بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024

اخبار ویژه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است آخرین وضعیت درختان پادگان ۰۶ دستفروشی، قانونی شد؟ استخدام حدود ۵ هزار زباله‌گرد با حقوق ماهیانه ۱۵ میلیون تومان رونمایی از ۳۱ نماد استان‌های کشور در پایتخت بودجه ۶۶۷۰ میلیاردی شهرداری ارومیه تصویب شد تعرفه پارک حاشیه‌ای در شهرکرد اعلام شد ممنوعیت صدور مجوز حفاری در شهرکرد از ۱۵ اسفندماه فرآیند قراردادهای شهرداری تهران تسهیل می‌شود/ تسریع عملیات زیرساختی حوزه حمل و نقل عمومی با همکاری اداره کل امور مالی شهرداری تهران بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری تهران در شورا اعمال تغییرات جدید در استاندارد سالانه آلاینده PM۲.۵ در آمریکا رفع پلمب مجتمع تجاری دنیای نور تهران به شرط ایمن سازی اجرای ۱۹ طرح تخصصی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی پایتخت ساماندهی دستفروشان چهارراه و خیابان ولی‌عصر در ۲ نقطه پایتخت افزایش ۵۰ درصدی نرخ صدور پروانه بهره‌برداری شرکت‌های حمل و نقل در سال ۱۴۰۳ ظرفیت یک خط مترو معادل بزرگراهی با ۳۳خط عبوری‌ است فرآیند جمع‌آوری داده‌ها در حوزه اجتماعی و فرهنگی با دیگر بخش‌ها متفاوت است نرخ توقف در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ تعیین شد استمرار تقویت و نوسازی خطوط اتوبوسرانی پایتخت تخصیص بیش از ۱۴ همت از بودجه ۱۴۰۳ به موضوعات فرهنگی و اجتماعی

0

اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده در ۳۶۰ شهر

  • کد خبر : 15986
  • 07 فوریه 2024 - 10:22
اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده در ۳۶۰ شهر
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: استان‌ها می‌توانند بر اساس ضوابط بالادستی و طرح‌های جامع و تفصیلی، بسته تشویقی جداگانه‌ای را تدوین و به تصویب کمیسیون ماده پنج برسانند و تاکنون ۳۶۰ شهر نسبت به این مهم اقدام کرده و بسته تشویقی خود را تدوین و اجرایی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با حضور در برنامه «به خانه بر می‌گردیم» شبکه تهران در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده و بسته ۱۹ بندی کالبدی را به طور مفصل تبیین کرد و از بانوان خانه‌دار خواست تا در خصوص نوسازی و بازآفرینی خانه‌های فرسوده خود در محیط خانواده پیش قدم شده و در محل سکونت خویش به عنوان سفیران نوسازی فعالیت کنند.

آیینی در این برنامه خطاب به مادران ساکن در بافت‌های فرسوده با بیان این که دولت، سیستم بانکی و شهرداری‌ها برای کمک نوسازی مسکن بسیج شده اند، گفت: در دولت سیزدهم تسهیلات خوب مالی، اداری و شهرسازانه برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است که بسته تشویقی ۱۹بندی کالبدی مهم‌ترین آن‌هاست و در واقع فرصت طلایی هم برای سازندگان و هم برای مالکان واحدهای فرسوده به شمار می رودکه باید از این فرصت به خوبی بهره ببرند.

ارایه تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی برای صدور پروانه  در بافت فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی، صدور پروانه ساختمانی در کمترین زمان، ارایه ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف در هزینه‌های صدور پروانه (الزام قانونی تخفیف ۵۰ درصد)، همچنین حفظ انشعابات قبلی  و ارایه انشعابات جدید خارج از نوبت توسط ادارات آب، برق، گاز، مخابرات و …، و صدور پایان کار در کمترین زمان را از جمله این مشوق‌ها برشمرد.

اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده در ۳۶۰ شهر

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعطای طبقه تشویقی، تغییر کاربری ارزش‏ افزا، پارکینگ راحت‏تر (درب اضافی)، زمین و واحد معوض را به موارد بالا اضافه کرد و گفت: استان‌ها می‌توانند بر اساس ضوابط بالادستی و طرح‌های جامع و تفصیلی، بسته تشویقی جداگانه‌ای را تدوین و به تصویب کمیسیون ماده پنج برسانند و تاکنون ۳۶۰ شهر نسبت به این مهم اقدام کرده و بسته تشویقی خودشان را تدوین و اجرایی کرده‌اند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در ادامه با اشاره به این که چهار نوع تسهیلات بانکی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است، در این باره توضیح داد: متقاضیان نوسازی مسکن در محلات بافت فرسوده می‌توانند از وام نهضت ملی مسکن استفاده کنند که میزان این وام در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان بوده و سود این وام ۲۳ درصد و بازپرداخت آن ۲۰ ساله است.

آیینی وام نوسازی مسکن را از دیگر تسهیلات در این زمینه عنوان کرد که میزان آن ۵۵۰ میلیون تومان برای همه شهرهاست و گفت: ۱۸۵ میلیون تومان این وام با سود صفر درصد و ۳۶۵ میلیون تومان با سود ۲۳ درصد بوده و  جمع دوره ساخت و بازپرداخت ۷ ساله است.

وی وام ودیعه اسکان موقت را از دیگر تسهیلات در این حوزه برشمرد و توضیح داد:  مبلغ این وام درکلانشهرها ۱۲۰ میلیون تومان ،  در سایر شهرها ۹۰میلیون تومان و با سود ۴ درصد بوده و بازپرداخت آن سه ساله است.

ارایه وام مرمت در تهران و تمامی استان های کشور به متقاضیان

وام مرمت و مقاوم‏سازی از دیگر تسهیلاتی است که امسال برای اولین بار  به ساکنان بافت‌های تاریخی فرسوده تعلق می‌گیرد، آئینی در این باره اظهارکرد: مبلغ این وام در تهران ۳۶۰ میلیون تومان، در کلانشهرها۳۲۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۲۸۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۲۴۰ میلیون تومان و در روستاها ۲۰۰ میلیون تومان است که با سود۲۳ درصد و بازپرداخت ۵ ساله در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که در قانون بودجه سال جاری نیز ظرفیت‌های خوبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: بر اساس بند «ث» قانون بودجه سال جاری ساکنان بافت‌های فرسوده می‌توانند واحد یا زمین خود را با واحدی نوساز یا زمین‏های تحت مالکیت وزارت راه و شهرسازی با سقف ۴۰ درصد تخفیف در قیمت کارشناسی عوض کنند.

وی افزود: همچنین بر اساس بند (م) تبصره (۱۱) در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ امکان اعطای سند با اولویت سکونتگاه‏های غیررسمی در اراضی فاقد سند متعلق به وزارت راه و شهرسازی فراهم شده است. بر اساس این بند به وزارت راه وشهرسازی اجازه داده می‌شود، اراضی در مالکیت خود را در سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل ازسال ۱۳۹۴ به تصرف اشخاص درآمده و براساس طرح‌های مصوب شهری ساخت وساز صورت گرفته و درحال بهره‏برداری است را  به مالکان اعیانی واگذار کند.

به گفته آئینی افراد با مراجعه به سایت facility.udrc.ir می‌توانند از قرارگیری ملک خود در محدوده بافت فرسوده مطلع شوند.

وی افزود: همچنین شهروندان می‏‌توانند شکایات، پیشنهادات و نظرات خود را به سامانه پیامکی شرکت بازآفرینی شهری ایران به شماره  ۳۰۰۰۸۶۱۲ ارسال کنند.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=15986

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.