بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

علوی: بودجه مناسب سازی معابر برای معلولان به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است/ شمس احسان: تعامل مدیریت شهری با سازمان بهزیستی باید بیشتر شود

  • کد خبر : 14463
  • 03 دسامبر 2023 - 18:06
علوی: بودجه مناسب سازی معابر برای معلولان به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است/ شمس احسان: تعامل مدیریت شهری با سازمان بهزیستی باید بیشتر شود
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و هفتمین جلسه شورا نسبت به گزارش رئیس سازمان بهزیستی کشور واکنش نشان دادند و خواستار انجام مسئولیت نهادهای مسئول در قبال معلولان شدند.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، مهدی اقراریان رئیس کمیته نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و هفتمین جلسه شورا در واکنش به گزارش رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه باید انتخاب شهردار تهران به عنوان دستیار رئیس جمهور در ساماندهی آسیب‌های اجتماعی را به مثابه یک فرصت در نظر گرفت، اظهار کرد: درخواست ما این است که شهردار تهران گزارشی از اقدامات را در شورا پس از انتصاب در این مسئولیت ارائه دهد.

اقراریان با بیان اینکه سالانه تعداد بسیار زیادی به جامعه معلولین اضافه می‌شود، خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از دلایل این معلولیت، حوادث ترافیکی است و شهرداری تهران می‌تواند با اصلاحات ترافیکی، از افزایش تعداد معلولین جلوگیری کند.

زهرا شمس احسان رئیس کمیته اجتماعی شورا نیز ضمن ابراز امیدواری از همکاری شهرداری تهران و سازمان بهزیستی برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی،خاطرنشان کرد: تعامل شورا و شهرداری با سازمان بهزیستی می‌تواند به عنوان الگویی در کشور مورد استفاده قرار بگیرد؛ لذا درخواست می‌شود این تعامل افزایش یابد.

وی با تأکید بر اینکه افراد دارای معلولیت‌های پنهان که در ارائه خدمات نادیده گرفته می شوند، معلولان ذهنی هستند، تصریح کرد: پرسش ما این است که آیا فرآیندهای قانونی برای ارائه خدمات تخصصی به این افراد در نظر گرفته شده است؟

شمس احسان با بیان اینکه اقداماتی در اداره کل سلامت شهرداری تهران در حال انجام است، یادآور شد: با این وجود نیازمند تعامل بین شهرداری و سازمان بهزیستی هستیم تا از موازی کاری جلوگیری شود. جلساتی در مدت اخیر برگزار شده و شاخص‌هایی برای ارائه خدمت به معلولین ذهنی وجود ندارد و به نظر می‌رسد تعیین این شاخص‌ها در اقدامات هم افزا، با تعامل بین دو نهاد به نتیجه برسد.

وی با اشاره به سیکل معیوب دستگیری و رهاسازی معتادان، تصریح کرد: مدل‌سازی فراگیر با تکیه بر تمام ابعاد توانمندسازی باید در این زمینه مورد توجه قرار بگیرد و امکان ارجاع مددجویان به مراکزی به جز مراکز ماده ۱۶، باعث اثرگذاری بیشتر امور می‌شود.

شمس احسان با تأکید بر اینکه اقدامات هم افزا برای استعدادیابی در کودکان کار باید افزایش یابد، گفت: توانمندسازی خانواده محور به دنبال استعدادیابی این کودکان رقم خواهد خورد؛ لذا باید اقدامات هم‌راستا جایگزین اقدامات موازی شود.

رئیس کمیته اجتماعی شورا به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و افزود: باید مرز بین خدمات‌رسانی به این خانواده‌ها مشخص شود تا یک فرد دو خدمت از دو بخش مجزا دریافت نکند و باید اقدامات در این حوزه مدیریت شود.

وی ادامه داد: تجارب دو سویه برای پیشگیری‌های خانواده محور و رشدمدار باید به اشتراک گذاشته شود و هم افزایی شهرداری و سازمان بهزیستی در این حوزه لازم است مورد توجه قرار بگیرد و از سویی دیگر مراکز فراهنگ نیز برای ارائه خدمات به سالمندان باید به حداکثر برسد.

شمس احسان با اشاره به آسیب فرار از منزل، یادآور شد: در کنار مداخلات به موقع سازمان بهزیستی و شهرداری  همراهی و همکاری سامانه ۱۲۳ و ۱۳۷ می‌تواند در این زمینه اثرگذار باشد.

سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا نیز با بیان اینکه در ماده ۲ قانون حمایت از معلولان وظایفی برای نهادها و مجتمع‌های مسکونی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در صدور پایان کار، طراحی ساختمان‌ها برای معلولان بررسی می‌شود؛ هرچند سازه‌های اجاره‌ای در ساختمان‌ها، هنگام صدور پایان کار نصب و پس از صدور آن جمع آوری می‌شود.

وی افزود: پرسش ما بر این است در نهادهای حاکمیتی چه اقدامات حمایتی از معلولان صورت گرفته است؟ شهرداری تهران اماکن ورزشی متعددی را با تجهیزات تخصصی برای معلولان در نظر گرفته اما آیا در دیگر نهادها نیز چنین امکانی فراهم شده است؟

تشکری هاشمی با تأکید بر اینکه  ۳۰ درصد از منابع انسانی نهادها باید از معلولان باشند، یادآور شد: پرسش ما این است که تا چه اندازه از معلولان در ادارات مشغول به کار شده اند؟

وی با بیان اینکه بودجه‌ای برای اشتغال معلولان پیش بینی نشده است، تصریح کرد: از شهرداری تهران تقاضا داریم در زمان مطرح شدن موضوعاتی مهم از این قبیل، معاون یا مدیر مربوطه در جلسه شورا حضور داشته باشند.

در ادامه این جلسه جعفر بندی شربیانی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در بسیاری از زمینه‌ها در سطح شهر تهران، وظایف حوزه معلولان بر عهده شهرداری است، گفت: ما ستاد مناسب‌سازی در شهرداری داریم و این ستاد نیازمند ارتقاء است تا هماهنگی‌های بین بخشی برای مناسب‌سازی و دسترس پذیر کردن شهر محقق شود اما قدرت و حد نظارت ضعیف به نظر می‌رسد.

وی تأکید کرد: بودجه متمرکز برای مناسب‌سازی باید در بودجه شهرداری تهران در نظر گرفته شود؛ این بودجه در سازمان‌های مختلف توزیع شده و آن را به مناسب‌سازی تخصیص می‌دهند اما از کمیسیون برنامه و بودجه درخواست داریم بودجه متمرکز را در دستور کار قرار دهد.

شربیانی با بیان اینکه شاید هزینه مناسب‌سازی در برخی پروژه‌ها بالا باشد، اظهار کرد: باید به طور جدی از ادامه کار پروژه‌هایی که مناسب‌سازی را در دستور کار قرار نداده اند، به طور جدی خودداری شود و این پروژه ها با تعجیل به بهره برداری نرسد.

وی با بیان اینکه معلول یک واژه بین‌المللی است، خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه معلولان به ما گفته‌اند، تقاضا می‌شود از کلمات و تعابیری همچون توانیاب و توانخواه برای این قشر استفاده نشود.

سوده نجفی رئیس کمیته سلامت شورا نیز با تأکید بر درمان روحی و جسمی و تخصیص کمک هزینه پرستاری برای معلولین در قانون حمایت از معلولان، یادآور شد: متأسفانه اقدام چندانی در این زمینه انجام نشده و از مجلس نیز درخواست داریم که بودجه خوبی برای این موضوع در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه سالانه بین  ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر به دلیل تصادفات جاده‌ای دچار معلولیت می‌شوند، خاطرنشان کرد: نقش شرکت‌های خودروساز در این خصوص بسیار مورد اهمیت است؛ وزارت راه‌وشهرسازی نیز باید در اصلاح جاده‌های خارج از شهر دقت کافی را داشته باشد.

نجفی با تأکید بر اینکه ساخت معابر از وظایف اصلی شهرداری است، گفت: شهرداری می‌تواند در سایر بخش‌ها نیز همکاری‌هایی را در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و سلامت محور، با سازمان بهزیستی داشته باشد تا راهکارهایی برای رفع مشکلات معلولان ارائه شود.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا با بیان اینکه نمی‌دانیم مردم تا چه اندازه با سازمان بهزیستی آشنا هستند، گفت: این سازمان یکی از مظلوم‌ترین سازمان‌هاست؛ سوال ما این است که آیا هر هفته برنامه‌ای در صدا و سیما دارید؟ ما می‌دانیم که برای این برنامه ها باید اسپانسر مالی داشته باشید.

وی ادامه داد: یکی از کارهای سازمان خدمات رسانی است اما وظیفه دیگر شناسایی معلولان توانمند و استعدادیابی آنهاست؛ باید در راستای مسئولیت‌های اجتماعی کمک شود که هر هفته ۲ ساعت برنامه برای ایجاد انگیزه در افراد دارای معلولیت در تلویزیون پخش شود و بنده نیز در این خصوص حمایت و همکاری لازم را خواهم داشت.

سید احمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه روز معلولان تبریک ندارد بلکه گرامیداشت دارد، گفت: نباید از لفظ توان‌یاب برای معلولان استفاده شود و تأکید معلولان این است که برای این روز، از واژه معلول بهره بگیریم.

وی افزود: هریک از وزارت خانه‌ها وظایفی را در قبال معلولان و سالمندان دارند که ۲۰ تا ۲۵ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و جامعه باید برای تردد این افراد شرایط مناسبی داشته باشد؛ لذا وزارت خانه‌ها نیز در کنار مدیریت شهری به وظایف خود عمل کنند.

علوی با اشاره به پیش بینی ۶۰ میلیارد تومان برای مناسب سازی در سال اول دوره ششم مدیریت شهری، تصریح کرد: این رقم امروز به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه کمک هزینه سرویس مدارس دانش آموزان استثنایی هفت میلیارد تومان بود، گفت: این کمک هزینه امسال به ۷۰ میلیارد تومان افزایش یافته که در متمم بودجه، احتمالاً به یکصد میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. شهرداری تهران پرداخت این هزینه را بر عهده گرفته و امیدواریم دیگر نهادها نیز مسئولیت خود را انجام دهند.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=14463

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.