بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

رد ۲۰ پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن از سوی مجلس/ مالیات از خانه های خالی با اولویت کلانشهرها

  • کد خبر : 8218
  • 15 ژوئن 2020 - 10:00
رد ۲۰ پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن از سوی مجلس/ مالیات از خانه های خالی با اولویت کلانشهرها
«محمود محمودزاده» برنامه های وزارتخانه راه و شهرسازی را برای ساماندهی بازار اجاره و خرید مسکن اعلام کرد و گفت: پیشنهاد وزارت راه برای تخصیص ودیعه اجاره بها در ۳ روز آینده اعلام می شود.

به گزارش نوین شهرساز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ «محمود محمودزاده» معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازى در برنامه گفتگوى ويژه خبرى با موضوع ” نابسامانى بازارهاى اجاره و خريد مسكن، برنامه هاى وزارتخانه راه و شهرسازى را براى ساماندهى بازار اجاره بها و خريد مسكن تشريح كرد.

محمودزاده با اشاره به اینکه بازار مسکن، بازاری منفرد و مستقل نیست، گفت: بازار مسکن یکی از چند بازاری است که احتمال سفته بازی در آن وجود دارد. 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: بر اساس آمار بیش از ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار خانوار شهری در کشور وجود دارد که از این تعداد، حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار، معادل ۳۰.۷ درصد مستاجر هستند. همچنین در هفت استان تهران، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، قم، کرمانشاه آمار اجاره نشینی بالای ۴۰ درصد و در ۴ استان اردبیل، یزد، مازندران و گلستان کمتر از ۳۰ درصد و در بقیه استان های کشور، آمار اجاره نشینی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

وی اعلام کرد: بر اساس طرح جامع مسکن، حدود ۳۰ درصد از مستاجران با درآمد ثابت نیازمند حمایت و کمک دولتی هستند تا بتوانند از عهده تامین اجاره بها برآیند که همین موضوع نیز هم اکنون موردتاکید دولت بوده و در برنامه قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خواستار همراهی مجلس با پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن شد و در همین ارتباط، توضیح داد: از سال گذشته مدت ها در مجلس در حال رفت و آمد بودم تا در قانون بودجه ۹۹، بودجه ای برای بخش مسکن در نظر گرفته شود که در این خصوص، مجلس حاضر به همکاری نشد. 

سهم مسکن از تسهیلات بانکی فقط ۳ درصد

محمودزاده از جمله پیشنهادات وزارتخانه را در بخش مسکن به مجلس، مسکن حمایتی، یارانه هایی که باید به تسهیلات تعلق بگیرد و سهم تسهیلات مسکن از اعتبارات بانکی در بودجه سال ۹۹ عنوان کرد و گفت: از حدود ۲۰ پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن، حتی یک مورد نیز مصوب نشد.

وی یادآور شد: سال ۹۰، سهم گروه مسکن و ساختمان از تسهیلات بانکی ۱۷ درصد بود که این رقم در سال ۹۸ به ۸ درصد کاهش یافت. در عین حال، سهم مسکن از ۸ درصد تسهیلات فعلی بانکی فقط ۳ درصد است.

محمودزاده گفت: بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه تولید ۷۰۰ هزار واحد شهری و ۲۱۰ هزار واحد روستایی نیاز جامعه است که تعداد صدور پروانه های ساختمانی به طور متوسط ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار پروانه ساخت در سال بوده که با این حساب، سالانه ۴۰۰ هزار واحد تولید مسکن با کمبود مواجه شد.

معاون مسکن و ساختمان همچنین در خصوص همکاری سازمان ها و ارگان های دولتی برای تخصیص زمین و مشارکت در تولید مسکن، توضیح داد: حدود ۵۰۰ هکتار زمین دولتی تاکنون شناسایی شده که با دستور دولت و مصوبه شورای عالی مسکن، این اراضی به سازمان ثبت برای انتقال مالکیت معرفی شده است. 

وی تصریح کرد: همکاری سازمان ها و ارگان های دولتی برای تخصیص زمین به وزارت راه و شهرسازی برای تولید و عرضه مسکن همکاری خوبی نبوده است. اما در عین حال، با ارایه پیشنهاد اولویت واگذاری واحدهای مسکونی به کارکنان واجدشرایط در اراضی با قیمت متوسط، استقبال و رغبت بیشتر شد.

محمودزاده از اصلاح بند قانونی و آیین نامه اجرایی اجاره داری از اجاره داری پنج ساله به ۹۹ ساله خبر داد و گفت: هم اکنون آیین نامه نظام اجاره داری حرفه ای آماده است و در شرف ارسال به دولت و تصویب قرار دارد.

همچنین، توافقاتی با سازمان های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی حاصل شد با این مضمون که افرادی که بلندمدت اجاره نشین خواهند بود در واحدهایی مسقر شوند که سازمان ها و ارگان های حمایتی می سازند. بدین معنا شرکت های اجاره داری حرفه ای در کنار بازار سنتی کار کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به شرایط سخت اقتصادی دولت شرایط نابسامان بازار اجاره را درک کرده و برای ساماندهی به این موضوع، کارگروهی تعیین شده که در ۳ روز آینده در خصوص پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره و تخصیص ودیعه اجاره بها به مستاحران، اعلام نظر می کند.

محمودزاده تاکید کرد: مالکانی که تا پایان شهریور واحدهای خالی خود را به بازار عرضه کنند از پرداخت مالیات بر خانه های خالی معاف می شوند.

وی ادامه داد: سامانه املاک و اسکان راه اندازی شد و هفته گذشته مصوبه هیات دولت در این خصوص انجام شد. هم اکنون، سازمان امور مالیاتی همکاری تزدیکی با وزارت راه و شهرسازی دارد و هفته آینده اطلاعات به طور کامل بارگذاری می شود و خروجی خانه های خالی با اولویت شهرهای بزرگ به سازمان امور مالیاتی ارایه می شود.

به گفته محمودزاده هم اکنون ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری، خالی و ۲ میلیون واحد خانه دوم وجود دارد که برنامه ریزی شده است با اهرم مالیات این تعداد خانه خالی وارد چرخه مصرف شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی، افزود: هم اکنون با تلاش و همت و همکاری وزارت جهاد کشاورزی در شرف دریافت ۲۵۰ هزار هکتار زمین برای تولید مسکن هستیم که این میزان اراضی، بانک زمین مناسبی برای ساخت و ساز ایجاد می کند.

وی ادامه داد: تعامل با سازمان بورس و اوراق بهادار از سال گذشته ایجاد شده که امسال نتایج اجرایی داشته است. تشکیل صندوق های زمین و ساختمان در سالجاری با اصلاح قانون ساماندهی مصوب شد. حدود ۲۰ صندوق در وزارت راه و شهرسازی راه اندازی می شود.

محمودزاده تصریح کرد: ابزارهای جدید تامین مالی برای ساخت مسکن طراحی شده است تا در بخش مسکن شاهد سرمایه گذاری باشیم.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=8218

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.