بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

انتقال بازار تهران نشدنی است

  • کد خبر : 12511
  • 19 آگوست 2023 - 12:42
انتقال بازار تهران نشدنی است
حسین نظری معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران می گوید انتقال بازار نشدنی است و اما انتقال انبارکالاها در بازار می تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، به تازگی استاندار تهران از آغاز مطالعات طرح جابه‌جایی و ساماندهی بازار تهران خبر داده است. اما حسین نظری معاون شهردار تهران تاکید دارد که در بازار موضوع ساماندهی در دستور کار است و انتقال بازار به نقطه ای دیگر نشدنی به نظر می آید .

او می گوید: در بازار تهران کالاهایی که عرضه می شود انبار هم می شوند که ما مخالف انبار کردن کالا در بازار هستیم، بازار را که نمی توان انتقال داد انتقال بازار یک موضوع بسیار مهم وشاید شدنی باشد اما درحال بررسی هستیم که امکان انتقال انبارها وجود دارد تا به نقطه ای مناسب در پیرامون شهر منتقل شود .

نظری با بیان این که در بسیاری از مناطق که بورس عرضه کالایی است فروشنده حواله خرید را صادر می کند و خریدار از انبار که در نقطه ای دیگر قرار دارد کالایش را دریافت می کند وبه نظر می رسد در طرح ساماندهی هم همین موضوعات پیگیری شود .

علیرضا زاکانی، شهردار تهران هم درخصوص این که آیا انتقال بازار شدنی است گفته است این موضوع در حد بررسی است و الگوهای جایگزین و مختلف مد نظر قرار گرفته است ،محدوده اقتصادی تهران در طرح جامع مناطق ۱۶ و ۱۲ هدف‌گذاری شده که باید بتوانیم آن را احیا کنیم و خود مجموعه بازار را هم با شرایط و الگوهای جدید صیانت و حفظ کنیم.

به گفته شهردار تهران در کنار بازار باید منطقه قدیمی تهران احیا و بازسازی شود تا هویت تهران دستخوش تغییر نشود.

پیش از این نیز مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در خصوص وضعیت ایمنی بازار تهران گفته بود:‌ بازار تهران با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو است. استاندار تهران به این موضوع ورود کرده و ایمنی آن به‌طور جد در حال پیگیری است. بازار تهران حدود ۱۱۰ هکتار مساحت دارد و ۷۰ هزار واحد نیز در آن مستقر است. این بازار در دوره قاجار بنا شده و در این سال‌ها دچار چالش‌های ایمنی بسیاری بوده است اما نمی‌توان گفت که بازار تهران به طورکلی نا ایمن است. بازار تهران در برخی موارد ظرفیت‌های ایمنی لازم را ندارد که باید تامین شود، تامین تجهیزات برای اطفاء حریق احداث ایستگاه آتش‌نشانی، اصلاح معابر، ایمن‌سازی واحدها و … در دستورکار قرار گرفته و در حال پیگیری است. در این مجموعه برخی ساختمان‌ها نیز در اختیار اوقاف یا تحت نظارت میراث فرهنگی قرار دارد.

علیرضا فخاری، استاندار تهران هم درخصوص ایمنی بازار تهران در نشستی خبری گفته بود: بازار به عنوان یک بافت تاریخی و مرکز تجارت شهر شناخته شده است و مرکزیت آن هم همواره مورد توجه بوده است. بازار به لحاظ وسعت و پذیرش تجار با یک عدم تناسب مواجه است که این موارد از دغدغه‌های موجود در این محدوده محسوب می‌شود. بازار متناسب با نظام حمل و نقل گذشته تنظیم شده و بازار سنتی ما به لحاظ فیزیکی حفظ شده اما شکل فعالیت‌ها تغییر کرده است. حدود ۲۵۰ هزار نفر در محدوده ۱۲ هکتاری فعالیت می‌کنند که نشان از عدم تناسب این دو مجموعه با یکدیگر است علاوه بر این، ملکیت در بازار بخشی برای اوقاف و برخی به لحاظ ابنیه تاریخی قابل تبدیل به احسنت نیستند و در حقیقت مالکیت برای تجار نیست.

به گفته استاندار تهران، جلسات متعددی در راستای ایمنی بازار برگزار شده و کارگروه‌هایی شکل گرفته که بررسی‌های میدانی را انجام و در نهایت موضوع به شهرداری تهران ابلاغ خواهد شد تا به عنوان ناظر و مجری طرح اصلاح بازار وارد عمل شود و ما هم نظارت صحیح را خواهیم داشت. موضوعی که در ستاد بحران کشور و استان مدنظر است با پیگیری رئیس سازمان بحران و وزیر کشور نیز موضوع دنبال می‌شود. از سوی دیگر درخصوص جابه‌جایی بازار تهران، محل جدید بازار پس از بررسی‌ها تعیین خواهد شد تا بتوانیم برخی بخش‌ها و مشاغل را منتقل کنیم و قطعا پس از مطالعات طرح انتقال بازار در دستور کار قرار می‌گیرد.

با این وجود پس از بازتاب سخنان استاندارد و واکنش ها به خبر انتقال بازار تهران  روز گذشته رئیس ستادتلفیق کارگروه‌های ساماندهی بازار و جانشین استاندار تهران در ستادپیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان اعلام کرده که  جابه جایی بازار بزرگ منتقل نمی شود و تنها موضوع ساماندهی در دستور کار است .

حامد یزدی مهر، به برگزاری سومین نشست کارگروه بررسی وضعیت ایمنی بازار بزرگ تهران که در دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۱۲ تهران و با حضور رؤسا و مدیران مربوطه برگزار شد، گفته است: در این نشست موضوعات مهم و اساسی مثل بساط گستران، چاه‌های جذبی و ساماندهی تردد موتور سیکلت ها و خودروها در محدوده بازار مورد بررسی قرار گرفت. طبق تأکیدات استاندار ، بازار باید محلی برای تبادل امور تجاری باشد همواره موضوع ساماندهی و بهسازی اجزا و کالبد بازار مورد توجه بوده و شهرداری تهران متولی اجرای امر ساماندهی آن است و انتقال مشاغل مزاحم و نامتجانس از بازار تهران در دستور کار قرار گرفته و این موضوع که بازار باید جابجا شود از اساس صحیح نیست و تکذیب می‌شود. موضوع اساسی خروج انبارهای مواد خطرناک، آتش زا و مواد شیمیایی که باعث آتش سوزی و ایجاد خسارت به کسبه بازار و انتقال به یک نقطه امن است که عموماً جابجایی این انبارها با در نظر گرفتن تمامی ابعاد خصوصاً ادامه حیات اقتصادی و ضوابط انبارهای مواد خطرناک در دستور کار قرار دارد.

رئیس ستاد تلفیق کارگروه‌های ساماندهی بازار تهران می گوید: حفظ بافت تاریخی و میراث فرهنگی و املاک اوقافی و حفظ ساختار ایرانی اسلامی بازار و فراهم کردن شرایط امن برای فعالیت اقتصادی صنوف مختلف و کسب و کار و کسبه از تأکیدات این امر است.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=12511

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.