستیم سرعت تردد قطارها را افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بخش زیرساخت‌های حمل و نقل ۴۲ هزار میلیارد تومان قرارداد در دست اجرا داریم، گفت: سیاست ما این است که کلیه پروژه‌ها را فعال نگه داریم تا عمر متوسط پروژه‌ها هم کاهش یابد.

در روزهای اوج التهابات بازار مسکن هستیم

اسلامی با تاکید بر اینکه بازارهای موازی باعث التهاب بازار مسکن می‌شوند و در روزهای اوج التهابات بازار مسکن هستیم، گفت: تغییرات نرخ ارز و التهابات بازار موازی، مسکن را دچار مشکل کرده است اما برای حل این مشکل، سیاست افزایش عرضه را داریم.

وی ادامه داد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ نهضت خانه‌سازی را احیا کردیم و با جریان‌سازی تولید و عرضه مسکن ملی، یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فرصت ثبت‌نام برای خرید این واحدها را داشتند که براساس پالایش انجام شده ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط مشخص شدند که تحویل و آغاز ساخت این واحدها از ماه‌های آینده انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه روند صدور پروانه به یک جریان باثبات تبدیل شده و تاکنون برای ۳۰۰ هزار واحد مسکن ملی پروانه صادر شده است، گفت: با توجه به نرخ ازدواج ثبت شده سیاست ما تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکن در سال است.

اسلامی از توسعه حریم‌های شهری خبر داد و گفت: یکی از مشکلات ما کوچک نگه داشتن حریم شهری بود که با مذاکرات انجام شده قرار بر این است که حریم شهرها افزایش یابد و ارائه تراکم در مناطق مناسب روانتر صورت بگیرد. همچنین با وزارت جهاد برای واگذاری اراضی وزارت راه و شهرسازی به توافق رسیدیم تا تولید در این اراضی آغاز شود.

وی ادامه داد: در بهمن ماه سال گذشته سامانه جامع املاک و اسکان رونمایی شد و این سامانه را برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی تحویل دادیم و امروز سازمان امور مالیاتی می‌تواند خانه‌های خالی برای اخذ مالیات را شناسایی کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین اعلام کردیم افرادی که صاحب واحدهای نیمه‌کاره هستند یا اراضی در اختیار دارند می‌توانند وارد طرح مسکن ملی شوند.

اسلامی با بیان اینکه ۶۳ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده است که تا آبان ماه تمام این واحدها را تحویل می‌دهیم، گفت: باقی مانده مسکن مهر دارای مشکلات حقوقی هستند و پس از رفع مشکلات حقوقی آنها می‌توانیم نسبت به ساخت و تحویل اقدام کنیم.

وی همچنین از رفع حاشیه‌نشینی در برخی از استانها از جمله خراسان رضوی، خوزستان و سیستان تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: تا مدت مذکور تمام نقاط شهری این مناطق که دارای کپر و یا آلونک هستند از این وضعیت خارج می‌شوند.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=7795

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.