بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0
یادداشت علمی

کرونا عامل تحول در رفت و آمد شهری/ افزایش پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در جهان

  • کد خبر : 7343
  • 03 ژوئن 2020 - 6:31
کرونا عامل تحول در رفت و آمد شهری/ افزایش پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در جهان
طبق اعلام یک شرکت دوچرخه سواری در بریتانیا، از زمان اعلام دولت برای ماندن در خانه فروش برخی از تجهیزات دوچرخه حدود 500 درصد افزایش یافته است.
نوین شهرسازیک شرکت دوچرخه سواری در بریتانیا گفته: از زمان اعلام دولت برای ماندن در خانه فروش برخی از تجهیزات دوچرخه حدود ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.
 
رفت‌و‌آمدهای شهری جهان در دنیای ویروس زده تغییر کرده و مردم در حال استفاده از خودروهای شخصی هستند. مقامات شهری و دولتی نیز از شهروندان می‌خواهند تا از وسایل حمل و نقل عمومی کمتر  استفاده کنند.
 
بسیاری از مردم در کشورهای اروپایی پیاده‌روی کرده یا دوچرخه سواری می‌کنند. آیا کرونا می‌تواند این سنت را نهادینه کرده و از ترافیک و آلودگی هوا بکاهد؟

در هر جای شهر منچستر پیاده‌روهای عابر پیاده یا خطوط دوچرخه‌سواری جدید در حال ظهور است.
این بخشی از تلاش ملی بریتانیا برای ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی در آستانه کاهش قوانین قرنطینه و تعطیلی‌هاست.

شهرهای گلاسکو، لستر، یورک و برایتون در هفته‌های گذشته فضاهای جدیدی را به پیاده‌رو تبدیل کرده یا لاین‌های دوچرخه‌سواری را گسترش دادند.

ده‌ها شهر بریتانیا نیز قصد دارند این سیاست را در شهرهای خود افزایش دهند.

“صادق خان” شهردار لندن در دهه اول ماه “می” اعلام کرد که به زودی برخی از شلوغ‌ترین جاده‌های این شهر را می‌بندد.

صادق خان شهردار لندن در روزهای گذشته گفت: لندنی‌ها شادی حاصل از پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری را دوباره کشف کرده‌اند.
رونا عامل تحول در رفت و آمد شهری/ افزایش پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در جهان

او گفت که لندن به زودی ورودی‌های بزرگ خود به سمت برخی از مناطق این شهر را خواهد بست تا یکی از بزرگترین مناطق بدون اتومبیل شهری در جهان را ایجاد کند.

شهردار لندن در این باره گفت: لندنی‌ها به تازگی لذت پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری را کشف کرده‌اند.
او افزود: میلیون‌ها نفر از مردم لندن برای رسیدن به مراکز شهر می‌توانند از خطوط دوچرخه‌سواری موقت و پیاده‌روهای جدید استفاده کنند.

این شهردار لندنی گفت که این تغییرات در مرحله اول اختلالاتی را برای لندنی‌ها ایجاد خواهد کرد اما تیم شهرداری لندن چاره‌ای جز باز کردن سریع خیابان‌های برای مردم این شهر ندارد.

صادق خان گفت: مطمئنم بازگشایی دوباره شهر ما “سبز” خواهد بود. ما با سمی شدن هوا مقابله خواهیم کرد تا یک بحران سلامت را جایگزین بحرانی دیگر نکنیم. “سبز” اصطلاحی است که این روزها برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی در  جهان به کار می‌رود.

بسیاری از تغییرات ایجاد شده در اطراف کشور بریتانیا واکنش‌های موقتی به بحران کرونا هستند اما بسیاری از مقامات  پس از مشورت با جوامع محلی خواستار دائمی کردن آنها شده‌اند.

“آنجلیکا اسوجیا” یکی از اعضای ارشد حمل و نقل و محیط زیست شهر منچستر در این باره گفت: امیدواریم عابران پیاده و دوچرخه سواران خیابان‌های این شهر را پس بگیرند.

رونا عامل تحول در رفت و آمد شهری/ افزایش پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در جهان

بحران کرونا امکان رسیدگی بیشتر به بسیاری از پروژه‌های شهری را ایجاد کرده است.
“اسوجیا” عضو ارشد حمل و نقل و محیط زیست در این باره گفت: برخی از پروژه‌های کنونی شهر منچستر سال‌ها در صف برنامه‌ریزی بوده‌اند.

دولت بریتانیا در حال حل‌وفصل چالش سفر و جابه‌جایی‌های به شیوه‌ای جدید و با حفظ فاصله اجتماعی در محدوده شهری است.

تیم مدیریت شهری لندن در پیامی خواسته است تا مردم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنند. از طرفی خودروهای شخصی نیز باعث ایجاد ترافیک سنگین، قفل شدن خیابان‌ها و آلودگی هوای شهر خواهد شد.

در هفته‌های گذشته بریتانیا از بررسی طرحی به نام “یک بار برای یک نسل” خبر داد. در این طرح بریتانیا برای دسترسی به نقاط شهری و از راه‌های جدید سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

“گرنت شپس” وزیر حمل و نقل بریتانیا به مقامات محلی دستور داد تا در طول بحران کرونا فضاهای جدیدی برای دوچرخه‌سواران و عابران پیاده ایجاد کنند. او خواستار “تغییرات مهم” در سیستم سفرهای درون شهری در دوران شیوع و پسا کرونا شد.

او گفت که برای تشویق مردم به “سفرهای فعال” درخواست وام اضطراری ۲۵۰ میلیون پوندی کرده است. پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری از نگاه مقامات بریتانیا سفرهای فعال محسوب می‌شوند.

وزیر حمل و نقل بریتانیا می‌گوید: این مبلغ اولین قسط از یک بسته  ۲ میلیارد پوندی برای گسترش مناطق دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی است. مجموعه این طرح که در ماه فوریه اعلام شد به ۵ میلیارد پوند می‌رسد.

شوراهای شهر در بریتانیا در حال حاضر می‌توانند از مقررات موقت برای گسترش پیاده‌روها، خطوط دوچرخه سواری، ایجاد خطوط عابر پیاده و بستن کامل برخی از خیابان‌ها برای دور زدن ترافیک استفاده کنند. وزیر حمل و نقل بریتانیا نیز اعلام کرده که قدرت شوراها در این موارد را افزایش می‌دهد.

با این دستور مقامات محلی قادر به تغییر کامل مسیر ترافیک در شهرهای بزرگ و کوچک خواهند شد.

بیشتر این قوانین خودروها و دیگر وسایل نقلیه موتوری را محدود خواهند کرد.

با این وجود برخی از رانندگان وسایل موتوری، اقدامات جدید را محدودیت نویی برای رفت و آمد در محدوده خیابان‌های شهری می‌دانند.

“رود مکنزی” از انجمن تجاری حمل و نقل جاده‌ای در این باره گفت: سیاست‌های ضد خودرو، ضد کامیون، ضد ون در میانه بحران کرونا نگران کننده است.

تمامی روش‌های حمل و نقل برای بهبود اقتصاد ضروری است و نباید گروهی را قربانی سیاستی دیگر کرد.

شهر منچستر نام کمپین خود برای مقابله با کرونا و رفت و آمد امن را “خیابان‌های امن، امنیت زندگی” نامیده است.

مقامات شهر منچستر اعلام کرده‌اند که حدود ۵ میلیون پوند بودجه فوری را به تغییر مسیرهای اضطراری مانند خروجی مناطق تجاری، مراکز کانونی حمل و نقل و مسیرهای بیمارستانی اختصاص خواهند داد.
هدف اصلی مقامات شهری از این ابتکارات کاهش آلودگی کربنی و رساندن آن به صفر تا سال ۲۰۳۸ است. آنها شهری سالم و دلپذیرتر را می‌پسندند.

از طرفی تمرکز این شهرها تنها روی مرکز شهر نیست.

منطقه “لونشولم” در جنوب‌شرقی منچستر با اقدامات جدید تلاش دارد تا از ترافیک سنگین این منطقه بکاهد.

آنها قصد دارند گلدان‌های بزرگ در خیابان‌ها کاشته و بخش‌های گل‌کاری شده در محله را در چند هفته آینده افزایش دهند و فضای بیشتری را در اختیار عابران یا دوچرخه سواران قرار دهند.

“پائولین جانسون” یکی از شهروندان “لنشولم” در این باره گفت: ما با جامعه و اعضای شورای شهر مشورت کرده‌ایم. آنها می‌خواهند این منطقه را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کنند.

ساکنین منطقه به این موضوع واکنش مثبت نشان دادند.
وی افزود: مقامات محلی به دنبال فضایی هستند که کودکان با خیال راحت در آن بازی کنند.
“کریس بوردمن” عضوهیات دوچرخه سواری و برنده مدال طلای المپیک در این رشته در منچستر می‌گوید: دوچرخه سواری در این منطقه از زمان شروع تعطیلی و قرنطینه   ۷۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: کرونا به ما نشان داد اگر به مردم امنیت دهیم، آنها خودروها را کنار گذاشته و در خیابان‌ها راه رفته و دوچرخه سواری می‌کنند.

این برنده مدال طلای دوچرخه سواری در این باره گفت: اگر برای سفرهای فعال مردم اقدامی نکنیم، به یکباره با افزایش خودروها در خیابان، ترافیک و آلودگی زیستی مواجه خواهیم شد.
به گفته او، راه درست کنونی حمایت از مردم برای پیاده‌روی و دوچرخه‌ سواری و دستیابی به هوای پاک در بلند مدت است.

تعطیلی و قرنطینه تا کنون باعث افزایش فروش دوچرخه شده است.

در هفته‌های گذشته سهام شرکت “هالفوردز” بزرگترین مغازه زنجیره‌ای فروش دوچرخه حدود ۱۷ درصد افزایش یافت.

این شرکت اعلام کرد از زمان اعلام دولت برای ماندن در خانه فروش برخی از تجهیزات دوچرخه حدود ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

“کن فاستر” صاحب یک دوچرخه‌سواری در ” چورلتون کام هاردی” در حومه منچستر می‌گوید: شلوغ‌ترین روزهای کاسبی خود را در ایام قرنطینه گذرانده است. مغازه او در سال ۱۹۵۴ و توسط پدربزرگش تاسیس شده است.

هوای این روزهای منچستر بسیار خوب است. اما اگر هوا تغییر کند چه بر سر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری می‌آید؟ وقتی باران بیابد عابران پیاده یا طرفداران دوچرخه سواری چه می‌کنند؟ این نیز سوالی است که مقامات شهری باید به آن فکر کنند.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=7343

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.