بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0
فهرست فروش تخلف ساختمانی

۱۳ خلاف بساز و بفروش ها مجاز شد

  • کد خبر : 7958
  • 12 ژوئن 2020 - 13:26
۱۳ خلاف بساز و بفروش ها مجاز شد
شهرداران ۲۲ منطقه تهران با تصویب شورای شهر اجازه پیدا کردند برای «رسمیت بخشیدن به ۱۳ نوع تخلف ریزودرشت بساز و بفروش‌ها» توافق مالی کنند. مصوبه جدید برای اولین بار «بازار رسمی خرید و فروش مجوز تخلف ساختمانی» ایجاد کرده است.

به گزارش نوین شهرساز و به نقل از صدای معمار؛ شهرداران ۲۲ منطقه تهران با تصویب شورای شهر اجازه پیدا کردند برای «رسمیت بخشیدن به ۱۳ نوع تخلف ریزودرشت بساز و بفروش‌ها» توافق مالی کنند. مصوبه جدید برای اولین بار «بازار رسمی خرید و فروش مجوز تخلف ساختمانی» ایجاد کرده است. پیش از این، همه پرونده های تخلف ساختمانی به کمیسیون ماده ۱۰۰ که نمایندگان دولتی و قضایی عضو آن هستند، ارجاع می شد؛ اما اکنون سازنده اضافه خواه می تواند در اتاق ۴ نفره با شهردار منطقه توافق کند. این مصوبه با مسوولیت شهرداری در تضاد است. لیست مجاز تخلفات در ادامه  آمده است.

منوی رسمی شهرفروشی برای تخلفات ساختمانی مجاز در پایتخت، تصویب و اعلام شد. سازندگان از این پس با مراجعه به فهرست اعلام شده از سوی شهرداری های مناطق که به تصویب پارلمان محلی پایتخت رسیده می توانند برای اخذ پایان کار، پرونده ۱۳ نوع تخلف ساختمانی را با پرداخت عوارض حل کنند. امکان توافق ریالی سازنده های متخلف با شهرداری های مناطق بدون نیاز به کمیسیون ماده ۱۰۰ فراهم شد.

با مصوبه شورای شهر تهران، برای اولین بار یک بازار رسمی برای انجام آنچه در ادبیات شهرسازی، «تخلفات ساختمانی» خوانده می شود، راه اندازی خواهد شد. در این بازار، خلافکاران ساختمانی برای قانونی شدن مجوزهایی که بیش از سقف و کف ضوابط مصوب طرح تفصیلی و طرح جامع درخواست دارند، به شهرداری های مناطق پول(عوارض) پرداخت می کنند. طرح تفصیلی و جامع شهر تهران، اسناد و ضوابط فرادست شهرداری در صدور پروانه های ساختمانی است. مطابق با ضوابط این اسناد، بنا بود هر آنچه در این طرح بابت سقف تراکم و کاربری تعیین شده، مبنای واحد و خط قرمز ساخت وساز قرار بگیرد اما با طراحی اتاق چهارنفره در شهرداری های مناطق تحت عنوان «کمیسیون داخلی منطقه» هر سازنده ای که در جریان اجرای پروژه ساختمانی، از ضوابط تعریف شده در طرح تفصیلی فراتر رفته می تواند با پرداخت عوارض مشخص، مجوز تخلف ساختمانی خود را خریداری کند.

پیش از این شوراهای معماری مناطق با صدور مجوزهایی خارج از ضوابط مصوب بالادست، در زمان صدور پروانه ساختمانی امکان بروز تخلفات ساختمانی در مناطق مختلف پایتخت را فراهم می کردند اما از سال گذشته، با مصوبه شورای شهر درخصوص کاهش اختیارات این شوراها، تا حد زیادی امکان بروز تخلفات ساختمانی همچون افزایش تراکم طبق روال گذشته از میان رفت. همین موضوع منجر به کاهش معنادار حجم درآمدهای کسب شده برای شهرداری های مناطق از این حوزه شد و عملا شوراهای معماری مناطق کارکرد گذشته خود در درآمدزایی را از دست دادند. اما هنوز چندماه از مصوبه شورای شهر در این حوزه نگذشته است که شهرداری تهران با تدوین یک لایحه جدید برای تعیین حدود اختیارات و عملکرد جدید «کمیسیون های داخلی مناطق» یک مسیر جدید برای مجوزدار شدن تخلفات ساختمانی پس از صدور پروانه ساختمانی ایجاد کردند تا به نوعی کارکرد شوراهای معماری مناطق در هنگام صدور پروانه ساختمانی به کمیسیون های داخلی مناطق هنگام صدور مجوز پایان کار ساختمانی منتقل شود.

این در حالی است که تخلفات ساختمانی در این دوره از مدیریت شهری به عنوان «شهرفروشی» خوانده شد و وارد کردن اشکال به این موضوع سبب شد تا تاکید ویژه ای بر حذف ریل درآمدزایی از این مسیر برای مدیریت پایتخت شود. هرچند در دوره گذشته مدیریت شهری، یک نوع چراغ سبز غیرمستقیم و نانوشته برای انجام تخلفات ساختمانی به سازندگان داده شده بود اما پرونده این تخلفات، در نهادی بیرون از شهرداری تهران و با حضور نمایندگان ارشد قضایی و دولتی تحت عنوان کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد بررسی قرار می گرفت.

نکته و تفاوت مهم بازار رسمی شهرفروشی که در این دوره از مدیریت شهری معرفی شده با دوره گذشته آن است که حوزه عمل و کنترل کمیسیون ماده ۱۰۰ نسبت به قبل به شدت کاهش پیدا می کند و در مقابل امکان توافق متخلفان با شهرداری درون خانواده شهرداری فراهم می شود. فرق دیگر روند بررسی تخلفات ساختمانی در این بازار با دوره گذشته مدیریت شهری آن است که برای اولین بار، فهرست مجاز برای تخلفات ساختمانی اعلام شده است که در صورت انجام آن و با پرداخت عوارض، امکان صدور پایان کار برای سازنده فراهم خواهد شد.

در این مصوبه که فهرست تخلفات مجاز ساختمانی ارائه شده، عبارت «تخلف» جای خود را به «اضافه سازی» و عبارت «جریمه» به «عوارض» داده است. ضمن آنکه مطابق با متن این مصوبه، نهادی که مسوولیت پیگیری این تخلفات را دارد ابتدا با افزایش حوزه اختیارات به جای کمیسیون ماده ۱۰۰ به کمیسیون داخلی منطقه سپرده می شود. به نظر می رسد از جزئیات مهم این مصوبه که تحت عنوان رنگ و لعاب دار «لایحه چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون های داخلی مناطق» هفته گذشته در صحن علنی شورای شهر مطرح شد و بدون موشکافی جدی از سوی اعضای شورای شهر مورد تصویب قرار گرفت، صرف نظر شده است.

متن و جزئیات این مصوبه نشان می دهد یک منو حاوی ۱۳ تخلف مهم ساختمانی در این مصوبه برای سازندگان تعریف شده که در صورت بروز آن می توانند در قالب کمیسیون های داخلی مناطق آنها را حل و فصل کنند.

مهم ترین اشکال شاخص مصوبه آن است که شهرداری در نقش بازرس، ناظر و کنترل کننده ساخت و سازهای شهر تهران قرار است در نقش قاضی و پایشگر مسوولیت خود هم مسوولیت داشته باشد. پیش از این ماموران شهربان، در مناطق مختلف شهر با بازدیدهای روزانه نقش کنترل کننده روند اجرای ساخت وسازهای شهری را بر عهده داشتند و در نهایت درقالب کمیسیون ماده ۱۰۰، تخلفات ساختمانی برای صدور رای نهایی مورد بررسی قرار می گرفت. اما حالا شهرداری در قالب این کمیسیون ها که اعضای آن شامل شهردار منطقه، معاون شهرسازی منطقه و رئیس نظارت فنی منطقه به علاوه سازنده برای انجام توافق می شود، خود قاضی برای حل و فصل تخلفات ساختمانی احتمالی می شوند. از آنجا که در صورت بروز تخلف ساختمانی، اخذ عوارض از محل این عوارض یک نوع منبع درآمدی برای شهرداری ایجاد خواهد کرد به نظر می رسد تضاد منافع شکل گرفته در این بخش مانعی برای انجام مسوولیت کامل شهرداری در نقش ناظر و کنترل کننده اجرای صحیح ضوابط ساختمانی باشد.

بنابراین منوی مجاز تخلفات ساختمانی کاملا با بحث پیشگیری از بروز تخلف، شهرفروشی و اضافه خواهی سازنده ها در تضاد است. به تعبیر دیگر صدور مجوز تخلف ساختمانی از طریق پرداخت عوارض، با مسوولیت شهربان های مناطق مختلف که مسوولیت بازرسی روزانه از پروژه های ساختمانی شهر را دارند، قابل جمع نیست.

نکته قابل توجه درخصوص مصوبه شورای شهر تهران آن است که در مقدمه آن عنوان می شود کمیسیون داخلی منطقه صرفا باید به تخلفات جزئی و خطاهای اجرایی سازنده ها رسیدگی کنند. درحالی که فهرست ۱۳ موردی تخلفات نشان می دهد آنچه به عنوان تخلف یا همان اضافه سازی در این مصوبه مورد تایید پارلمان شهر قرار گرفته، به مراتب مهم تر و جذاب تر از یک تخلف جزئی برای سازنده ها است.

اولین مورد، صدور مجوز برای افزایش مساحت بنا است. در این مصوبه آمده: «افزایش مساحت بنا بدون افزایش طبقه ضمن رعایت حقوق مجاورین، حداکثر تا ۵ درصد مساحت کل زیربنای ناخالص پروانه و حداکثر تا ۵۰۰ مترمربع در کل زیربنا به عنوان رواداری در اجرا» قابل بررسی در این کمیسیون خواهد بود. همچنین رسیدگی به تیغه بندی داخلی هر واحد و نیز مغایرت در جزئیات اجرایی بنای احداث شده نسبت به نقشه های مصوب پیوست پروانه، اعم از نقشه های سازه، معماری، تاسیسات برقی و مکانیکی، منوط به پذیرش مسوولیت و تایید مهندسان ناظر بدون اخذ عوارض در این کمیسیون قابل پیگیری است.

سومین مورد مجاز و قابل پیگیری در این کمیسیون به افزایش حداکثر یک طبقه در زیرزمین مازاد بر پروانه مربوط می شود. البته این نوع مجوز از آنجاکه به کاهش مساحت واحدهای مسکونی از طریق افزایش تعداد پارکینگ ها منجر می شود، یک پیش بینی مناسب و موردنیاز برای تمامی ساخت وسازهای شهری است تا به این ترتیب میانگین متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران قابلیت کاهش پیدا کنند.

همچنین مطابق با مصوبه شورای شهر، افزایش مساحت خالص طبقات در صورت ثابت بودن مساحت زیربنا و تعداد طبقات طبق پروانه، مشروط به رعایت سطح اشغال مجاز و ابعاد استاندارد فضاهای مشاعی طبق مقررات ملی در این کمیسیون قابل تصمیم گیری است.

براساس این مصوبه، امکان ادامه دار بودن آسانسورها تا پشت بام مشروط به اعمال تمهیدات لازم در طراحی نمای املاکی است که راه پله آنها در بر گذرهای اصلی قرار می گیرد.

کاهش ابعاد راه پله، آسانسور و لابی آسانسور نسبت به نقشه های مصوب و پروانه نیز با تایید این کمیسیون منطقه امکان پذیر خواهد بود.

پیشروی طولی زیرزمین به سمت حیاط در املاک غیرباغ نیز به میزان حداکثر ۲ متر و در محدوده پیشروی مجاز طرح تفصیلی به منظور تامین تاسیسات، پارکینگ و احداث انباری با مجوز این کمیسیون برای سازنده فراهم خواهد شد.

علاوه بر این، اعضای شورای شهر افزایش ارتفاع کل بنا، حداکثر به میزان ۵ درصد کل ساختمان از گذر برای ساختمان های یک متر از ۶ طبقه، ۳ درصد ارتفاع کل ساختمان از گذر برای ساختمان های ۶ تا ۱۲ طبقه و یک درصد ارتفاع کل ساختمان از گذر برای ساختمان های ۱۲ طبقه و بیشتر را از جمله اختیارات کمیسیون داخلی منطقه برشمرده اند.

احداث پیش آمدگی درطبقه اول با رعایت ارتفاع مجاز ۵/ ۳ متر در گذرهای ۱۲ متری و بالاتر، نورگیری غیرمستقیم آشپزخانه از پذیرایی و پذیرایی از آشپزخانه و… با هواکش مناسب، از دیگر مواردی است که در صورت انجام آن از سوی سازنده ها، قابل پیگیری و حل و فصل در کمیسیون های داخلی مناطق است. همین طور اختصاص قسمتی از پیلوت (همکفی که برای تامین پارکینگ در نظرگرفته شده) به لابی ورودی مشروط به حفظ پارکینگ مورد نیاز نیز امکان پیگیری بدون نیاز به پرداخت عوارض به شهرداری دارد. از دیگر اختیارات مهم کمیسیون داخلی منطقه، امکان بررسی تبدیل کاربری مسکونی به اداری در صورتی که ملک در پهنه کار و فعالیت و مختلط واقع شده باشد، است. همچنین مطابق با مصوبه شورای شهر تهران، حذف پارکینگ به دلیل غیرقابل اصلاح یا غیرقابل استفاده بودن آن مجاز خواهد بود.

بررسی این منوی ۱۳ موردی برای تخلفات ساختمانی مجاز در پروژه ها، نشان می دهد هرچند در مقدمه مصوبه شورای شهر گفته شده که تخلفات جزئی و خطاهای اجرایی در این کمیسیون قابل طرح و پیگیری است اما دو نوع تخلف پولساز برای شهرداری و جذاب برای سازنده ها شامل تغییر کاربری و افزایش مساحت از جمله اختیارات پیش بینی شده برای این کمیسیون ها است.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=7958

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.