بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 25 June , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

۳۲ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن کشور تأمین شد

  • کد خبر : 11576
  • 27 ژوئن 2023 - 10:23
۳۲ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن کشور تأمین شد
اصفهان- وزیر راه و شهرسازی گفت: در نهضت ملی مسکن ۳۲ هزار هکتار زمین در سراسر کشور تأمین شده که چهار برابر زمین‌های پروژه مسکن مهر است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد بذرپاش صبح سه‌شنبه در آئین بهره برداری ۶۶۵ واحد مسکونی در استان اصفهان اظهار داشت: در نهضت ملی مسکن تاکنون ۳۲ هزار هکتار زمین در سراسر کشور تأمین شده است در حالی که در کل پروژه مسکن مهر هشت هزار هکتار زمین تأمین شد و اراضی تأمین شده در نهضت ملی مسکن چهار برابر پروژه مسکن مهر است.

وی با بیان اینکه استان شهید پرور، دوست داشتنی، با تمدن و پرافتخار اصفهان سراسر فرصت برای کار و تلاش است، خاطرنشان کرد: با همه پیشرفت‌های که پس از انقلاب در این استان رخ داده و در برخی شاخص‌ها سرآمد است اما هنوز در گوشه گوشه این استان بوی کاستی‌ها حس می‌شود و در این دولت باید همه تلاش خود را بکار گیریم که در برخی شاخص‌ها عقب ماندگی مرتفع شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت و حاکمیت دو رویکرد نسبت به مسکن می‌تواند داشته باشد، گفت: مقوله مسکن یکی از مهمترین نیازهای هر فردی برای تشکیل خانواده و آسایش است و کسی درباره این مهم تردید ندارد اما آن را با چه مدلی باید مدیریت کرد و در این نابسامانی حوزه مسکن، خانه کالایی است که تحریم‌ها هیچ تصرفی در آن ندارد.

بذرپاش با طرح این پرسش که چرا در سال‌های مختلف نتوانستیم آنچه که توقع مردم است برآورده کنیم؟ ابراز داشت: سیاست‌های گذشته هم‌مزایا و همه معایبی داشته است اما در دوره جدید دولت از تجارب گذشته استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ساخت مسکن مزیت‌هایی داشت و کسانی که امید به خانه دار شدن نداشتند صاحب خانه شدند، اضافه کرد: تولید مسکن رونقی یافت و مسکن در اقتصاد کشور و تولید ناخالص ملی مهم است اما باید تلاش شود برخی از مشکلاتی که افراد ساکن با آنها مواجه شدند، تکرار نشود و به حداقل برسد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برخی خدمات زیربنایی و روبنایی در نهضت ملی مسکن باید مورد توجه باشد، ادامه داد: حمایت از انبوه سازی ضروری است و در طرح‌ها با مطالعات دقیق خدمات زیربنایی و روبنایی باید از مشکلات مسکن مهر جلوگیری شود.‌

بذرپاش با بیان اینکه محور دوم در حوزه تولید مسکن اهدای زمین‌ها است، افزود: تلاش می‌کنیم که خانه‌ها تک طبقه و ویلایی ساخته شود شاید در عمده شهرها جواب نمی‌دهد اما تا جایی که بتوانیم در مجاورت و داخل شهرها زمین تأمین خواهیم کرد و در راستای جوانی جمعیت به زوج‌های جوان اهدا خواهد شد.

وی ادامه داد: خانه‌های روستایی از دیگر محورها ست زیرا ۲۵ درصد جمعیت را روستاهای کشور دارد؛ از این رو اصلاح طرح‌های هادی روستایی را در دستور کار داریم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد محور بعدی تمرکز بر بافت‌های فرسوده است. در بافت فرسوده حمایت‌های مالی و مشوق‌های مالی در قالب تسهیلات بانکی در دستور کار است و یک تسهیلات شهرسازانه است که افراد خود اقدام به نوسازی بافت‌ها کنند.

بسته ۱۹ گانه در حوزه بازآفرینی مصوب شد

وی با بیان اینکه اسفندماه گذشته بسته ۱۹ گانه را در حوزه بازآفرینی مصوب کردیم، ادامه داد: تاکنون ۵۰ شهرداری آن را اجرا کردند که رشد قابل توجهی در صدور پروانه بازسازی بافت فرسوده داشتند و می‌خواهیم که این را بیشتر ترویج کنیم زیرا هر چه در حوزه بافت کار کنیم در تولید مسکن پیش خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی محور دیگر این نهاد را در حوزه تولید مسکن، تغییر کاربری زمین‌هایی دانست که احتکار شده است و اضافه کرد: اخیراً ابلاغ شده زمین‌هایی که با کاربری مسکونی اقدام برای صدور پروانه و اقدام به ساخت مسکونی نکردند بلافاصله در شورای عالی مسکن تغییر کاربری دهیم.

کشور نیاز به ساخت و ساز دارد، همه ابزارها و مقررات باید استفاده شود تا چرخه تولید مسکن تسریع شود.‌

بذرپاش با بیان اینکه بازار مسکن با کلی گویی اصلاح نمی‌شود، ادامه داد: عرضه بیشتر مسکن به بازار باعث رشد تولید می‌شود و این در حالی است که ما شاهد عقب ماندگی در تولید مسکن طی ۱۰ سال اخیر بودیم و وقتی نیاز پاسخ ندهیم این ناترازی‌ها شکل می‌گیرد.

وی همچنین به ایجاد ۵۰ شهرک جدید در سطح کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون ساخت ۲۶ شهرک با سرمایه گذاری بخش خصوصی نهایی شده که با اقتضای زیست بوم منطقه اجرا خواهد شد.

وزیر راه با بیان اینکه ساخت ۵۰ شهرک اتفاق بزرگی در طول تاریخ شهرسازی است که تاکنون اتفاق نیافتاده است، خاطرنشان کرد: ۲۷ شهرک ساحلی در نوار ساحلی کشور احداث خواهد شد که هدف آن توسعه اقتصاد دریا محور است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند.

وی با بیان اینکه باید از سواحل شمال و جنوب استفاده کرد، افزود: ایجاد شهرک‌های ساحلی که باعنوان هم پیوندی ساحل با استان‌ها ساحل از ان یاد می‌شود استان‌های فاقد دریا مانند اصفهان را با استان‌هایی مانند بوشهر، سیستان بلوچستان، خوزستان و هرمزگان مرتبط می‌سازد و ۲۷ استان فاقد ساحل معین این چهار استان خواهند بود که برای برنامه ریزی و سرمایه گذاری به مدیریت استان‌ها واگذار خواهیم کرد.

دولت در جبهه‌های مختلف مشغول فعال کردن چرخه تولید مسکن است

بذرپاش با بیان اینکه دولت در جبهه‌های مختلف مشغول فعال کردن چرخه تولید مسکن است، تصریح کرد: ساخت مسکن جزو سخترین کارهاست چون مستقیم با کار مردم در ارتباط است و هم بازیگران زیادی در آن دخیل هستند.

وی با بیان اینکه بازار مسکن در سال‌های اخیر تقریباً رهاشده ترین بازار در کشور بوده است، گفت: در این سال‌ها ما برای همه چی قیمتگذاری شده اما برای مسکن قیمتگذاری نمی‌شود؛ مردم را رها کردیم در مشاورین املاک هر کسی هر قیمتی بگذارد اما برنامه مفصلی برای بازار مسکن در دولت داریم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: دولت شجاعانه به میدان آمد و بخشی از زمین‌های کشور را که در اختیار دارد رایگان در این طرح در اختیار مردم قرار داد.

وی با بیان اینکه اختیار دوم دولت تسهیل صدور مجوزهاست، اضافه کرد: در حوزه نظام بانکی برخی بانک‌ها همکاری کردند و برخی بانک‌ها باید تسهیلاتی را پرداخت کنند.

وزیر راه و شهرسازی افرود: وام مرمت به تازگی مصوب شده که برای استان اصفهان ۳۲۰ میلیون تومان در شورای پول و اعتبار مصوب شد که این وام برای خانه‌های بافت‌های تاریخی است که اجازه تخریب و بازسازی نمی‌دهند و اصفهان در این زمینه یکی از مبتلا ترین شهرهاست.

بذرپاش اضافه کرد: امروز عملیات اجرایی ساخت ۵۲ هزار واحد در ۴۰ شهر اصفهان همزمان آغاز می‌شود که اقدام بزرگی است و پس از این دیکر در اصفهان مشکل تأمین زمین نخواهیم داشت باید همت کنیم تا در سال ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ اصفهان به کارگاه تولید مسکن تبدیل شود.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=11576

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.