بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

2
نقشه GIS

نقشه GIS شهرستان های مشهد، نیشابور، فریمان، چناران، بینالود

  • کد خبر : 7868
  • 11 ژوئن 2020 - 11:25
نقشه GIS شهرستان های مشهد، نیشابور، فریمان، چناران، بینالود
در این قسمت فایل نقشه GIS شهرستان های مشهد، نیشابور، فریمان، چناران، بینالود برای دانلود به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است که به صورت قطعه بندی و شامل کامل ترین شیپ فایل مربوط به این شهرها می باشد.

در این قسمت فایل نقشه GIS شهرستان های مشهد، نیشابور، فریمان، چناران، بینالود برای دانلود به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است که به صورت قطعه بندی و شامل کامل ترین شیپ فایل مربوط به این شهرها می باشد.

آشنایی با شهر مشهد:

شهر مقدس مشهد ، مرکز استان خراسان رضوی با ۲۰۴ کیلومتر مربع مساحت درست در شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضه آبریز کشف رود ، بین رشته کوه‌ های بینالود و هزار مسجد قرار گرفته است و نیز ارتفاع شهر از سطح دریا ۹۸۵ متر و فاصله آن از تهران ۹۶۶ کیلومتر می باشد و همچنین شهر مشهد ، در سده اخیر از رشد جمعیت بسیار بالایی برخوردار شده و در نخستین سرشماری رسمی ایران که در سال ۱۳۳۵ انجام گرفته شد ؛ این شهر با ۲۴۱٫۹۸۹ نفر جمعیت بعد از شهرهای تهران ، تبریز و اصفهان جزو چهارمین شهر پرجمعیت ایران محسوب شده و در ادامه در سرشماری بعدی و در سال ۱۳۴۵ ، این شهر پس از تهران و اصفهان جایگاه سوم را در بین شهرهای ایران به خود اختصاص داد و در سرشماری سال ۱۳۵۵ شهر مشهد بعد از تهران ، دومین شهر پرجمعیت ایران بود و تا آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵ ، همین جایگاه را حفظ کرد و اینکه براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی جمعیت شهر مشهد در این سال بالغ بر ۲٫۴۱۰٫۸۰۰ نفر بوده‌ است .

آشنایی با شهر نیشابور:

شهر نیشابور درغرب شهرستان مشهد و در ۴۷ و ۵۸ درجه طول جغرافیایی و ۱۲ و ۳۶ درجه عرض جغرافیایی واقع شده است . ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۱۰ متر می باشد. شهر نیشابور از توابع استان خراسان میباشد. شهرستان نیشابور از شمال به رشته كوه های بینالود محدود است. نیشابور شهری صنعتی توریستی كشاورزی و ترانزیتی است. نیشابور را شهر فیروزه می نامند. معادن مهم فیروزه در فاصله ۵۳ كیلومتری شمال غربی نیشابور است ، در قدیم فیروزه تراشان و معدن كاران دركنار هم در این مناطق به سر می بردند و به كاوش و جستجوی معدن و تراش فیروزه و تزیین آن مشغول بودند ، بدین سبب این شهر از قدیم مورد توجه حكام و سلاطین برای به دست آوردن این سنگهای گرانبها بوده است .قبلا ایرانیان مسكو در تراش فیروزه مشهور بوده اند و بهتر از خود خراسانی ها از عهده انجام این كار بر می آمده اند. و تجار ایرانی در وین نقش فعال در فروش این گوهر گرانبها داشته اند.

آشنایی با شهر فریمان: 

شهرستان فريمان، با پهنه اي حدود ۴۱۳۲ كيلومتر مربع میباشد که حدود ۵/۲ مساحت استان خراسان رضوی را به خود اختصاص می دهد . این شهرستان در خاور خراسان، از سوي شمال و باختر به شهرستان مشهد، از خاور به شهرستان تربت جام، و از جنوب به شهرستان تربت حيدريه محدود است. شهرستان فريمان توسط كوه هاي بلند احاطه شده است، كه بلندترين آن در خاور، كوه دال و در باختر كوه يخ آبي و در جنوب، كوه هاي وقاري است. شهر فريمان، در سر راه تربت جام – تايباد – اسلام قلعه قرار دارد. آب و هواي شهرستان فريمان معتدل است.

آشنایی با شهر چناران:

شهر چناران تقریبا در ۷۵ کیلومتری شمال غرب مشهد در محدوده دامنه های جنوبی رشته کوه هزار مسجد واقع شده است. چناران آبادی و توسعه خود را مدیون موقعیت جغرافیایی خویش است. این شهر که در قدیم به آن رادکان می گفتند از شهرهای آباد منطقه توس بوده است. شهر چناران دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی زیبایی است. از جمله آن ها می توان به مسجد جامع رادکان، میل رادکان، چشمه گیلاس، رباط سید آباد و.. اشاره کرد. این شهر با وجود بناهای تاریخی، ییلاقات ، کوهپایه های سر سبز و روستاهایی نظیر اخلمد و رودخانه های دایمی و فصلی و نزدیکی به مرکز استان پتانسیل بالایی در جذب گردشگر دارد. طبق گفته عضو انجمن گردشگری چناران تنها به منطقه نمونه گردشگری اخلمد ۸۰۰ هزار نفر سالانه سفر می کنند. این آمار خبر از مناظر بی بدیل شهر چناران و اهمیت ان در توسعه گردشگری کشور می دهد.  شهر چناران دارای هنر های دستی نیز می باشد که از جمله آن می توان به هنر قالی بافی اشاره کرد که با طرح های مشهد، نقش های افشان، لچک، محرابی و خشتی عرضه می شود.    

آشنایی با شهر بینالود:

کی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است. این شهرستان شامل دو بخش مرکزی می‌باشد:

  • بخش طرقبه
  • بخش شاندیز

از ابتدا نام شهرستان بینالود برای این منطقه انتخاب شده بود ولی بعدها با مذاکراتی که با بخشها صورت گرفت نام شهرستان طرقبه شاندیز برای این منطقه. در نهایت بدین شکل شد که از هر دو نام استفاده می‌شود، اولی در وزارت کشور و استانداری و دومی در فرمانداری و سطح شهرستان. شایان ذکر است مراحل تغییر نام رسمی این شهرستان به طرقبه شاندیز در استانداری خراسان رضوی و دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور انجام شده و منتظر تایید هیئت دولت می باشد.

این شهرستان تا تابستان ۱۳۸۷، یکی از بخش‌های شهرستان مشهد بود که از این تاریخ با انتزاع از شهرستان مشهد ،به شهرستان ارتقاء یافت

محدوده این شهرستان از دوراهی طرقبه شاندیز (بعد از پل مهندس پرتویی) که عملا انتهای بلوار وکیل آباد مشهد است آغاز می‌شود و از شمال به محور مشهد قوچان محدود می‌شود.این شهرستان از جنوب با شهرستان نیشابور و از غرب نیز با شهرستان چناران هم مرز می باشد.

شهرستان طرقبه شاندیز بعد از مشهد مهمترین شهرستان توریستی و گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود. شهر شاندیز نیز به عنوان اولین منطقه بین ‌المللی نمونه گردشگری ایران در سال ۱۳۸۴ توسط دولت برگزیده شده‌است.

سوغات این شهرستان صنایع دستی، پوستین دوزی، بستنی و شیشلیک می‌باشد. روستای ویرانی از روستاهای شاندیز به عنوان بازار اصلی نمایشگاهی و تولیدی مبلمان خراسان در حاشیه جاده مشهد شاندیز قرار دارد.شیوه پخت شیشلیک شاندیز در تیر ماه سال ۱۳۹۵ در فهرست میراث معنوی ناملموس ایران به ثبت رسیده است.

ارتفاعات مهم بینالود و قلل چمن در جنوب این شهرستان قرار دارد. این شهرستان دارای مراکز متعدد تفریحی پذیرایی، اقامتی، رفاهی بوده و مطابق آمار رسمی با پذیرش بیش از ۴۰ میلیون مسافر و گردشگر ، از مهمترین و توریستی ترین نقاط ایران محسوب می شود.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=7868

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.