بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

سهم شهرداری از اراضی مهرشهر بیرجند بعد از دو دهه هنوز واگذار نشده است

  • کد خبر : 12916
  • 30 آگوست 2023 - 15:13
سهم شهرداری از اراضی مهرشهر بیرجند بعد از دو دهه هنوز واگذار نشده است
اعضای شورای شهر و شهردار بیرجند خواستار تعیین تکلیف سهم ۱۰ درصدی شهرداری از اراضی مهرشهر بابت الحاق به شهر بیرجند شدند که از دهه ۸۰ تاکنون هنوز الحاق نشده است.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، اعضای شورا صبح امروز میزبان مدیرکل، معاونین و تعدادی از کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بودند.

در این جلسه نمایندگان مردم در شورا برای رسیدن به سهم ۱۰ درصد شهرداری از اراضی الحاقی به شهر از جمله اراضی مسکن ملی در زعفرانیه و مسکن مهر در مهرشهر و همچنین برای مشارکت راه و شهرسازی در پروژه احداث گذرگاه دوم مهرشهر و تعیین تکلیف اراضی ۳۸ هکتار ۰۴ چانه زنی کرده و نتایج خوبی برای شهر مصوب کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی عبدالرزاق نژاد رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند در این جلسه به موضوع اراضی پادگان و اصرار شورا و شهرداری بر ایجاد لاین دوم در خیابان ارتش اشاره کرد و گفت: بیرجند با ساخت و سازهایی که در دست اقدام است از جمله ساخت و ساز داخل اراضی ۰۴ و همچنین شهرک امام علی (ع) و اراضی زعفرانیه به سمت شلوغ شدن حرکت کرده و در آینده معضلات ترافیکی در شهر به وجود خواهد آمد بنابراین بازگشایی ابتدای خیابان معلم و عدل، لاین دوم خیابان ارتش و تعیین تکلیف میدان اجتماعات از اولویت‌های شهرداری است.

در ادامه منشی شورا به تشریح مهمترین خواسته‌های شورا و شهرداری از راه و شهرسازی پرداخت و گفت: در زمینه واگذاری سهم ۱۰ درصد شهرداری‌ها، از تبصره ۶ قانون نحوه تقویم ابنیه و املاک مورد نیاز از سایت ۴۵۰ هکتار زعفرانیه، تاکنون ۴۵ قطعه مسکونی واگذار شده و مابقی سهم شهرداری مانده است.

ویدا ناصری با بیان اینکه سهم ۱۰ درصدی شهرداری از اراضی مهرشهر بابت الحاق به شهر نیز تاکنون واگذار نشده، افزود: درخواست می‌شود جلسه‌ای برای تعیین تکلیف سهم ۱۰ درصد شهرداری از اراضی‌ که از دهه ۸۰ الحاق شده، برگزار شود.

شهردار بیرجند نیز با بیان اینکه بخشی از درآمد شهرداری به دلیل اینکه نهاد عمومی غیر دولتی است از محل ۱۰ درصد ورود به محدوده شهر، تأمین می‌شود گفت: ماهیانه شهرداری ۲۱ میلیارد تومان هزینه اجباری دارد که صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، پروژه عمرانی و حقوق بازار می‌ شود بنابراین مجبوریم روی منابع درآمدی خود برنامه ریزی کنیم.

مهدی بهترین افزود: در سایت ۴۵۰ هکتاری زعفرانیه اگر معابر عمومی کسر شود حدود ۲۰۰ هکتار باقی می‌ماند و سهم ۱۰ درصد شهرداری ۲۰ هکتار می‌شود که تاکنون ۴۵ قطعه واگذار و ۲۰۰ قطعه باقی مانده یا به عبارتی ۶ هکتار تحویل و ۱۴ هکتار تعیین تکلیف نشده است.

وی اظهار داشت: در اراضی مهرشهر نیز ۲۹۲ هکتار الحاق به شهر انجام شد، زمین‌هایی که هیچ زیرساختی نداشت و با یک پروسه ناقص به شهرداری تحویل شد که ۱۸۵ هکتار مربوط به تعاونی‌هایی بود که با اداره راه و شهرسازی همکاری داشتند و ۵۰ هکتار از مستثنیات هم در اختیار بنیاد مسکن بود.

شهردار بیرجند درخواست کرد از ۱۸۵ هکتار حدود ۱۰ هکتار معوض را اداره کل راه به مردم شهر بیرجند واگذار کند.

بهترین، در مورد واگذاری سند اراضی چهارشنبه بازار سابق به شهرداری بیرجند عنوان کرد: این اراضی از دهه چهل در قالب کارخانه آسفالت در اختیار شهرداری بوده که از همان سالها انتقال سند آن از راه و شهرسازی بلاتکلیف مانده است.

وی در مورد تعیین تکلیف اراضی ۳۸ هکتار ارتش و واگذاری سرانه‌های خدماتی هم خواستار تشکیل جلسه‌ای مشترک برای رسیدن به نتیجه شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: یک سوم متقاضیان مسکن ملی در بیرجند ساکن هستند که تأمین زمین آنها در دستور کار است و در بیرجند به دلیل کسری زمین، تأمین زمین جوانی جمعیت تاکنون انجام نشده و ما به متقاضیان ۳ پیشنهاد ثبت نام در شهرهای کوچک، روستاهای حاشیه‌ای و کوچک و همچنین شهر بیرجند را داده‌ایم و تاکنون ۱۵۰۰ نفر برای جوانی جمعیت ثبت‌نام کرده‌اند.

مودی، در مورد پرداخت سهم شهرداری از اراضی مهرشهر و زعفرانیه عنوان کرد: اراضی مهرشهر به صورت اجاره داری و تملک ۹۹ ساله و در قالب طرح مسکن مهر است و چون طرح نهضت ملی مسکن مشمول قانون ۱۰ درصد نمی‌شود زمانی که زمین‌ها تحویل شد این سهم هم زنده می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد سهم شهرداری از طرح نهضت ملی در ۲۷ هکتاری پرداخت شده و این سهم در ۴۵۰ هکتاری هم علی‌الحساب پرداخت و مابقی نیز پرداخت خواهد شد، افزود: در این واگذاری‌ها سندی به نام شهرداری منتقل نمی‌شود بلکه فقط تخصیص یافته و تهاتر می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه برای تأمین زمین نهضت ملی کسری داریم افزود: با این وجود هر جا بتوانیم به شهرداری کمک می‌کنیم و اگر طرح و پروژه‌ای برای اتصال بلوار سفیر امید به بلوار خلیج فارس ارائه شود این کمک انجام می‌شود.

مودی، با تأکید بر اینکه من مجری قانون هستم نه قانون گذار و طبق قانون از شهرداری حمایت خواهیم کرد، خواستار تشکیل کارگروهی برای بررسی این موضوعات ظرف ده روز آینده شد.

وی همچنین وعده تأمین یک سوم هزینه‌های احداثی پروژه و طرح ورودی مهرشهر در قالب گذر دوم را داد و علاوه بر این برای همکاری احداث میدان ورودی شهر از سمت زاهدان هم قول مساعد داد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی عنوان کرد: هنوز گره ترافیک مهر شهر رفع نشده و طرح تائید شده‌ای از سوی شورای ترافیک استان هم به ما اعلام نشده است.

مودی، در مورد انتقال سند اراضی چهارشنبه بازار عنوان کرد: سند این اراضی به اسم سازمان ملی زمین و مسکن است که باید به قیمت کارشناسی به شهرداری واگذار شود ولی با این وجود، نامه از سوی شورا و شهرداری به همراه مستندات لازم تهیه تا با معاون وزیر دیدار و پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

وی در مورد اراضی ۰۴ نیز اظهار داشت: در مورد آزادسازی عرصه در اراضی ۰۴ با ارتش به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به توافق رسیده‌ایم و در آزادسازی اعیان به مبلغ ۲۰ میلیون تومان نیز مجموعه ۰۴ در تهران رایزنی‌هایی در دست اقدام دارد که هنوز نتیجه به ما اعلام نشده و طی ۷ الی ۸ روز آینده اعلام می‌شود.

در پایان این جلسه مقرر شد پروژه‌های مدنظر شهرداری مانند میدان سفیر امید و اتصال آن به بلوار خلیج‌فارس، تقاطع غیر همسطح و گذرگاه دوم و سهم ده درصد شهرداری به اداره کل راه معرفی و پس از تخصیص و تنظیم صورتجلسه، شهرداری نسبت به خرید و تملک اراضی حدفاصل میدان سفیر امید تا بلوار خلیج فارس اقدام کند و در زمینه اراضی فاقد کاربری در مالکیت شهرداری، اداره کل راه موافقت خود را با تغییر کاربری اعلام کند.

همچنین در زمینه سهم ده درصد شهرداری نیز از آنجا که راه و شهرسازی پیگیر ورود به محدوده اراضی دولت است سهم ۱۰ درصدی شهرداری بیرجند نیز در قالب این اراضی دیده شود.

در زمینه چهارشنبه بازار سابق هم مقرر شد شهرداری تمام مستندات را به راه و شهرسازی ارسال کند و پیگیری ظرف یک ماه آینده از طریق تهران انجام شود.

در زمینه توافقات راه و ارتش هم از بابت اراضی ۳۸ هکتار مقرر شد با محوریت شورای شهر جلسه‌ای ظرف یک ماه آینده برگزار و تصمیمات لازم بابت سهم شهرداری و آزادسازی معتبر منعقد شود.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=12916

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.