بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024

اخبار ویژه

فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است جمع‌آوری ۲۲۰۰ تن پسماند در منطقه ۱۵ برای خرید خانه در منطقه ۹ به چند میلیارد تومان پول نیاز است؟

0

اقدامات شهرداری‌ تهران در زمینه بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر

  • کد خبر : 11604
  • 27 ژوئن 2023 - 21:10
اقدامات شهرداری‌ تهران در زمینه بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر
احداث نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در ۵۷ نقطه از شهر تهران، ۶۶۷ دستگاه آبگرمکن خورشیدی (اورهال شده و در مدار)، ایجاد ۳۱۹۵پایه سولار خورشیدی در سطح بوستان‌ها و اماکن عمومی، تجهیز ۷۵۴ایستگاه اتوبوس و ۲۶ غرفه بازیافت به روشنایی خورشیدی بخشی از اقدامات شهرداری تهران در راستای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، هرچند انرژی های فسیلی در قرن بیستم موجب تحولات عظیم صنعتی شده است، اما پدیدار شدن بسیاری از پدیده های نامطلوب محیط زیست به مصرف سوخت های فسیلی مربوط می شود؛ چرا که احتراق این سوخت ها باعث انتشار گازهای گلخانه ای همچون دی اکسیدکربن(CO۲) و متان(CH۴) می شود که از اثرات بارز آن به گرمایش جهانی می توان اشاره داشت.

آلودگی زیست محیطی و بالارفتن مصرف انرژی از مشکلات مهم پایتخت است

تولید پایدار انرژی های پاک می تواند بسیاری از مشکلات پیش رو در خصوص گازهای گلخانه ای، تغییرات آب و هوایی، تهی شدن منابع سوخت های فسیلی و مساله امنیت انرژی را کاهش دهد. شهر تهران به عنوان پایتخت ایران از لحاظ راهبردی نقش مهمی در حوزه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشور دارد؛ چراکه آلودگی های محیط زیستی و شدت بالای مصرف انرژی در ساختمان های مختلف، معضلات مهم پایتخت است.

شهرداری‌تهران در به کارگیری از سوخت‌های پاک چه اقداماتی انجام داده است؟

شهرداری تهران به عنوان یکی از متولیان اصلی شهر تهران با داشتن حوزه های تحت تملک خود، توانسته است نقش مهمی در جهت بکارگیری و توسعه انرژی های تجدیدپذیر ایفا کند. بر اساس اسناد فرادست از جمله مصوبه “الزام شهرداری تهران به توسعه انرژی های نو و تجدیدپذیر” اقدامات متعددی در راستای بکارگیری و توسعه انرژی های تجدیدپذیر در شهرداری تهران در سه حوزه  فضاهای عمومی و تأسیسات و تجهیزات شهری، ابنیه و ساختمان ها و وسایل حمل ونقل عمومی صورت پذیرفته است. احداث نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس در ۵۷ نقطه از شهر تهران، ۶۶۷ دستگاه آبگرمکن خورشیدی (اورهال شده و در مدار)، ایجاد ۳۱۹۵پایه سولار خورشیدی در سطح بوستانها و اماکن عمومی شهر تهران، تجهیز ۷۵۴ایستگاه اتوبوس و ۲۶ غرفه بازیافت به روشنایی خورشیدی ازجمله اقدامات شهرداری تهران بوده است.

احداث نیروگاه هاضم با ظرفیت تولید ۲ مگاوات برق در ساعت

احداث نیروگاه هاضم با ظرفیت پذیرش زباله مخلوط شهری ۳۰۰ تن در روز و ظرفیت تولید برق ۲ مگاوات برق در ساعت، ایجاد نیروگاه ریجکت سوز (با ظرفیت پذیرش زباله مخلوط شهری ۲۰۰ تن در روز و ظرفیت تولید ۳ مگاوات برق در ساعت) و احداث نیروگاه ۵۰ کیلووات یخورشیدی در منطقه آرادکوه از دیگر اقدامات ارزنده شهرداری تهران در راستای بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر است.

تولید حدود ۱۱۷۶ مگاوات برق در سال با تاثیر زیست محیطی معادل کاشت ۸۸۸۲ اصله درخت

از دستاوردهای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در بخش ایجاد نیروگاه های کوچک مقیاس به ظرفیت تقریبی ۱۱۶۴ کیلووات، می توان به تولید حدود ۱۱۷۶ مگاوات برق در سال که این امر منجر به کاهش ۱۳۲۶ تنی دی اکسید کربن ( گاز گلخانه ای) که معادل کاشت ۸۸۸۲ اصله درخت در شهر تهران می باشد، اشاره کرد. 

راه اندازی ۳۲ ساختمان انرژی

نظارت عالیه بر ۱۰ بوستان انرژی، و راه اندازی ۳۲ ساختمان انرژی، نظارت بر انجام ممیزی انرژی ۲۳۱ ساختمان، انجام معاینه فنی ۴۰۵ موتورخانه، نظارت بر اجرای نظام مدیریت سبز در ساختمان های مناطق ۲۲ گانه (هر منطقه یک ساختمان) و تدوین دستورالعمل ها، گزارشات، نظام نامه و کتاب در حوزه مرتبط کاری را از اقدامات شاخص در حوزه انرژی در سطح مناطق ۲۲گانه شهر تهران خواند.

هرچند شهرداری تهران به عنوان نماینده مدیریت شهری در کلانشهر تهران، اقداماتی در راستای توسعه و اشاعه فرهنگ بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی را آغاز کرده ولی با اسناد فرادست و شهرهای توسعه یافته هنوز فاصله زیادی دارد.

اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار در راستای توسعه و ترویج بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر در کلانشهر تهران، با عنایت به مواد مرتبط با انرژی در برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران و شاخص های کمی احصا شده در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ساختمان ها و فضاهای عمومی، اقدام به امکان سنجی و پتانسیل سنجی مناطق ۲۲گانه به منظور تعیین سهم هر منطقه جهت بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر و همچنین کاهش مصرف انرژی کرده که بر اساس آن سهم پیش بینی شده برای هر منطقه تا پایان برنامه سوم که سالیانه معادل ۲درصد توسعه انرژی های تجدیدپذیر بوده است که با توجه به اقدامات صورت گرفته، تا پایان سال ۱۴۰۱ (سال چهارم برنامه سوم) شهرداری تهران  موفق شده است ۸۰ درصد برنامه خود (یعنی ۱.۶ درصد از ۲ درصد تعیین شده در برنامه) را محقق کند.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=11604

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.