بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024

اخبار ویژه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است آخرین وضعیت درختان پادگان ۰۶ دستفروشی، قانونی شد؟ استخدام حدود ۵ هزار زباله‌گرد با حقوق ماهیانه ۱۵ میلیون تومان رونمایی از ۳۱ نماد استان‌های کشور در پایتخت بودجه ۶۶۷۰ میلیاردی شهرداری ارومیه تصویب شد تعرفه پارک حاشیه‌ای در شهرکرد اعلام شد ممنوعیت صدور مجوز حفاری در شهرکرد از ۱۵ اسفندماه فرآیند قراردادهای شهرداری تهران تسهیل می‌شود/ تسریع عملیات زیرساختی حوزه حمل و نقل عمومی با همکاری اداره کل امور مالی شهرداری تهران بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری تهران در شورا اعمال تغییرات جدید در استاندارد سالانه آلاینده PM۲.۵ در آمریکا رفع پلمب مجتمع تجاری دنیای نور تهران به شرط ایمن سازی اجرای ۱۹ طرح تخصصی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی پایتخت ساماندهی دستفروشان چهارراه و خیابان ولی‌عصر در ۲ نقطه پایتخت افزایش ۵۰ درصدی نرخ صدور پروانه بهره‌برداری شرکت‌های حمل و نقل در سال ۱۴۰۳ ظرفیت یک خط مترو معادل بزرگراهی با ۳۳خط عبوری‌ است فرآیند جمع‌آوری داده‌ها در حوزه اجتماعی و فرهنگی با دیگر بخش‌ها متفاوت است نرخ توقف در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ تعیین شد استمرار تقویت و نوسازی خطوط اتوبوسرانی پایتخت تخصیص بیش از ۱۴ همت از بودجه ۱۴۰۳ به موضوعات فرهنگی و اجتماعی

0

مسکن فرسوده بدهید؛ خانه نوساز یا زمین بگیرید

  • کد خبر : 13703
  • 30 اکتبر 2023 - 9:40
مسکن فرسوده بدهید؛ خانه نوساز یا زمین بگیرید
مالکان واحدهای مسکونی فرسوده با مراجعه به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها می‌توانند پس از تحویل واحد مسکونی خود با 40 درصد تخفیف کلید یک واحد مسکونی نوساز یا زمین را دریافت کنند.

بر اساس آمار رسمی ۲۳ درصد از مساحت شهرهای کشور را بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در بر می‌گیرد.

مساحت قابل توجه و وجود مشکلات اساسی در این مناطق، اقدامات لازم به منظور سامان بخشی به بافت فرسوده را الزامی می‌کند. در همین راستا، محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرده است، ۱۵ درصد تامین مسکن در قالب نهضت ملی مسکن باید در محدوده بافت‌های فرسوده محقق شود؛ بر اساس برنامه نهضت ملی مسکن، سالی ۱۵۰ هزار واحد مسکن باید در بافت‌های فرسوده ساخته شود.

*خانه فرسوده بدهید، مسکن نو بگیرید

طی سال‌های مختلف طرح‌های متعددی برای نوسازی بافت فرسوده امتحان شده اما به عقیده کارشناسان جلب اعتماد مردم تنها در طرح کلید به کلید رقم خورده است.

در طرح معاوضه خانه فرسوده با واحد نوساز کلید به کلید، ساکنان واحدهای واقع در بافت فرسوده، می توانند خانه خود را با ۴۰ درصد تخفیف، با یک واحد نوساز یا یک قطعه زمین دولتی معاوضه کند. این طرح هم در برنامه هفتم توسعه به آن اشاره شده و هم برخی از مدیران شهری به آن توجه نشان داده‌اند.

*قانون حامی طرح کلید به کلید در بافت فرسوده

طرح کلید به کلید در نوسازی بافت فرسوده مورد تاکید قانون گذار نیز بوده است. بر این اساس به استناد بند “ث” تبصره ۱۱ قانون بودجه ۱۴۰۲، جهت تشویق ساکنان بافت فرسوده به مشارکت در نوسازی محله­‌های فرسوده و حاشیه‌­ای، وزارت راه و شهرسازی مجاز است در فرایند کلید به کلید واحدهای بافت فرسوده و حاشیه­‌ای با واحدهای نوسازی یا اراضی تحت مالکیت خود تا سقف ۴۰ درصد تخفیف در قیمت کارشناسی واحدهای نوساز یا اراضی مذکور اعمال کند.

اوایل امسال محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی از اجرای قریب الوقوع طرح معاوضه خانه‌های فرسوده واقع در محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری با واحد نوساز یا زمین خبر داد.

وی به تازگی اعلام کرده که این طرح در قالب یک بسته تشویقی جدید ابلاغ شده که بر اساس آن ساکنان بافت‌های فرسوده می‌توانند واحد مسکونی فرسوده خود را با یک واحد نوساز یا یک قطعه زمین دولتی با ۴۰ درصد تخفیف تعویض کنند.

*افزایش حداقل ۶۰ درصدی دارایی مالکان بافت فرسوده با اجرای طرح کلید به کلید

بر همین اساس ساکنان بافت فرسوده می­توانند واحد فرسوده خود را تحویل دهند (به اداره راه و شهرسازی استان) و واحد نوساز یا زمین تحویل گیرند. نکته قابل توجه آن است که واحد مسکونی نوساز یا زمینی که به متقاضیان تحویل داده می شود با ۴۰ درصد تخفیف است.

برای مثال، اگر مالک؛ ملک فرسوده خود را به قیمت روز و کارشناسی‌­شده به اداره کل راه و شهرسازی استان یا سازمان ملی زمین و مسکن به قیمت ۱ میلیارد تومان تحویل دهد می تواند به زمین یا ملکی دست یابد که حدود  1 میلیارد ۶۵۰ میلیون تومان قیمت دارد که پس از تخفیف ۴۰ درصدی به میزان ۱ میلیارد تومان تخمین زده می شود.

در واقع ساکنان بافت فرسوده در ازای تخفیف ۴۰ درصدی مسکن یا زمین تحویلی؛ بیش از ۶۰ درصد به ارزش دارایی آن­ها اضافه می­شود.

*مزایای طرح کلید به کلید در یک نگاه

در این راستا، رحمت صادقی، کارشناس حوزه مسکن به خبرنگار فارس گفت: طرحی که تحت عنوان کلید به کلید/زمین مطرح است علاوه بر ساماندهی بافت­‌های فرسوده، نقش بی بدیلی در ارتقای کیفیت زندگی ساکنان دارد.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: با اجرای طرح کلید به کلید در بافت فرسوده، از یک سو به ارزش دارایی مردم اضافه می‌شود و از سوی دیگر بخشی از جمعیت ساکن در بافت فرسوده را در نقاط کم تراکم، پرتقاضا و مناسب شهر بارگذاری می­‌کند، همچنین اجرای این پروژه موجب می‌­شود، تراکم محلات فرسوده کمتر شود و زندگی سایر ساکنان بافت فرسوده ارتقا پیدا کند.

به گزارش فارس، طرح کلید به کلید برای نوسازی بافت فرسوده طرحی است که می‌تواند از جوانب مختلف مورد توجه قرار گیرد و مزایای آن مورد واکاوی قرار گیرد. در همین زمینه لازم است تاکید شود که اغلب مزایای این طرح شامل حال مالکین بافت فرسوده خواهد شد که لازم است به ادارات کل راه و شهرسازی استان­ها مراجعه نمایند و از جزئیات مربوط به این طرح بهره‌­مند شوند.

*مردم برای شرکت در طرح کلید به کلید به ادارات کل راه و شهرسازی مراجعه کنند

به استناد اطلاعات شرکت باز آفرینی شهری، متقاضیان طرح کلید به کلید می‌توانند با مراجعه حضوری به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها در این طرح ثبت نام کرده و واحد مسکونی نوساز یا زمین را در موقعیت‌هایی که دولت امکان تحویل زمین دارد، نظیر شهرهای جدید تحویل بگیرند.

بر اساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی که در جلسه شورای عالی مسکن ارائه شده است، هم اکنون ۱۵۱ هزار واحد مسکونی فرسوده در کشور در حال نوسازی است که ۳۸ هزار واحد مسکونی از این تعداد در پایتخت واقع شده است.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=13703

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.