بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024

اخبار ویژه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است آخرین وضعیت درختان پادگان ۰۶ دستفروشی، قانونی شد؟ استخدام حدود ۵ هزار زباله‌گرد با حقوق ماهیانه ۱۵ میلیون تومان رونمایی از ۳۱ نماد استان‌های کشور در پایتخت بودجه ۶۶۷۰ میلیاردی شهرداری ارومیه تصویب شد تعرفه پارک حاشیه‌ای در شهرکرد اعلام شد ممنوعیت صدور مجوز حفاری در شهرکرد از ۱۵ اسفندماه فرآیند قراردادهای شهرداری تهران تسهیل می‌شود/ تسریع عملیات زیرساختی حوزه حمل و نقل عمومی با همکاری اداره کل امور مالی شهرداری تهران بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری تهران در شورا اعمال تغییرات جدید در استاندارد سالانه آلاینده PM۲.۵ در آمریکا رفع پلمب مجتمع تجاری دنیای نور تهران به شرط ایمن سازی اجرای ۱۹ طرح تخصصی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی پایتخت ساماندهی دستفروشان چهارراه و خیابان ولی‌عصر در ۲ نقطه پایتخت افزایش ۵۰ درصدی نرخ صدور پروانه بهره‌برداری شرکت‌های حمل و نقل در سال ۱۴۰۳ ظرفیت یک خط مترو معادل بزرگراهی با ۳۳خط عبوری‌ است فرآیند جمع‌آوری داده‌ها در حوزه اجتماعی و فرهنگی با دیگر بخش‌ها متفاوت است نرخ توقف در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ تعیین شد استمرار تقویت و نوسازی خطوط اتوبوسرانی پایتخت تخصیص بیش از ۱۴ همت از بودجه ۱۴۰۳ به موضوعات فرهنگی و اجتماعی

0

ایمنی بازار زیر ذره بین شورای شهر | نادعلی: دستورالعمل‌های ایمن‌سازی با فشار قضائی اعمال شود

  • کد خبر : 12599
  • 20 آگوست 2023 - 12:37
ایمنی بازار زیر ذره بین شورای شهر | نادعلی: دستورالعمل‌های ایمن‌سازی با فشار قضائی اعمال شود
موضوع ایمن‌سازی بازار تهران در دستور کار امروز-یکشنبه- اعضای شورای شهر قرار گرفت و در همین راستا سخنگوی شورای شهر تأکید کرد: باید دستورالعمل‌ها با فشار دستگاه قضایی اعمال شود تا بتوان این انگاره تاریخی را حفظ و ماندگار کرد.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، مهدی چمران در یکصد و هفتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وضعیت بازار مناسب نیست، اظهار کرد: در هفته های اخیر بازاریان مقابل شورا تجمع کرده و نسبت به فعالیت دست فروشان اعتراض کردند.

او با بیان اینکه وضعیت ایمنی بازار نیز مناسب نیست، یادآور شد: به رئیس کمیته ایمنی شورا یادآوری می‌کنم که در بررسی نقاط آسیب پذیر شهر، بازار و سراهای آن را نیز مورد توجه قرار دهند؛ چرا که نیاز به بازسازی دارد.

تلاش‌ها برای ایمن‌سازی کافی نیست

مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورا نیز با بیان اینکه از ۲۲ منطقه در جلسات ایمنی ۱۸ منطقه شرکت کرده‌ایم و پیشرفت خوبی صورت گرفته اما هنوز کافی نیست، تأکید کرد: انتظار می‌رود که منطقه درخواست تشکیل پرونده دهد تا مالکان ملزم به ایمن سازی شوند؛ بنده پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نمی‌بینم و اگر با حریق ساختمانی مواجه شویم که در لیست آتش نشانی وجود داشته و اقدامی برای ایمن سازی انجام نداده باشد، مسئولیت با شهرداری منطقه است. بنده جز یک یا دو منطقه، اهتمام ویژه‌ای از سوی دیگر مناطق نمی‌بینم.

مشکلات حقوقی بر سر راه ایمن‌سازی بازار

مهدی اقراریان رئیس کمیته حقوقی شورا نیز با بیان اینکه وقتی ساختار حقوقی در مجموعه ضعیف باشد پیگیری های حقوقی نیز با چالش مواجه خواهد شد، گفت: هزاران ساختمان کم ایمن و ناایمن وجود دارند که به دلیل مشکل ساختار حقوقی نمی‌توانند موارد را پیگیری کنند. مسئله این است که ساختار موجود باید چه تعداد سازه ناایمن را بررسی کنند.

مالکان قانونی، انگیزه‌ای برای مرمت ندارند

سید احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران نیز با اعلام اینکه جلسات زیادی با سازمان گردشگری برای مرمت و بهسازی بازار داشتیم، اظهار کرد: در فضاهایی که جداره‌ها ایمن سازی شدند، خطرات کاهش یافته است.

او افزود: وقتی می خواهند برای مرمت و بهسازی پرونده تشکیل دهند با مشکل مالکیت روبه رو هستند؛ مالکان قانونی انگیزه‌ای برای مرمت و بهسازی ندارند و بهره بردار با مشکل روبه رو می‌شود. اگر قرار است کاربری تغییر کند باید نوع مالکیت مشخص شود.

رئیس کمیته گردشگری شورا با بیان اینکه باید در بحث خطر، این اماکن پرخطر اعلام شوند، خاطرنشان کرد: شهرداری برای تسریع در روند مرمت و بهسازی، طرحی را به شورا ارسال کرده که هنوز در شورا باقی مانده و درخواست می کنیم این دستورالعمل ها بررسی و تعیین تکلیف شود.

او ادامه داد: بهره برداران رغبت به بهسازی دارند؛ کما اینکه پنج تیمچه با همکاری بهره برداران بهسازی شدند و اگر باقی بخش‌ها نیز تعیین تکلیف شوند، کمک بسیار خوبی به آنها خواهد شد.

لزوم توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی بازار تهران

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورا نیز با بیان اینکه قرار بر این بود توسعه ایستگاه آتش نشانی بازار انجام شود، تأکید کرد: برای این اقدام باید همکاری فرابخشی صورت بگیرد. اگر تعیین تکلیف نشود، خسارت جبران ناپذیری ایجاد خواهد شد.

هیچ ایستگاه آتش نشانی در محله لویزان و شیان وجود ندارد

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورا هم با بیان اینکه در محله لویزان و شیان هیچ ایستگاه آتش نشانی وجود ندارد، گفت: زمینی پایین‌تر از میدان تجرلو برای راه اندازی ایستگاه آتش نشانی پیش بینی شده بود اما به لحاظ نکات فنی و شیب معبر، ساخت آن رد شد. می‌توان فضای دیگری را در این خیابان برای ساخت ایستگاه آتش نشانی در نظر گرفت.

نظر سازمان آتش‌نشانی در زمان صدور پروانه باید لحاظ شود

جعفر شربیانی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه با بیان اینکه چندین مرتبه در خصوص عدم نظارت سازمان آتش نشانی به ایمنی ساختمان های ۶ طبقه تذکر دادم، گفت: در تاریخ ۱۹ دی ماه جلسه‌ای را با حضور مدیران شهرداری برگزار کردیم و تصمیماتی گرفته شد که مبنی بر آن باید نظر سازمان آتش نشانی در زمان صدور پروانه لحاظ شود اما بخش نظارت سازمان آتش نشانی معیوب و از دسترس خارج است لذا سازمان آتش نشانی باید بر صدور پروانه و مسائل ایمنی نظارت کند.

دستورالعمل‌ها با فشار دستگاه قضایی اعمال شود

علیرضا نادعلی سخنگوی شورا نیز با بیان اینکه مدیرعامل سازمان آتش نشانی از مدیران موفق شهرداری است، تأکید کرد: در مورد بازار تهران با توجه به شناختی که از بازار تهران به عنوان نبض تپنده اقتصاد داریم، نمی‌توانیم در مورد انتقال آن فکر کنیم چرا که امکان پذیر نیست و می‌تواند به عنوان فضایی برای مبادلات اقتصادی ادامه حیات دهد.

او افزود: برای فضاهایی که به عنوان انبار و فضای اسکان کارگران پیش بینی شده، می‌توان تدابیری اندیشید چراکه حوادث نیز در چنین فضاهایی رخ می‌دهد؛ باید دستورالعمل ها با فشار دستگاه قضایی اعمال شود تا بتوان این انگاره تاریخی را حفظ و ماندگار کرد.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=12599

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.