بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024

اخبار ویژه

فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است جمع‌آوری ۲۲۰۰ تن پسماند در منطقه ۱۵ برای خرید خانه در منطقه ۹ به چند میلیارد تومان پول نیاز است؟

2

از آمادگی ۳۳۰ ماشین‌ تخصصی برف‌روبی تا کمک «فهرست‌بها» به نظافت شهر

  • کد خبر : 14158
  • 20 نوامبر 2023 - 21:12
از آمادگی ۳۳۰ ماشین‌ تخصصی برف‌روبی تا کمک «فهرست‌بها» به نظافت شهر
مدیران شهری معتقدند با اجرای طرح فهرست بها گامی مهمی در نظافت و خدمات شهر، برداشته خواهد شد، اما این «فهرست‌بها» چیست؟

رضا محمدی، مدیرعامل سازمان پسماند در گفت‌و‌گو با خبرنگار درباره آخرین آمادگی‌ها برای بارش‌ها اظهار کرد: برفروبی یک موضوع ویژه است که ما علاوه بر اجرای  فهرست بها که تاثیر خوبی در کیفیت برف روبی خواهد داشت؛ خود سازمان هم ۳۳۰ دستگاه ماشین آلات تخصصی برف روبی دارد که آنها را آماده سازی کردیم و  پیمانکاران هم  انتخاب شده است. بر اساس اطلاعاتی از هواشناسی داریم در آذر احتمال بارش در مناطق شمالی وجود دارد. ما فکر می‌کنیم هم بحث فهرست بها و قرارداد های جدید در بهبود عملکرد در زمان بارش کمک می‌کند. ما دستگاه‌هایی داریم که آمادگی خوبی برای ارائه خدمات در روزهای برفی خواهند داشت.

محمدی ادامه داد:  یک سری ماشین آلات تخصصی برای برف‌روبی خودمان داریم و  یک سری ماشین هم پیمانکار دارد که بر اساس فهرست بها می‌تواند در اختیار ما قرار دهد.

مدیرعامل سازمان پسماند تاکید کرد: یکی از دغدغه‌هایی که شهردار تهران داشتند، بحث وظایف سازمان مدیریت پسماند بود؛ اول، بحث آراستگی شهر، نکته دیگر بحث تفکیک از مبدا و نکته سوم کاهش تولید زباله‌ها و  انتقال امن زباله که توسط پیمانکارها اتفاق می‌افتد بود.


اما فهرست بها چیست و چه کمکی به تنظیف شهر می‌کند؟

حسین نظری، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار، در مورد فهرست بهای واحد پایه پسماند سال ۱۴۰۲  اظهار کرد: در راستای تحول در نگهداشت شهر مسائل و مشکلاتی وجود داشت از جمله عدم توجه به فرسودگی شهر و یکی هم رفت و روب پسماند توسط پیمانکاران. خوشبختانه در سال گذشته بهای پسماند توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد و در شورای فنی شهرداری هم تصویب و به مناطق شهرداری ابلاغ شد.

وی افزود: فهرست نامه در حقیقت قراردادهای پسماند ما را پوشش خواهد داد و یکی از ابزارهای خوب نظارت در حوزه پسماند است. یکی از مزایایی که فهرست نامه دارد تدوین سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه و به‌روزرسانی آن توسط دولت است که باعث افزایش کیفیت خدمات شهری می‌شود. ویژگی دیگر هم افزایش بهره‌وری و ایجاد فضای رقابتی میان پیمانکاران است که امری سازنده و مورد پسند است.

نظری با بیان اینکه ویژگی دیگر فهرست‌نامه‌ها بحث تعدیل است، ادامه داد: با نوسانات قیمتی که به قرارداد تعدیل تعلق می‌گیرد، نگرانی که آقایان دارند از بین می‌رود و انگیزه پیمانکار در حین کار حفظ می‌شود. قابلیت تعریف کار جدید به اندازه ۱۰ درصد قرارداد است. در تعریف مساحت‌ها، اندازه‌ها و ظرفیت‌های کاری ویژگی‌های خاص خودش را دارد. ویژگی دیگر امکان تفکیک نواحی بر اساس شرایط جغرافیایی، حساسیت‌های بالا، پایین و متوسط را ایجاد می‌کند و حتی در بحث حقوقی هم امکان تبدیل کیلو به متر را به ما می‌دهد. امیدواریم این تصمیمات و این امکانات موجب تحول جدیدی در نگهداشت شهر شود.

وی تصریح کرد: اواخر سال گذشته ابلاغ شد که ما در شورای فنی شهرداری این را به تصویب رساندیم و اوایل سال ابلاغ کردیم که در قراردادهای جدید اعمال شود. هر قراردادی که از قبل مانده تمام شود، قراردادهای جدید را با فهرست‌نامه‌ها می‌بندیم. این قراردادها جاری است و باید با مبنای فهرست‌های ابلاغی قراردادها را منعقد کنیم.

نظری بااشاره به اینکه پیش تر فهرست رفت و روب هرساله باید توسط شهرداری تهران بروزسانی می‌شد و ما هیچ فهرست بهای کشوری نداشتیم، ادامه داد: مباحث بها را سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کل کشور تهیه، تنظیم و ابلاغ می‌کند. در خصوص رفت و روب همچنین چیزی نداشتیم و لذا شهرداری‌های کلان‌شهرها خودشان نسبت به تنظیم فهرست‌بها اقدام می‌کردند و هرساله این قیمت‌ها را بروز می‌کردند. متأسفانه شهرداری تهران چهارسالی بود که فهرست را بروز نکرده بود و قیمت‌ها بر اساس قیمت‌های ۴ ساله پیش بود. همتی شد و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کل کشور اقدام به تهیه فهرست بهای کشوری رفت و روب شد و این موضوع در فروردین ماه ابلاغ شد. این ابلاغ محاسنی دارد از جمله آخر سال که می‌شود شهرداری‌ها دیگر به سمت افزایش قیمت نمی‌روند و این قیمت‌ها توسط یک نهاد حاکمیتی بروزرسانی و به کل کشور ابلاغ می‌شود و سرعت کار را بالا می‌برد و نمونه این تعلل که هیچکس مسئولیت فهرست بها را بر عهده نگرفت تکرار نمی‌شود.

نظری تصریح کرد: نکته بعدی این است که قیمت‌ها منطقی شده و واگذاری خدمات منطقی می‌شود، نه اینکه گران شود و پیمانکار نیز این بهانه که دیگر برای من نمی‌صرفد را ندارد و هزینه‌ها طبق قیمت روز پرداخت می‌شود.

این فهرست‌ها تعدیل دارد؛ با توجه به تنش‌های تورمی و اقتصادی کشور ما اگر در طول سال ودر حین کار تورمی متوجه این خدمات شود، این تورم در شاخص های اعلامی توسط سازمان مدیریت اعلام می‌شود و تعدیل آن پرداخت می‌شود که معمولاً با نرخ تورم برابری می‌کند و جلوی ضرر و زیان پیمانکار را می‌گیرد.در تهران طبق دستور شهردار تهران که گفته بود، باید در نگهداشت شهر تحولی ایجاد شود، ما این را سرعت بخشیدیم چون این تحول نیاز به ابزاری دارد. ما به کمک اداره کل برنامه‌ریزی ابزار این را برای تیم اجرا فراهم کردیم. الان تیم اجرا می‌تواند با اطمینان خاطر کار خود را پیش ببرد و مناقصات را برگزار کند.

وی خاطر نشان کرد: خاصیت دیگر فهرست‌بها شفاف‌سازی است. فهرست‌بهای قدیم به این شکل بود که به صورت گلوبال هزینه ۳۰ روز رفت و روب شهر تهران را می‌دادیم و اگر پیمانکار جایی را فقط ۲ بار هم تمیز می‌کرد، متأسفانه به این دلیل که پول ۳۰ روز را آن اول داده بودیم، نمی‌شد کاری کرد اما در این فهرست‌بها شفاف‌سازی می شود و اگر پیمانکار ۲ روز در هفته معبر و جایی را تمیز کند،  به همان میزان و با قیمت واقعی هزینه می‌دهیم.

نظری ادامه داد: نکته دیگر این است که با ابلاغ این فهرست‌بها قرار نیست تنش بودجه‌ای داشته باشیم. انتقاداتی شده بود که چون این فهرست‌بها مطابق با نرخ روز است، ما تنش بودجه‌ای خواهیم داشت اما این طور نیست ما چون از ان طرف واقعی سازی کرده‌ایم این تنش بودجه‌ای به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. فهرست‌بها که یکی از گام‌های اصلی در نگهداشت شهر از لحاظ اسنادی است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران از اجرای طرح آزمایشی پیمانکاران گفت و ادامه دهد: به نظر من شهر به نوسازی نیاز دارد، اما در بعد نظافت، مدیرعامل سازمان پسماند نشست‌هایی با پیمانکاران داشته‌اند، جلسه‌هایی را با شهرداران منطقه و همچنین دو جلسه نیز با خود شهردار محترم داشتیم؛ فهرست بهای تهیه و قیمت‌های جدید ابلاغ شده است. انشالله در اواخر همین هفته و اوایل هفته بعد اولین طرح آزمایشی  برای مناطق ۱، ۳ و منطقه  ۲۱ و ۲۲ و ۸ را به عنوان شروع کار آزمایشی خواهیم داشت و اگر نتیجه خوب بود در همه مناطق اجرا می‌کنیم. نوع قرارداد با پیمانکاران نیز از نوع و سطح قرارداد متفاوت است، نظافت شهر حرکت‌های کوچک مطلوبی را داشته اما هنوز به نقطه‌ای که ما می‌خواهیم نرسیده است.

مدیران شهری معتقدند با اجرای طرح فهرست بها گامی مهمی در  نظافت و خدمات شهر، برداشته خواهد شد و این طرح رضایت‌مندی مردم را به دنبال خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=14158

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.