بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

نگاه گران اداره کردن به تهران را تغییر دادیم | افزایش ۳۰۰ درصدی صدور پروانه در این دوره

  • کد خبر : 12950
  • 31 آگوست 2023 - 12:34
نگاه گران اداره کردن به تهران را تغییر دادیم | افزایش ۳۰۰ درصدی صدور پروانه در این دوره
شهردار تهران گفت: نگاه قبلی این بود که شهر را گران کنند اما در شرایط فعلی نگاه تغییر کرده و با کمک دولت به دنبال این هستیم که شهر تهران را زیست پذیر کنیم.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز؛ علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفت‌وگوی ویژه خبری، با اشاره به نوسازی بافت فرسوده، اظهار کرد: تهران ۷۰ هزار هکتار است و ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار و از این میزان ۲هزار و ۵۰۰ متر بافت فرسوده است.

وی گفت: دقت کردیم به سمت تسهیل‌گری در حوزه ساخت و ساز برویم و بر روی طرح‌های موضوعی و موضعی کار کنیم و ۲۵ طرح را تصویب کردیم ۳ هزار و ۸۰۰ مورد را شامل می‌شود، یکی از آن محله کن است که خوشبختانه تعیین تکلیف شد.

زاکانی افزود: محله ونک، اسلام آباد، نفراباد، حصارک و محلات مختلف در شهر تهران مورد دقت قرار گرفت و الگوهای جدیدی را تعریف کردیم و چهره شهر به سمتی رفته که هم تعداد پروانه افزایش یافت و امسال نسبت به سال گذشته ۴ هزار پروانه بیشتر صادر کردیم.

شهردار تهران ادامه داد: ۶۸ درصد صدور پروانه در بافت فرسوده افزایش داشت و امسال ۳۰۰ درصد رشد پروانه در بافت فرسوده و ۲۰۰ درصد در بخش جامع را شاهد بودیم که جهش بزرگی است.

وی بیان کرد: نگاه قبلی این بود که شهر را گران کنند اما در شرایط فعلی نگاه تغییر کرده و با کمک دولت به دنبال این هستیم که شهر تهران را زیست پذیر کنیم.

وی درباره تونل شهید متوسلیان، تصریح کرد: این تونل از انتهای صیاد تا آزادکان به طول ۹.۸ کیلومتر امسال آغاز می‌شود و تا ۳ سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.

شهردار تهران ادامه داد:۱۱۰ میلیون متر مربع مساحت معابر تهران است، سالی ۱.۵ میلیون تن آسفالت هر سال برای ترمیم معابر شهر نیاز است این در حالی است که عقب‌ماندگی مفرطی در حوزه آسفالت وجود دارد. امسال هدف‌گذاری برای رسیدن به ۱.۵ میلیون تن آسفالت است. هفته گذشته از ۸۰۰ هزار تن آسفالت در معابر عبور کردیم. به طوری که یک سوم در معابر بزرگ و مابقی در معابر دیگر شهر ریخته خواهد شد.

زاکانی گفت: بررسی‌ها انجام شده و الان معلوم است در کدام معابر باید آسفالت ریخته شود همچنین دو کارخانه جدید آسفالت در غرب و شرق تهران مستقر شده است چراکه برای استمرار نهضت آسفالت ریزی و رضایت مردم تصمیم گرفتیم تولید را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه ۹۸ تقاطع ناقص در تهران وجود داشت که باعث طولانی‌تر شدن راه مردم به اندازه ۷۹۰ کیلومتر شده بود، بیان کرد: اصلاح این ۹۸ تقاطع از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفت. اصلاح برخی از این تقاطعات پروژه چند ماهه است. اصلاح این تقاطعات حدود ۷۳۰ کیلومتر راه مردم را کوتاه می‌کند.

شهردار تهران بیان کرد: ۱۱ تقاطع سال گذشته اصلاح شد، ۲۸ تقاطع امسال شروع شده و تا سال آینده همه تقاطعات اصلاح می‌شود. این باعث کاهش مصرف سوخت تا روزانه یک میلیون لیتر خواهد شد. ازجمله این تقاطعات، تقاطع انتهای شهید باقری به شهید بابایی است که البته این تقاطع مشکل معارض دارد که بزودی این معارضین رفع می شود و راه مردم از حدود ۱۵ کیلومتر به ۳۰۰ کار کاهش می‌یابد.

زاکانی درباره اقدامات انجام شده در حوزه حمل و نقل عمومی، بیان کرد: ۴۵درصد بودجه امسال شهرداری به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یافته است. البته این کف ماجراست. ما قرارداد ۳هزار اتوبوس جدید برای تهران بسته و پول آن را پرداخت کردیم که هزار اتوبوس از این تعداد برقی است.

شهردار تهران با اشاره به تحقق بودجه، گفت: سال گذشته ۱۵۸ درصد تحقق بودجه داشتیم. ۱۳۷ درصد آن در حوزه نقد نسبت به مصوب شورا بوده است.

وی با بیان اینکه با رویکرد فعال با کمی فکر به موضوعات پرداخته ایم، اضافه کرد: امسال امیدواریم ۱۲۶۰ اتوبوس جدید به تهران اضافه خواهد شد. تا پایان سال نیز حدود ۵۰۰ اتوبوس نوسازی و بازسازی خواهد شد.

زاکانی با اشاره به وضعیت مترو، تصریح کرد: بازسازی واگن‌های مترو نیز ادامه دارد. در یک‌سال و نیم گذشته ۱۴ کیلومتر خط با ۱۰ ایستگاه جدید افتتاح شده است.

شهردار تهران افزود: پرند نیز متروی ۲۰ کیلومتری با یک ایستگاه است که امسال افتتاح خواهد شد. تا ماه آینده ایستگاه پرند افتتاح می‌شود. موضوع برق آن فقط باقی مانده است.

زاکانی با بیان اینکه هر کیلومتر متروی جدید حدود ۲ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، گفت:حفاری خط ۱۰ نیز به زودی شروع می‌شود. در مورد خط ۹ هم تفاهم‌نامه امضا شده و کار شروع خواهد شد. خطوط ۸ و ۱۱ نیز سال آینده.

سفارش ساخت ۱۱۳ دستگاه واگن مترو به تولیدکنندگان داخلی 

وی به موضوع واگن ها هم اشاره و اظهار کرد: حدود ۶۰۰ واگن مترو نیاز به اورهال داشت. بسیاری از انبارهای تجهیزات مترو هنگامی که تحویل گرفتیم، خالی بود. ۲۴۰ واگن بازسازی شده است. هم‌چنین ۷۹۱ واگن جدید با زحمت دولت از چین خریداری شده است. ۱۱۳ دستگاه واگن نیز به تولیدکنندگان داخلی سفارش داده‌ایم. به این ترتیب نوسازی جدی در این حوزه صورت خواهد پذیرفت.

شهردار تهران موضوع آلودگی هوا را از چالش های اصلی شهر دانست و گفت: شهروندان از این مشکل در رنج هستند. به همین منظور تفاهم مهمی با وزیر صمت و وزیر نیرو و سازمان محیط‌زیست امضا شد. تهران به سمت برقی‌سازی خواهد رفت. ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی قرارداد شده است. ۱۵ ایستگاه شارژ خودروی برقی با همکاری مپنا در تهران افتتاح شد. تا پایان سال آینده ۱۷۰۰ ایستگاه با ۵۰۰۰ دستگاه شارژ افتتاح می‌شود. ۴هزار موتور برقی و ۵۰هزار تاکسی برقی نیز به زودی وارد پایتخت خواهد شد. به این ترتیب چهره شهر عوض می‌شود و آلودگی کاهش خواهد یافت.

وی در ادامه به موضوع آسیب‌های اجتماعی پرداخت و توضبح داد:  با ۱۴ دستگاه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی توافق شد . قرارگاه اجتماعی برای هم افزایی در راستای رفع معضلات ایجاد شد. با همکاری این ۱۴ دستگاه، اتفاقات خوبی افتاد. مدیران دوره قبل معتقد بودند می‌باید این افراد را به حال خود رها کرد. اما در این دوره‌۵ هزار ظرفیت جدید برای پذیرش معتادان متجاهر در تهران فعال شده است. بالغ بر ۴هزار نفر هم جدیدا پذیرش شدند. برای ۷۲۰۰ کودک خیابانی نیز خدمت‌رسانی آغاز شده است. با مجوز ویژه دولت و رییس‌جمهور امیدوارم با تلاش همه دستگاه‌ها چهره شهر بیشتر هم تغییر کند.

زاکانی با اشاره به مشارکت مردمی و اهمیت آن گفت: تعداد قابل توجهی از شهروندان در طرح «من شهردارم» برای انتخاب پروژه های کوچک مقیاس محلی مشارکت کردند. البته طرح برای توسعه مشارکت مردم در اداره شهر ادامه خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=12950

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.