بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

اتخاذ تصمیمات لازم توسط دولت برای مهار رشد اجاره بهای مسکن

  • کد خبر : 8056
  • 13 ژوئن 2020 - 11:20
اتخاذ تصمیمات لازم توسط دولت برای مهار رشد اجاره بهای مسکن
«اسحاق جهانگیری» با اشاره به روند رو به رشد قیمت اجاره مسکن و اجاره نشین بودن بخش فراوانی از جامعه، گفت: دولت قطعاً برای مهار رشد اجاره بهای مسکن تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد که البته ممکن است با اصول اقتصاد سازگار نباشد.

به گزارش نوین شهرساز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ «اسحاق جهانگيري» صبح امروز(شنبه) در مراسم توديع و معارفه رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران با بيان اينكه موضوع شهادت و ايثارگري در دين و فرهنگ ما از جايگاه ويژه اي برخوردار است و با محدوديت هاي زماني و مكاني سازگار نيست، اظهار داشت: هر جامعه اي براي تداوم حيات خود نياز دارد فرهنگ شهادت و ايثارگري را به فرهنگ مسلط، موثر و معتبر تبديل كند و نهادهايي مانند بنياد شهيد و امور ايثارگران نقش محوري و كليدي در اين زمينه ايفا مي كنند.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينكه پس از پيروزي انقلاب اسلامي و رويكرد ملت ايران براي استقلال و عدم وابستگي به شرق و غرب تصريح كرد: وقتي كشوري مي خواهد روش‌هاي اسلامي و ديني را ترويج كند، طبيعي است كه با تهديدها و تحريم هاي دشمنان روبرو شود و آنچه بيشترين سهم را در عبور كشور از اين موانع بر عهده داشته است، فرهنگ شهادت و ايثارگری ملت ايران بوده كه از آموزه‌های دينی اين ملت نشأت گرفته است.

جهانگيری ادامه داد: نهادهايی مانند بنياد شهيد و امور ايثارگران نهادهايی واسط هستند كه از يك‌سو ريشه در اعماق جامعه و فرهنگ دينی ما دارند و نهادي انقلابي و مردمي تلقي می‌شوند كه با آرمان‌های انقلاب ارتباط دارند و از سوی دیگر نهادي رسمي و حاكميتی هستند كه بر اساس قوانين كشور اداره مي شوند و اين گونه نهادها نقش مهمي در مقاطع مختلف ايفا می‌كنند .

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه ما كشوري در حال پيشرفت و با تحولات متعدد در عصر ارتباطات و عصر اقتصاد ديجيتال مواجه هستيم، اظهار داشت: ما به دنبال توسعه كشور هستيم و این توسعه، تحولاتي را با خود به همراه دارد كه اين تحولات گاهي به گسست هاي اجتماعي و نسلي منجر مي شود و مهمترين رسالت نهادهاي فرهنگي و ديني كشور اين است كه اين گسست ها را از بين ببرند و در جهت تقويت همبستگي اجتماعي و برخورداري از زبان و همكاري مشترك تلاش كنند.

جهانگيري اضافه كرد: نهادي مانند بنياد شهيد و امور ايثارگران كه نهادي ميانجي که از يكسو در حكومت و از سوي ديگر در ميان ايثارگران و خانواده شهدا حضور دارد باید از طریق گفتگو و تعامل،‌ هم حرف دولت را به جامعه منتقل کند و هم مطالبات و نیازهای مهمی که در این بخش وجود دارد را از جامعه به دولت انتقال دهد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز کشور در شرایط خاصی قرار دارد و در دوره ای هستیم که دشمنان انقلاب و ایران از هیچ فرصتی برای آسیب زدن به کشور دست برنمی دارند،‌ خاطر نشان کرد: آمریکا دشمن دیرینه ملت ایران از هر فرصت و بهانه ای برای سنگ اندازی در پیش پای ملت ایران استفاده می کند که مردم ایران نتوانند راه و مسیری را که برای خود ترسیم کرده اند، ادامه دهند.

وی ادامه داد: کشورهایی نظیر سعودی و رژیم غاصب قدس نیز در منطقه دست به دست هم داده اند و در هر مقطعی توطئه ای علیه ملت ایران انجام می دهند که نماد اصلی این توطئه ها بازگشت تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران است.

جهانگیری خاطر نشان کرد: براساس برجام، ظرف ماه های آینده باید تحریم های تسلیحاتی ایران لغو شود و ایران باید بتواند همانند سایر کشورها در صورت نیاز تسلیحات مورد نیاز خود را تهیه و یا در صورت تمایل صادر کند اما آمریکا که می خواهد علیه ایران موضوعی را در سازمان ملل مطرح کند، تلاش می کند به هر روش که شده مقدمات این کار را فراهم سازد و از طریق سعودی ها و صهیونیست ها به دبیرخانه سازمان ملل متحد فشار وارد می کند و گزارش هایی را خلاف واقع به دبیرخانه ارائه می دهند که ایران تخلفاتی داشته است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا فشارهای سنگینی را بر اقتصاد کشور وارد کرده است،‌ افزود: البته آمریکایی ها به صراحت اعلام کرده اند که هدف آنها از اعمال تحریم ها، فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران است و به گفته خودشان می خواستند کاری کنند که ملت ایران نتواند جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی را برگزار کند اما به فضل الهی اگرچه اقتصاد ایران آسیب دید اما دچار فروپاشی نشد و همچنان روی پای خود ایستاده است.

وی اضافه کرد: در سالهای گذشته به طور میانگین سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است و اگر می توانستیم نفت بفروشیم و از سایر امکانات مانند دیگر کشورها برخوردار بودیم و اگر هزینه های مضاعف بر تجارت خارجی ما تحمیل نمی شد، با رشد اقتصادی بیش از ۱۲ درصد که در سال ۹۵ محقق شد، اگر با همین جهش ادامه پیدا می کرد، بخش زیادی از مشکلات کشور را پشت سر گذاشته بودیم.

جهانگیری گفت: آمریکا در اقتصاد کشور اخلال کرد اما نتوانست به هدف خود برسد چرا که امروز اقتصاد کشور روی پای خود ایستاده و با اشتغال زایی و رشد اقتصادی همراه است اما واقعیت این است که زندگی مردم سخت شده و دولت با تمام وجود این موضوع را لمس می کند و تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا از بار فشار اقتصادی بر مردم کاسته شود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری تصمیم دولت برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی، گفت: هدف از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی این بود که کالاهای اصلی مورد نیاز جامعه با قیمت مناسب و به وفور در اختیار مردم قرار گیرد. البته این تصمیم یک تصمیم صرفاً‌ اقتصادی نیست. کسانی که این گونه تصمیمات را زیر سوال می برند، کمترین ارتباطی با زندگی مردم ندارند.

وی ادامه داد: البته ممکن است این گونه تصمیمات با رانت و سوء استفاده همراه باشد اما کسانی که از این شرایط سوء استفاده می کنند باید به عنوان خائن به مردم معرفی شوند و به شدت با آنها برخورد شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت نمی تواند نسبت به زندگی طبقات ضعیف و متوسط جامعه بی تفاوت باشد، گفت: ممکن است علم اقتصاد، اتخاذ این گونه تصمیمات را نفی کند اما انسانیت حکم می کند که به طبقات ضعیف و متوسط جامعه توجه داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به روند رو به رشد قیمت اجاره مسکن،‌ خاطر نشان کرد: بخش زیادی از جامعه اجاره نشین هستند و هزینه اجاره مسکن در سبد هزینه خانوار اهمیت فراوانی دارد. دولت قطعاً برای مهار رشد اجاره بهای مسکن تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد که البته ممکن است با اصول اقتصاد سازگار نباشد اما دولت نمی تواند این موضوع را نادیده بگیرد و به اقشار ضعیف جامعه بگوید که ناچار هستید خانه ای کوچک تر انتخاب و یا به حاشیه شهر مهاجرت کنید.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون با شرایط تحریم و شیوع کرونا روبرو هستیم، افزود: کرونا به تنهایی اقتصادهای بزرگ دنیا را با تلاطم مواجه کرده و رشد منفی ۷ تا ۸ درصد اقتصادی برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی می شود و آمریکا به تنهایی اعلام کرده است که ۴۰ میلیون نفر در این کشور به دلیل شرایط کرونایی بیکار شده و برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند.

جهانگیری افزود: مردم ایران نیز هم با کرونا و هم با ویروسی بدتر از آن به نام تحریم مواجه هستند و آنچه در این شرایط تعیین کننده است و می تواند ما را از شرایط سخت پیش رو عبور دهد، انسجام، وحدت درونی ملت ایران،‌ رهنمودهای مقام معظم رهبری و پای کار بودن مدیران کشور است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: نباید بگوییم که تنها یک سال از مسئولیت ما در دولت باقی مانده و نیازی به خطر کردن نداریم چرا که این دوره نیز طی می شود و اداره کشور در اختیار مسئولین دولت آینده خواهد بود. کسانی که مسئولیت قبول کرده اند در واقع خدمتگزار ملتی هستند که با خون و جان خود از انقلاب اسلامی و کشور حراست کرده اند و برای حل مشکلات جامعه باید به صورت شبانه روزی وقت بگذاریم و از نظرات کارشناسان و منتقدین استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شهدا، ایثارگران و خانواده های آنها این درس را به ما داده اند که باید پای کار ملت بایستیم، گفت: مگر کسی باور می کرد که بتوانیم از جنگی که همه دنیا مقابل ما بودند عبور کنیم. پشت سر گذاشتن جنگ جز با اتکا به انسجام و پایمردی و مردم و مسئولین میسر نبود.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به نسل های آینده گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در دوره های مختلف تلاش های جدی برای ترویج این فرهنگ داشته است و امروز هر کدام از ما باید از خود بپرسیم که آیا در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل های بعدی موفق بوده ایم یا خیر.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از خدمات ۷ ساله حجت الاسلام والمسلمین شهیدی رییس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ایشان در طول این سالها صادقانه و با تمام توان در خدمت ایثارگران و خانواده های شهدا بود و اقدامات مهمی در این سالها انجام داد.

وی به برخی محدودیت های دولت نظیر کاهش درآمدهای نفتی اشاره و تصریح کرد: ما کشوری بودیم که در یک سال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما کل درآمد نفتی کشور در سال ۹۸ حدود ۸ میلیارد دلار بوده که این کاهش درآمد، بر همه بخش ها از جمله بودجه دولت تاثیر می گذارد و هنر مدیریت این است که با وجود این محدودیت ها بتواند کار کند که حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نمونه ای از این گونه مدیریت در شرایط محدودیت بود.

معاون اول رییس جمهور افزود: حجت الاسلام والمسلمین شهیدی حضوری معنوی در جلسات هیات دولت داشت که در ابتدای جلسه با صوت زیبای قرآن و گاه با تذکرات اخلاقی مطالب لازم را به دولت منتقل می کرد و با حساسیت و جدیت فراوان به دنبال حل مشکلات و مسائل ایثارگران و خانواده های شهدا بود.

جهانگیری همچنین سعید اوحدی رییس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران را از مدیران پا به کار و با سابقه دولت در بخش های مختلف توصیف کرد و گفت: ایشان امروز توفیق یافته که در خدمت شریف ترین انسان ها یعنی ایثارگران و خانواده های آنها باشد.

معاون اول رییس جمهور از سعید اوحدی به عنوان مدیر بحران و مدیری با فکر و برنامه یاد کرد و گفت: برخی مدیران در شرایط بحران تسلط بر کار را از دست می دهند و تصمیمات غیرعقلایی می گیرند اما مدیریت آقای اوحدی در زمان تصدی سازمان حج و زیارت و در حادثه منا نشان داد که ایشان مدیر شرایط بحران با عملکردی مناسب است.

وی افزود: آقای اوحدی در حوزه معاون اول رییس جمهور نیز سابقه مشاوره در بخش روابط سوریه و عراق را دارد و تا پیش از این نیز معاون وزیر آموزش و پرورش بود که در این حوزه نیز عملکرد موفقی داشت و امیدوارم با توجه به اینکه ایشان خود از آزادگان سرافراز و برادر شهید است، بتواند در جایگاه فعلی نیز منشاء خیر باشد.

جهانگیری با اشاره به مظلومیت آزادگان و اینکه فرصت بازگو کردن سختی‌ها و مشقت‌های آنها به خوبی فراهم نشده است،‌ گفت: آزادگان سرافراز کشور در سختی‌های فراوان، مقاومت‌ها و فداکاری‌های زیادی از خود نشان دادند که می‌تواند برای شرایط امروز کشور الهام بخش باشد.

معاون اول رییس جمهور با ابراز خرسندی از اینکه حجت الاسلام و المسلمین شهیدی همچنان بعنوان نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت خود را ادامه خواهد داد،‌ گفت: دولت نیز آنچه در توان دارد از بنیاد دریغ نخواهد کرد و امیدوارم بتوانیم بخش عمده ای از مطالبات و تعهدات بنیاد به ایثارگران و خانواده های شهدا را پرداخت کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه و رییس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم گزارشی از اقدامات انجام شده و عملکرد این بنیاد در دوره مسئولیت خود ارائه کرد.

سعید اوحدی معاون رییس جمهور و رییس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این جلسه با تاکید بر لزوم رویکرد جهادی، از اهتمام جدی خود برای پیگیری برنامه های بنیاد خبر داد و گفت: باید خود را در محضر شهیدان ببینیم و امانتدار آنها باشیم و با تمام توان به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران خدمت کنیم.

گفتنی است در این مراسم لوح سپاس خانواده شهدا و ایثارگران به حجت الاسلام و المسلمین شهیدی و حکم رییس جمهور برای تصدی سعید اوحدی از سوی معاون اول رییس جمهور به آنها اعطا شد.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=8056

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.