بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

فرماندار تهران: هیچ‌گونه دست‌اندازی به حریم تهران در ۲ سال اخیر انجام نشده است

  • کد خبر : 13911
  • 07 نوامبر 2023 - 13:06
فرماندار تهران: هیچ‌گونه دست‌اندازی به حریم تهران در ۲ سال اخیر انجام نشده است
فرماندار تهران با تأکید بر اینکه در 2 سال گذشته تعرضی در بحث حریم صورت نگرفته گفت:‌ امیدواریم مشکلات این حوزه به زودی برطرف شود.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، احمد قیومی فرماندار تهران امروز سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲ در صحن شورا حضور پیدا کرد و گفت: از شورای شهر برای تهیه و بررسی طرح‌های منطبق با نیاز شهروندان تقدیر می‌کنم. تهیه طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و اختصاص بودجه خوب به حوزه حمل و نقل از اقدامات جدی شهرداری بوده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم هفته فرهنگی تهران ثبت ملی شود، تصریح کرد: تلاش‌های زیادی در هفته فرهنگی تهران صورت گرفت که قابل تحسین و ستایش است.

فرماندار تهران با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بر امنیت، رقابت، سلامت و مشارکت در انتخابات تأکید داشتند، یادآور شد: هیئت‌های اجرایی در فرمانداری تهران مشغول احراز صلاحیت کاندیداها هستند؛ به نظر می‌رسد باید جلسات جداگانه‌ای با محوریت انتخابات با اعضای شورا داشته باشیم تا آنچه که مقام معظم رهبری از مسئولان پایتخت انتظار دارند، به ظهور و بروز برسد.

رفع پیچیدگی های تهران نگاه جامع می طلبد

وی با تأکید بر اینکه مسائل تهران پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، تصریح کرد: رفع این پیچیدگی‌ها، نگاه جامع و همه جانبه‌ای را می‌طلبد که به همکاری شورا، شهرداری تهران و تمام دستگاه‌های حاکمیتی نیاز دارد. بنده به عنوان نماینده دولت در شهر تهران آمادگی خود را برای افزایش هم‌افزایی بین دستگاه ها اعلام می‌کنم.

قیومی همچنین خاطرنشان کرد: امکان فعالیت در این حوزه بیش از قبل فراهم شده و امیدواریم با استفاده از این فرصت بتوان امور را بهتر از گذشته پیش برد.

فرماندار تهران با تاکید بر گستردگی جغرافیایی و تراکم جمعیتی و حضور خرده فرهنگ‌ها در تهران، اظهار کرد: اجرای طرح‌های فرهنگی و اجتماعی با هدف ایجاد ارزش‌های والای فرهنگی باید در دستور کار باشد. معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تمام تلاش خود را برای جریان سازی در این امر به کار گرفته اما این تلاش ها کفایت نمی‌کند و همه باید کمک کنند تا اقدامات حوزه فرهنگی و اجتماعی خودنمایی کند.

وی ادامه داد: تعدادی از رویدادها اثرگذاری ملی در کشور دارد و باید این برنامه‌ها به صورت جداگانه طراحی و اجرا شود اما آنچه در تهران باید مورد توجه قرار بگیرد، اجرای برنامه‌ها با محوریت محلات و مسائل اجتماعی ویژه آنهاست.

قیومی با تأکید بر اینکه برنامه ریزی در فرمانداری تهران توسط معاونت سیاسی و اجتماعی، تمام دستگاه‌ها را به اجرای برنامه در هفته فرهنگی تهران مکلف کرد، یادآور شد: بیش از یک هزار برنامه در این هفته اجرایی شد که کار ارزشمندی بود. دستگاه‌ها و کل حاکمیت باید ظهور و بروز جدی در این حوزه داشته باشند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: تعریف رویدادهای فرهنگی به صورت مستمر در محلات باید مورد توجه باشد و آنچه کارها را پایدار می‌کند، استمرار برنامه‌هایی است که در طول یکدیگر و با نگاه به محلات اجرا می‌شوند.

فرماندار تهران با بیان اینکه اگر سازمان‌های مردم نهاد حضور داشته باشند این برنامه‌ها استمرار خواهد یافت، گفت: مساجد جایگاهی ویژه در محلات به عنوان پایگاه و سنگر دارند. برنامه‌ها باید تمام اقشار را دربرگیرد و از بطن محلات برخیزد. اگر این برنامه‌ها اجرایی شود مسائل در محلات رفع خواهد شد.

وی اضافه کرد: مسائلی که محلات تهران وجود دارد با هم قابل قیاس نیستند و مشارکت دستگاه‌های حاکمیتی در این حوزه مورد اهمیت است و ما در این زمینه برنامه ویژه‌ای داریم.

کمبود سرانه های فرهنگی و ورزشی در پایتخت

قیومی با تأکید بر نگاه به ورزش در تهران، اظهار کرد: پایتخت از لحاظ برخورداری از سرانه‌های فرهنگی و ورزشی با کمبود روبه‌روست و همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر می‌تواند در پیشبرد امور این حوزه اثرگذار باشد.

فرماندار تهران با بیان اینکه پایتخت قابلیت ویژه‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد، یادآور شد: سیاست‌گذاری شورا در این حوزه می‌تواند در اجرای برنامه‌های این بخش اثرگذار و ثمربخش باشد.

وی افزود: تهران با این میزان جمعیت و شرایط خاص در حوزه مدیریت بحران نیاز به توجه ویژه و بیشتری دارد و در این حوزه توجه به تعرض به حرائم گسل‌ها، قنوات، انهار عمومی، مترو و دیگر حرائم باید در دستور کار باشد. در این دوره شاهد کاهش قابل توجهی در این زمینه هستیم اما هنوز دست اندازی‌هایی در حریم وجود دارد که حقوق مکتسبه ایجاد می‌کند.

قیومی با بیان اینکه در حوزه محیط زیست و پسماند، تنها آلودگی ناشی از تردد خودروها را شاهد نیستیم و پسماندسوزی هم به این فضای نامبارک دامن زده است، گفت: کودکان زباله گردی می کنند و عده‌ای این زباله‌ها را از آنها می‌خرند و بخشی از آن سوزانده می شود که آلودگی هوا را به دنبال دارد. ضرورت دارد که در پیشبرد طرح جامع پسماند که در کارگروه پسماند فرمانداری به دنبال آن هستیم، شورا به ما کمک کند.

وی اضافه کرد: بازآفرینی و نوسازی بافت فرسوده اتفاق خوبی است و خوشبختانه تحولی در سازمان نوسازی شهرداری تهران شکل گرفته اما خواستار این هستیم که بسته تشویقی که در ۱۹ بند توسط وزارت راه و شهرسازی و استانداری تهران به شهرداری ابلاغ شد، عملیاتی شود. با این بسته در مواردی به صورت سلیقه‌ای برخورد می‌شود و به آن عمل نمی‌شود اما اگر این بسته کاملاً اجرایی شود، بسیاری از مشکلات حوزه نوسازی بافت فرسوده برطرف خواهد شد.

فرماندار تهران با تأکید بر موضوع حریم پایتخت، تصریح کرد: حریم شهر تهران در دو سال اخیر به معنای واقعی نگهداری شده‌است؛ حریم شهر تهران متعلق به آینده است و اگر آن را رها کنیم در کمترین زمان ساخت‌وساز صورت می‌گیرد. این اقدام تلاش و زمان گذاشتن را نشان می‌دهد که قابل تقدیر است. مسائل حریم پایتخت از عدم تطابق مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی با قانون تقسیمات کشوری ریشه می‌گیرد.

وی ادامه داد: قانون فوق مصوبات و آیین نامه‌هاست؛ در سال ۱۳۸۶ وقتی طرح جامع شهر تهران در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد ۲۲ شهر و هفت شهرستان را در حریم تهران قرار داد. سه هفته پیش در خدمت شهردار تهران بودیم تا هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت بگیرد.

قیومی با بیان اینکه نگاه بنده این است که حریم شهر تهران را باید مورد محافظت قرار داد، خاطرنشان کرد: بعضی مواقع به جز حرائم خاص، برای مردم روستاها نیز دغدغه مندی ایجاد کرده‌ایم در حالیکه تکلیف این روستاها مشخص است و در طول دو سال اخیر هیچ گونه دست‌اندازی به حریم روستاهای اطراف تهران انجام نشده و هرگونه ورود به حریم در دوره‌های گذشته صورت گرفته است.

فرماندار تهران همچنین تصریح کرد: بافت بازار تهران از دیگر موضوعات مورد اهمیت است و باید همه به هم در این خصوص کمک کنیم؛ در کمیته خاصی که برای شهرک های صنفی و صنعتی تشکیل داده ایم موارد بررسی و تدبیراندیشی شده و امیدواریم تمام مشاغل پرخطر و آسیب زا در این شهرک ها ساماندهی شود.

در ادامه احمد صادقی در یکصد و نودمین جلسه شورا و پس از سخنان فرماندار تهران گفت: در ابتدا از شما (فرماندار محترم تهران) و معاونین تان تشکر ویژه دارم چرا که حضور مؤثر میدانی دارید و برای رفع مسایل و مشکلات بخش های سه گانه شهرستان تهران وقت می گذارید.

وی ادامه داد:  بر نظام مسایل و اولویت‌های آن تاکید دارید و نگاه مردم باور برای حل و فصل مشکلات و دغدغه‌های آنان دارید و همچنین مشارکت فعالی در کمیسیون‌های مشترکی که فی ما بین فرمانداری و شورای شهر و شهرداری تهران دارید، این‌ها همه قابل تشکر است.

صادقی در ادامه سخنان خود به ذکر یک گلایه هم پرداخت و گفت: بنده رییس شورای شهرستان تهران هستم و در گذشته در تمامی جلسات شورای شهرستان تهران، فرماندار یا معاون عمرانی حضرت عالی یا معاون وقت حضور داشتند و این حضور کمک بزرگی می کرد تا  شورای شهرستان بتواند به وظایف و اختیارات خود عمل کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: بر طبق بند ۴ ماده ۸۶ قانون تشکیلات و انتخابات شوراهای اسلامی کشور وظیفه هماهنگی و رسیدگی به مسائل و حل و فصل مشکلات فی‌مابین شوراهای شهر و بخش در مواردی که قابل پیگیری قضایی نیست به شورای شهرستان واگذار شده که این وظیفه جز با مشارکت و حضور شما و معاونین محترم قابل انجام نیست. ما همیشه حضرت عالی را دعوت کردیم و  امروز هم به طور  شفاهی دعوت می کنیم تا انشا الله این حضور تداوم داشته باشد برای موضوع انجام وظایف قانونی شورای شهرستان.

قوانین حوزه حریم نیاز به بازنگری دارند

 صادقی در ادامه و با اشاره به موضوع حریم پایتخت و خطاب به فرماندار تهران گفت: از نگاه شما به حریم سپاسگزارم، اینکه  قانون را فصل‌الخطاب می دانید این نکته بسیار مهم هست ولی به هر حال قوانین نیاز به بازنگری و نیاز به اصلاح دارد.

وی ادامه داد: موضوع حریم با سلایق شخصی و منیت‌ها قطعا حل نمی شود، متاسفانه  حریم به مانند  گوشت قربانی شده که همه یک طرف آن را می‌کشند در حالی که به طور قطع  چنین نیست.

صادقی اظهار داشت: در موضوع حریم بخشی‌نگری بزرگترین آسیب است و تعارض منافع حوزه های جغرافیایی در حوزه حریم منافع ملی را به خطر انداخته است. لذا  به نظر می‌رسد حل مشکل حریم تهران را باید به طور جامع توسط جامعه نخبگانی حل کرد.

عضو شورای شهر تهران افزود: موضوع حریم میبایست با یک کار مبتنی بر مطالعه و پژوهش  و بر اساس مدل علمی قابل دفاع حل شود و  امیدوارم استانداری تهران توجه ویژه به حریم پایتخت و شهر تهران داشته باشد و  این موضوع را به جد پیگیری کند. البته  همت و پیگیری جنابعالی به نظر می رسد خیلی موثر بوده و برای این امر درخواست دارم  که  موضوع حریم را به جلسات سیاسی مجموعه های مختلف واگذار نکنید که هر کسی نظرات سیاسی دهد بلکه می بایست جامعه نخبگانی علمی برای حل مشکل حریم شهر تهران نظرات کارشناسی و اجرایی ارایه بدهند.

 علیرضا نادعلی سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران هم پس از استماع سخنان احمد قیومی فرماندار تهران در این جلسه، گفت: آنچه که ما در شورا انجام می‌دهیم تعامل و تبادل با حاکمیت به نمایندگی استانداری و فرمانداری است تا رفع مشکلات تهران ممکن شود.

وی با بیان اینکه مسئله نمایشگاه بین‌المللی یکی از مشکلات تهران است، یادآور شد: ما از ابتدای این دوره در خصوص نمایشگاه آفتاب و برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در نمایشگاه بین‌المللی مباحثی را مطرح کردیم.

نمایشگاه بین المللی برای مردم مشکل ساز است

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: استفاده کمی از نمایشگاه آفتاب می شود و نمایشگاه بین المللی برای مردم مشکل ساز است. در مواردی احساس می کنیم لجبازی شده است؛ برای مثال قرار بود نمایشگاه خودرو در بهمن ماه در نمایشگاه آفتاب برگزار شود و حالا نمایشگاه بین‌المللی نمایشگاه خودرو را همین ماه برگزار می‌کند که برگزاری نمایشگاه خودرویی را بی‌اثر می‌کند.

نادعلی با تأکید بر اینکه  طبق بیانات مقام معظم رهبری در جامعه اسلامی توقف نداریم، تصریح کرد: اینکه ظرفیتی در شهر داریم و مردم را اینگونه معطل می‌کنیم، بسیار بد است. امیدواریم مصوبات شورای شهر اجرایی و مشکلات مردم رفع شود.

در ادامه نرگس معدنی‌پور، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نودمین جلسه این شورا پس از استماع سخنان فرماندار تهران مبنی بر ارائه توضیحاتی پیرامون موضوعات مرتبط با شهر تهران، گفت: با وجود همراهی و تعامل خوبی که فرمانداری تهران با شورای اسلامی شهر تهران دارد درخواستی را با هدف تعامل بیشتر بیان می کنم.

وی گفت: حوزه فرهنگی و اجتماعی، حوزه‌ای کاملاً تخصصی است. لذا ارائه طرح‌ها و لوایح در این حوزه نیازمند کار کارشناسی بسیار عمیق است.

معدنی پور بیان کرد: با توجه به تغییرات سریع فرهنگی و اجتماعی در جامعه مشخصاً باید بررسی‌ها، پژوهش‌ها و مطالعات در این حوزه به‌روز باشد؛ یعنی کار کارشناسی باید توسط کارشناسان متخصص صورت پذیرد.

ضرورت تسریع بررسی طرح ها و لوایح در فرمانداری

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: باتوجه به اینکه در این دوره از شورای اسلامی شهر تهران تعداد زیادی از اعضا، از مسؤولان اجرایی حوزه مدیریت شهری در ادوار گذشته بوده و مشرف به امور هستند؛ لذا نگاه کارشناسی و تخصصی در طرح‌ها و لوایح در شورا بسیار دقیق است و تقاضا دارم بررسی طرح‌ها و لوایح فرهنگی و اجتماعی در فرمانداری تسریع شود تا طرح‌ها و لوایح در این حوزه سریع‌تر به مرحله اجرا برسد و شهروندان، ثمرات آن را مشاهده نمایند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: گاهی اوقات رفت و برگشت طرح‌ها و لوایح در حوزه فرهنگی و اجتماعی بین فرمانداری و شورا زمان اجرایی شدن آنها را طولانی می‌کند.

وی با تشکر از معاونت سیاسی و اجتماعی فرمانداری تهران و اهتمام جدی‌شان در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری روز تهران و هفته فرهنگی تهران، خاطرنشان کرد: ما در شورای شهر وظیفه خود می‌دانیم تا مأموریت همه دستگاه‌های اجرایی را در طرح‌ها و لوایح پیشنهادی مد نظر قرار دهیم. در حقیقت در شورای اسلامی شهر تهران میان دستگاه‌های اجرایی تفاوتی وجود ندارد.

ضرورت برخورد با وانتی های مسبب آلودگی صوتی

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران هم در ادامه صحبت های فرماندار تهران، گفت: تمام تلاش ما این است که مردم در شهر در آسایش و آرامش باشند. هرچه مخل این آسایش بود باید حذف شود. برای مثال وقتی می‌بینیم که کسی با بلندگویی در وانت مزاحم مردم می‌شود باید از پلیس درخواست کنیم که برخوردهای لازم را انجام دهد.

چمران تأکید کرد: نمایشگاه سلامت مردم را از بین می برد. این کار یعنی چه و چه معنایی دارد؟ به جای اینکه بگوییم نمایشگاه مخل آسایش مردم است می گوییم این مخالفت چه دلیلی دارد؟ چطور دودی که از مغازه سنگکی بالا می رود مخل آسایش است اما نمایشگاهی که نقاط مختلف شهر را درگیر می کند، مخل آسایش نیست؟ ما به کمک نیاز نداریم اما به چوب لای چرخ گذاشتن هم نیاز نداریم.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=13911

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.