بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024

اخبار ویژه

فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است جمع‌آوری ۲۲۰۰ تن پسماند در منطقه ۱۵ برای خرید خانه در منطقه ۹ به چند میلیارد تومان پول نیاز است؟

0

دفن مردگان گران شد؟

  • کد خبر : 16727
  • 09 آوریل 2024 - 16:59
دفن مردگان گران شد؟
مدیران شهری می گویند هزینه خدمات بهشت زهرا در سال 1403 نسبت به سال گذشته 30درصد گران می شود اما بررسی جزییات لایحه شهرداری تهران نشان می دهد در بخش هایی شهرداری بیش از 60درصد پیشنهاد افزایش هزینه خدمات در بهشت زهرا را مطرح کرده . این لایحه هنوز در صحن شورای شهر بررسی و تصویب نشده و نرخ ها پس از تصویب در صحن شورا و تایید فرمانداری اجرایی می شوند.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز، سال گذشته شهرداری تهران در جلسات پایانی شورای شهر تهران لوایح نرخ هزینه های خدمات در حوزه های مختلف را به شورا ارسال و درخواست کرد شورا با فوریت تمامی این لوایح را بررسی کنند . موضوعی که مورد انتقاد اعضای شورای شهر قرار گرفت و با آن مخالفت کردند .یکی از لوایح ارسال شده ، لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا از سال ۱۴۰۳ بود. مدیران شهری مدعی بودند که افزایش ۳۰درصدی را برای این خدمات پیشنهاد داده اند اما بررسی جزییات این لایحه نشان می دهد شهرداری در برخی از خدمات افزایش ۶۰درصدی را هم پیشنهاد داده است .

لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا

در گزارش توجیهی این لایحه به قیمت آمبولانس اشاره شده و آمده است: بهای خدمات هزینه انتقال هر متوفی با آمبولانس به آرامستانهای شهرداری تهران با ظریف چهار متوفی در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۵۰۰۹۰٬۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده  و با عنایت به قرارداد شرکت تعاونی مصرف کارگران با موضوع حمل اجساد از سطح شهر تهران به سازمان بهشت حضرت زهرا(س) طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری و اجاره ۵۰ دستگاه خودروی حمل متوفی( تویوتا هایس) به مبلغ ماهیانه ۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰، ۵۶ ریال و با توجه به میانگین اجساد حمل شده به تعداد تقریباً ۶۰۰۰ متوفی در ماه و بدون لحاظ  کردن هزینه های جاری و نیروی انسانی سازمان ، بهای تمام شده حمل هر جسد برای سازمان مبلغ ۳۷۵،۰۰۰، ۹ ریال است ؛ لذا با در نظر گرفتن افزایش تورم سالیانه  ، پیشنهاد شده  ۴۰ به مبلغ فوق الذکر اضافه شود که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۱۳،۱۲۵،۰۰۰ ریال می شود.

 مبلغ دریافتی برای هر متوفی جهت عدم تضییع حقوق شهروندان به نسبت فاصله مکانی از سازمان طبقه بندی شده  است به صورتیکه مناطق شمالی شهر تهران ۱ الی (۵) و (۲۲ )۴۰ بیشتر از هزینه مناطق مرکزی تهران (۶  الی ۱۴) و ۲۱  و مناطق جنوبی (۱۵ الی ۲۰ ) ۴۰ کمتر از هزینه مناطق مرکزی تهران است.بهای خدمات انتقال” متوفی از سطح شهر تهران به پزشکی قانونی” در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۷.۹۲۹,۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده که با در نظر گرفتن افزایش تورم   پیشنهاد می شود ۳۰ به مبلغ فوق الذکر اضافه که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۱۰،۳۰۷،۷۰۰ریال می شود.

 

 همچنین در لایحه آمده با توجه به اینکه زمان حمل ۴ متوفی توسط آمبولانس عمومی تقریباً ۳ ساعت است و همچنین حمل به همراه تشییع یک متوفی که به صورت آمبولانس خصوصی در نظر گرفته می شود حداقل ۳ ساعت زمان بر است  ، پیشنهاد می شود، هزینه هر آمبولانس خصوصی به مقدار ۲ برابر آمبولانس محاسبه که مبلغ دریافتی ۲۵۰،۰۰۰، ۲۶ ریال می شود ؛ در صورتی که زمان حمل متوفی بیش از ۳ ساعت به طول انجامد، در ازای هر یک  ساعت اضافی مبلغ ۸۰۷۵۰،۰۰۰ ریال دریافت می شود.

 

بهای خدمات «انتقال»متوفی از پزشک قانونی به آرامستانهای شهرداری توسط آمبولانس” در سال جاری مبلغ ۳،۱۸۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده که با در نظر گرفتن افزایش تورم ، پیشنهاد می شود۳۰٪ به مبلغ فوق الذکر اضافه که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۴،۱۳۴.۰۰۰ ریال می شود.

 

بهشت زهرا کودکان کار

بهشت زهرا کودکان کار

 

در این لایحه هزینه های تازه ای هم اضافه شده و آمده است :‌ با توجه به اینکه سازمان بهشت حضرت زهرا(س) مبلغی بابت خدمات حمل اجساد از مجتمع عروجیان تا قطعات سازمان دریافت نمی کند و با عنایت به قرارداد شرکت بیستون خدمات ایرانیان طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری با موضوع فوق الذکر و اجاره ۱۴ دستگاه خودروی حمل متوفی وانت آریسان به مبلغ ماهیانه ؛ ۸۶۸۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و با توجه به میانگین اجساد حمل شده به تعداد تقریباً ۳۳۲۵ متوفی در ماه و بدون لحاظ کردن هزینه های جاری و نیروی انسانی سازمان ، بهای تمام شده حمل هر جسد برای سازمان مبلغ ۲۶۱۰،۰۰۰ ریال است ؛ لذا با در نظر گرفتن افزایش تورم   بعد، پیشنهاد شده  ۳۰٪ به مبلغ فوق الذکر اضافه که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۳،۳۹۳،۰۰۰ ریال می شود .

 

  با توجه به اینکه بهای خدمات عضوهای قطع شده و جنین دارای جواز معادل یک سرویس آمبولانس عمومی در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۵۰۰۹۰،۰۰۰ ریال دریافت می شد؛ پیشنهاد شده هزینه دریافتی برای هر سرویس یک دوم مبلغ آمبولانس عمومی معادل ۶،۵۶۲۰۵۰۰ ریال لحاظ شود.

 

رقم مصوب هیئت مدیره سازمان بهشت حضرت زهرا(س) در ازای هر کیلومتر مبلغ ۶۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده   که با در نظر گرفتن افزایش تورم   پیشنهاد می شود ۳۰ به مبلغ فوق الذکر اضافه   که در مجموع مبلغ دریافتی برای هر متوفی ۷۸.۰۰۰ ریال می شود.

 

لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا

 

در این لایحه آمده  بهای خدمات نصب سنگ “دائم” و “سنگ” مزار موقت به همراه سنگ، با توجه به افزایش نرخ تورم و همچنین افزایش دستمزد کارگر و بنا در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده همچنین پیشنهاد شده  با توجه به قطر و حجم مصالح مصرفی و افزایش مدت زمان عملیات نصب کرسی نسبت به سنگ مزار معادل هزینه ۲ عدد نصب سنگ مزار دریافت شود.

 

  هزینه های مدیریت و بهای خدمات برای آرامگاهها ،خانوادگی هم پیشنهاد شده  ۴۵٪ افزایش داشته باشد .

 

در این لایحه آمده : بهای خدمات تدفین وتغسیل و تکفین با توجه به افزایش دستمزد سالیانه و نظر به اینکه در سالهای گذشته افزایش قیمت منطقی صورت نگرفته افزایش ۶۰ درصد پیشنهاد می شود.

 

 بهای خدمات واگذاری حق انتفاع هر طبقه قبر واقع در ناحیه یک بهشت زهرا(س) (قطعات ۱ الی  ۱۱۲) و   واگذاری حق انتفاع هر طبقه قبر واقع در ناحیه دو بهشت زهرا(س) (قطعات ۲۰۰ الی ۲۵۸) ، با توجه به شرایط و ظرفیت محدود در فاز دو سازمان و به جهت ترغیب استفاده از ظرفیت قبور در قطعات فاز یک سازمان پیشنهاد شده قیمت حق انتفاع قبور فاز یک با کمترین افزایش و قیمت حق انتفاع قبور فاز دو هماهنگ و برابر فاز یک سازمان افزایش یابد. 

 

 بهای خدمات واگذاری  حق انتفاع هر طبقه قبر واقع در ناحیه سه بهشت زهرا (س) (قطعات ۳۰۰ الی  ۳۳۰)  و “واگذاری حق انتفاع از قبر در قطعات روز دفن واقع در ناحیه سه بهشت زهرا(س) و آرامستانهای شهرداری تهران طبقه زیرین رایگان و طبقات فوقانی آن به ازای هر طبقه با توجه به افزایش هزینه های نگهداشت و ساخت قبور جدید و همچنین افزایش تورم و همچنین دستمزد در سال ۱۴۰۳، در نظر گرفته شده است .

 

لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا

 

 دراین لایحه آمده جهت تکریم و پاسداشت خانواده های اهدا کننده عضو متناسب با مصوبه ترویج فرهنگ اهدای عضو و تکریم خانواده های جان بخش اهداکننده اعضای پیوند   سازمان بهشت زهرا (س) مکلف است قطعه ای را به این منظور در نظر گرفته و در آن قطعه صرفاً افراد واجد شرایط دفن شوند. دفن خانواده های اهداء کننده عضو در این محدوده  ممنوع است.  

 

با توجه به واگذاری یک طبقه قبر رایگان در قطعات روز دفن برای هر متوفی سازمان بهشت زهرا (س) مکلف است در خصوص صاحبان متوفی که تمایلی به ذخیره (رزرو) کردن دو طبقه دیگر ندارند نسبت به تدوین و اجرای دستورالعمل لازم ظرف مدت دو ماه اقدام کند.

 

 سازمان بهشت زهرا (س) میتواند با رعایت ضوابط و مقررات قانونی برای خانواده هایی که درخواست تقسیط در پرداخت حق انتفاع از قبور را دارند اقدام کند.

 

لایحه بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا

 

با توجه به سیاستهای شهرداری تهران و به منظور جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو، هرگونه نقل و انتقال حق انتفاع قبور در خارج از سازمان بهشت زهرا (س) ممنوع و سازمان به این گونه نقل و انتقالات ترتیب اثر نمی دهد و فردی که از سازمان حق انتفاع از قبر خریداری کرده  از نظر سازمان بهشت زهرا (س) مالک حق انتفاع تلقی می شود. 

 

در صورت تقاضای خریدار حق انتفاع قبر از سازمان بهشت زهرا (س) و یا قائم مقام قانونی وی جهت اقاله قبر خریداری شده، سازمان بهشت زهرا (س) مجاز است با دریافت اسناد و مدارک مثبته و با حضور مالک حق انتفاع یا نماینده قانونی  را محاسبه و به متقاضی پرداخت کند.

 

قیمت حق انتفاع قبر مساوی قیمت روز قبر در قطعه مورد نظرضرب در( سال خرید – سال فعلی ) تقسیم بر۱۰۰ است .

 

همچنین دراین لایحه درخواست شده به  سازمان بهشت زهرا   اجازه داده شود در صورت تقاضای کتبی مالک حق انتفاع قبر یا قائم مقام قانونی وی و در صورت وجود ظرفیت خالی نسبت به جابجایی قبر پیش خرید شده اقدام کند. ضوابط و مقررات مربوط به تهاتر و جابجایی قبور در نواحی سه گانه سازمان بهشت زهرا(س) توسط هیئت مدیره سازمان تعیین می شود .

 

 شهرداری تهران سازمان بهشت زهرا(س) مکلف است در راستای وظایف قانونی، نسبت به انجام خدمات متوفیان مجهول الهویه اعم از انتقال، تغسیل  تکفین، تدفین و غیره اقدام کند. شهرداری تهران  ملزم است مطالبات خویش در این مورد را از دولت پیگیری و وصول کند.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=16727

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.