بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024

اخبار ویژه

دفن مردگان گران شد؟ قیمت بلیت باغ پرندگان تهران افزایش یافت اگر واگن‌های مترو به‌موقع وارد نشوند همه متضرر خواهند شد زمان صدور پروانه شهرسازی در تهران کاهش یافت پاسخ شهرداری منطقه هفت به شایعه قطع درختان در بزرگراه صیاد شیرازی توافق شهرداری منطقه ۱۱ با بنیاد رودکی برای احداث پارکینگ مطالعه عارضه‌سنجی ترافیکی ۳۰ قطعه زمین برای ساخت پارکینگ عمومی در تهران نوسازی بیش از ۲۸۰۰ واحد مسکونی در منطقه ۱۰ در سال ۱۴۰۲ تدوین نقشه راه فعالیت‌های مناطق ۲۲ گانه در جهت ارتقاء عملکرد سال ۱۴۰۳ توزیع آسفالت بی‌کیفیت در برخی معابر فرعی پایتخت جانمایی محل جدید برای ساماندهی سگ‌های ولگرد پایتخت ۵۰ هزار تاکسی برقی وارد ناوگان تاکسیرانی شهر تهران می‌شود توقیف بیش از ۱۵۰ خودروی حمل غیرمجاز پسماند آغاز ساماندهی یکی از اصلی‌ترین و شلوغ‌ترین چهارراه‌های تهران شرایط جدید صدور پروانه‌ ساختمانی در بافت فرسوده تهران تکمیل شدن ۳ هزار واحد مسکن مهر پردیس در خرداد ۱۴۰۳ آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در ۱۴۰۳ بهسازی تابلوهای معابر در منطقه۸ در بهار رونمایی شهرداری تهران از سامانه پاسخ به پرسش‌های متداول شهروندان تصویب بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی برای حریم پایتخت

0

ورود شورا به وضعیت درختان پادگان ۰۶/ مدیری که پادگان را هم باغ اعلام کرد هم غیر باغ!

  • کد خبر : 16345
  • 02 مارس 2024 - 16:38
ورود شورا به وضعیت درختان پادگان ۰۶/ مدیری که پادگان را هم باغ اعلام کرد هم غیر باغ!
با گذشته دو هفته از تصاویرمنتشر شده از درختان پادگان 06 هنوز پاسخی روشن در خصوص این درختان داده نشده ، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر می گوید شهرداری باید در این رابطه به شورا گزارش بدهد .

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز ،دو هفته پیش بود که تصاویری از تنه درختان بار شده بر پشت کامیونی در داخل پادگان ۰۶ منتشر شد . اما مدیران شهری منکر قطع هرگونه درخت در این پادگان بودند. مهدی چمران در جواب پیگیری خبرنگاران برای صحت خبر قطع درختان پادگان ۰۶ گفت که  درختی در پادگان ۰۶ قطع   نشده است . 

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران هم در تذکری که در صحن شورای شهر داد، با اشاره به انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر قطع گسترده درختان در پادگان ۰۶، گفت: البته به نظر می‌رسد این اخبار اشتباه باشد اما از شهرداری تهران تقاضا داریم این موضوع را پیگیری کند و اگر اشتباه بود، تکذیب کند؛ چراکه در آستانه روز درختکاری و توسعه دو هزار هکتاری کمربند فضای سبز هستیم و چنین اتفاقی قابل دفاع نیست. او در گفت‌وگو با پایگاه خبری نوین شهرسازجزئیات بیشتری از ناپدیدشدن درختان این پادگان ارائه داد و گفت: هفته گذشته در فضای مجازی تصاویری در این زمینه منتشر شد و در صحن شورای شهر در این مورد به شهرداری تهران تذکر دادم که لازم است این موضوع را بررسی کرده و شفاف‌سازی کند؛ چراکه یکی از مهم‌ترین وظایف شورا و شهرداری توسعه فضای سبز در شهر تهران است و مشکل اول مردم در تهران نیز آلودگی هواست و یکی از بهترین راهکارها برای کاهش آلودگی هوا، توسعه فضای سبز است. با شهردار منطقه ۴ در مورد پادگان ۰۶ تماس گرفتم و به من گفت که «در وهله اول از آنجایی که محل مدنظر پادگان است و نمی‌توانیم وارد شویم، مانند شما از فضای مجازی باخبر شدیم و چند روز طول کشید که به ما مجوز ورود بدهند و بازید کردیم و کارشناسان معتقدند درختان را جابه‌جا کرده‌اند. او با بیان اینکه بر اساس قانون در فضاهای بالای دوهزارو ۵۰۰ متر نگهداری با سازمان بوستان‌هاست و رئیس کمیسیون ماده ۷ نیز رئیس سازمان بوستان‌هاست، گفت: شهردار منطقه می‌گوید که به رئیس سازمان بوستان‌ها گزارش را داده و قرار است که پرونده در آنجا بررسی شود؛ اما یک چیزی مسلم است و به گفته شهردار منطقه ۴ اگر درختان حتی جابه‌جا هم شده باشند، مجوز گرفته نشده است و حتما از سازمان بوستان‌ها پیگیری می‌کنیم.

پس از مدتی یکی از کارکنان روابط‌عمومی شهرداری با عنوان فعال شهری در فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای منتشر کرد و گفت درختان زیر نظر مراجع ذی‌صلاح جا‌به‌جا شدند، قطع نشدند. یک روز بعد هم سایت اطلاع‌رسانی شهرداری به نقل از رسانه متعلق به ارتش ضمن رد خبر قطع درختان پادگان ۰۶ اعلام کرد که در پروژه انتقال درختان پادگان ۰۶ پاسداران از بخش جنوبی به بخش شمالی و میانی مجموعه با سازوکار مهندسی و نظارت مراجع مرتبط، درختان پادگان از محدوده جنوبی به میانه و شمال پادگان منتقل شدند. بر اساس اعلام رسانه ارتش، در طرح کلان تغییر کاربری مجموعه پادگان ۰۶ پاسداران ارتش، شمال پادگان به بوستان تبدیل خواهد شد.

اما این توضیحات ابهامات جا به جایی درختان این پادگان را برطرف نکرد . به ویژه این که ابهاماتی در خصوص رای باغ این پادگان از سوی برخی از کارشناسان شهری مطرح شد . تصاویری به دست رسیده که نشان می دهد رای باغ پادگان ۰۶ در دوره گذشته مدیریت شهری دوباره بررسی و به غیر باغ تغییر پیدا کرده است . نکته جالب این که یکی از مدیران شهری قدیمی در دوره گذشته پای رای باغ را امضا کرده و در این دوره این پادگان را غیر باغ تشخیص داده است .

photo_۲۰۲۴-۰۲-۲۳_۱۶-۱۸-۴۹

 کارشناسان شهری معتقد بودند که با توجه به نوعیت سوزنی‌برگ عمده درختان، آنها بعد از جا به جایی از بین خواهند رفت ،آنها پیشنهاد کرده اند امکان بازدید  از درختان جابه‌جاشده فراهم شود و همچین پیمانکار جابه‌جایی این درخت اعلام شود و درخصوص مجوز جابه‌جایی شفاف‌سازی شود ؟

photo_۲۰۲۴-۰۲-۲۳_۱۰-۴۵-۳۷
photo_۲۰۲۴-۰۲-۲۳_۱۰-۴۶-۱۲

مهدی عباسی ؛رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران  هم دررابطه با پیگیری های شورای شهر درخصوص نحوه انتقال درختان پادگان ۰۶  به اکوایران می گوید :درخصوص وضعیت درختان جا به جا شده پادگان ۰۶  ‌با شهردارمنطقه ۴ و مدیرعامل سازمان پارک ها تماس گرفته و   تذکرهم داده ایم منتظرگزارش شهرداری در این رابطه هستیم اگر آنجا جا به  جایی رخ داده باید ببینیم که مجوز شهرداری داشته است  یا خیر ؟ این جا به جایی براساس براساس اصول انجام شده؟ اگر کوتاهیدر این زمینه شده باشد یا درختانی قطع شده باشند مطئمنا برخورد خواهیم کرد .

وی درخصوص تفاهم شهرداری با ارتش درخصوص ساخت و ساز در این پادگان و نگرانی هایی که درخصوص افزایش بارگذاری در این پادگان وجود دارد هم توضیح می دهد :‌بارگذاری درحد  تراکم مجاز که همان ۱۲۰ درصد است انجام می شود البته اصلاح طرحی هم آمده بود که در آن تلاش شده بود که فضای مشجر  باقی بمانند اما به جهت آن که درشهرداری به ویژه درحوزه شهرسازی منطقی از موضوعات علمی و رویکرد شهرسازانه وجود ندارد هرچه که می گویند مفروض است و باید بررسی شود که نکند این اتفاقات نیفتاده باشد .

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=16345

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.