بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری

بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
بزرگترین مرجع تولید محتوای شهرسازی کشور.اخبار ، منابع تخصصی شهرسازی و معماری
تاریخ : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024

اخبار ویژه

بافت تاریخی تهران؛ قربانی توسعه‌های نافرجام «روایت دوم» ادامه تخریب بافت تاریخی و ارزشمند ابرکوه فعالیت «دوچرخه‌های اشتراکی» در شهرداری تهران جانمایی ایستگاه‌های شارژ اتوبوس و تاکسی برقی با کمک سامانه اطلاعات مکانی آخرین وضعیت پایه پل میرداماد تهران محل آرامستان جدید تهران نهایی شد ️پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه‌های شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ اعلام جزئیات جدید از سه طبقه کردن میدان ونک شهرداری باید حامی محیط زیست باشد الزام به تقویت ساختار HSE در شهرداری ها کارزار ابلاغ و اجرای کلیه صلاحیت‌های رشته شهرسازی موضوع روز شهرسازان ایران مصاحبه اختصاصی با «دکتر شیوا آراسته» درباره پارک قیطریه تشریح اهداف و برنامه درآمدی سال ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران رفع آبگرفتگی معابر در ۱۰ نقطه شهرکرد بهره‌برداری از ۲ پروژه راهگشای عمرانی در بزرگراه آزادگان تهران پلمب ٤ مرکز غیرمجاز تفکیک و جمع‌آوری پسماند خشک در تهران سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود چرا شهرداران این سه شهر موفق هستند؟ اجرای برنامه‌های جامع برای شهر تهران آراستگی و نظافت شهر تهران اولویت اول معاونت خدمات شهری است

0

زاکانی: به شهر تهران هویت فناورانه دادیم

  • کد خبر : 11967
  • 13 جولای 2023 - 19:39
زاکانی: به شهر تهران هویت فناورانه دادیم
شهردار تهران با بیان اینکه تمام پروژه‌های شهری مجدد فعال شدند، گفت: یک آزادراه، دو بزرگراه، اصلاح تقاطع‌ها، خط مترو، ایستگاه مترو، توسعه حمل و نقل عمومی و ... از جمله این پروژه‌ها هستند.

به گزارش پایگاه خبری نوین شهرساز از قم، علیرضا زاکانی شهردار تهران در دیدار با آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیرحوزه‌های علمیه ضمن تبریک اعیاد گذشته و روز مباهله، اظهار کرد: در زمان ورود به شهرداری تهران با یک ایده‌آل در ذهن و آن هم تبدیل شهرداری تهران به یک نهاد انقلابی روبه‌رو بودیم.

زاکانی با اشاره به اینکه در این مسیر به دنبال ایجاد یک سبک زندگی درست در میان شهروندان نیز بودیم، مطرح کرد: همچنین حرکت به سمت شهر هوشمند و الگو نیز در دستورکار قرار داشت.

شهردار تهران با بیان اینکه طبق فرموده مقام معظم رهبری شهر تهران بی‌هویت بود، عنوان کرد: همچنین موارد مختلفی از جمله عدم توزیع عادلانه خدمات، عدم وجود زیرساخت‌های مناسب و … نیز در این شهر وجود داشت؛ این شرایط موجب شده بود تا شهروندان رضایت و شهر مطلوب خود را در مکان‌های دیگری ببینند.

زاکانی در ادامه با اشاره به اینکه در شهرداری تهران بیش از ۱۰۰ هزار نفر خدمت‌رسانی می‌کنند، خاطرنشان کرد: در سال‌های ابتدایی مدیریت شهری برای پرداخت حقوق کارکنان نیز با مشکلاتی مواجه بوده است. در حوزه حمل و نقل عمومی نیز مشکلات بسیاری وجود داشت و این اتفاقات موجب شده بود تا پروژه‌های شهری تماما با رکود مواجه باشد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه وجود واقعیت‌ها و آرمان‌های ذهنی به تحول شهرداری تهران منجر شد، یادآور شد: این تحول در منظر اول رشد شهرداری تهران برای تبدیل به یک نهاد اجتماعی را به همراه داشت. در این مسیر تحولات بهبود وضعیت‌های مالی، استفاده از افراد کارآمدتر به عنوان مدیران، رشد فناوری و … گلوگاه‌های اصلی بودند.

زاکانی با بیان اینکه خوشبختانه چگالی دانش‌ها در تهران بالاست، ابراز کرد: در این راستا نیز اقدامات بسیاری انجام شده ‌تا به شهر تهران هویت فناورانه بدهیم.

وی با اشاره به اینکه با این تحولات تمام پروژه‌های شهری مجدد فعال شدند، بیان کرد: یک آزادراه، دو بزرگراه، اصلاح تقاطع‌ها، خط مترو، ایستگاه مترو، توسعه حمل و نقل عمومی و … از جمله این پروژه‌ها هستند که غالبا از محل مولدسازی انجام خواهند شد.

شهردار تهران گفت: گره‌های شهری تهران در حال باز شدن هستند و در مجموعه شهرداری تهران به کالبد شهر نیز توجه ویژه‌ای داریم.

وی با اشاره به اینکه اولویت اصلی ما روح شهری است، مطرح کرد: تمام تمرکز خود را بر این قرار داده‌ایم که روح حاکم در شهر با محوریت مساجد مناسبت باشد.

زاکانی اضافه کرد: در این عرصه اقدامات مختلفی از جمله ساماندهی معتادین، کودکان کار، کودکان بی‌سرپرست و… انجام شده است.

وی با بیان اینکه در مسیر روح بخشیدن به شهر تکیه‌گاه اصلی شهرداری، حوزه است، عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است تا بتوانیم بهترین بهره‌مندی را از ظرفیت حوزه‌های علمیه داشته باشیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه مردم برای تغییر مستعد هستند، خاطرنشان کرد: عمق اعتقادات در مردم وجود دارد ولی متاسفانه سبک‌های نادرست زندگی مشکلاتی را به وجود آورده است.

‌‌باید گام‌های جدیدی در حوزه معماری و شهرسازی برداشته شود

آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه نیز با بیان اینکه تهران جایگاه برجسته و ممتازی دارد که باید به آن توجه شود، گفت: تهران  قابلیت الهام‌بخشی به تمام کشور و جهان دارد.

مدیرحوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه باید به الگوی معماری و شهرسازی توجه ویژه‌ای شود، عنوان کرد: این موضوع جزو اولویت‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری نیز است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته این کشور معماری‌های خوبی وجود داشته است، خاطرنشان کرد: معمارهای برجسته‌ای همچون شیخ بهایی توانسته بودند آثار ارزشمندی را خلق کنند، متاسفانه هنوز به مکتب معماری متناسب با اسلام و به روز دست پیدا نکرده‌ایم و علت اصلی این خلا نیز جدایی حوزه‌ها و دانشگاه‌ها است.

عضو شورای نگهبان با اشاره به اینکه شهرسازی، معماری و هنر هدایت‌گر روح جامعه هستند، یادآور شد: باید گام‌های جدیدی در حوزه معماری و شهرسازی برداشته شود تا با ورود به شهرها حس معنوی و متناسب با سنت‌ها وجود داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه شهردار باید فرمانده اصلی معماری در شهر باشد و باید حوزه و دانشگاه باجدیت بیش‌تری پای کار شهرداری‌ها بیایند تا الگوهای جدیدی خلق شود، ابراز کرد: در این مسیر باید شهرداری، دانشگاه‌ها را پای کار آورده و با استفاده از ظرفیت هیأت‌های اندیشه‌ورز به دنبال ایجاد الگوهای جدید باشد.

آیت‌الله اعرافی در ادامه اهتمام بر محوریت مساجد را مدنظر قرار داد و افزود: در شهر تهران باید حدود ۱۰ هزار مسجد با ۲۰ شاخصه اصلی داشته باشیم که جوانان و نوجوانان در آن حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت مباحث هنری در شهر تهران، اظهار کرد: در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور مباحث فرهنگی از طریق هنر به شهروندان منتقل می‌شود که باید این موضوع نیز در دستورکار قرار بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه انقلاب اسلامی در هنر تحولاتی ایجاد کرده است، مطرح کرد: ۲۰ هنر جذاب و اسلامی داریم که می‌تواند جامعه را متحول کند که باید برای آن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

عضو مجلس خبرگان با اشاره به اینکه در این مسیر نیازمند تولید فکر مستمر هستیم، عنوان کرد: آموزش و پرورش نیز از نظر منابع و نیروی انسانی با محدودیت‌هایی مواجه است که باید به آن‌ها کمک شود.

آیت الله اعرافی از امضای تفاهم‌نامه همکاری حوزه و آموزش و پرورش در موضوعات مختلف ازجمله طرح امین یاد کرد و گفت: شهرداری می‌تواند از این ظرفیت برای فرهنگ‌سازی و … نیز استفاده کند.

وی با بیان اینکه مدارس علمیه باید فعالیت‌های بیش‌تری در جامعه داشته باشند، خاطرنشان کرد: در حوزه‌های علمیه طرح‌های مختلفی داریم که می‌تواند با شهرداری همکاری داشته و در جامعه پیاده‌سازی شود.

مدیرحوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه فقه معاصر برای فعال کردن فقه سنتی حوزه برای مسائل جدید است، تصریح کرد: فقه معاصر مورد استقبال و تاکید مقام معظم رهبری نیز است، در این بخش نیز آمادگی لازم وجود دارد که حوزه نیازهای فکری و عملی شهرداری را پاسخ دهد.

عضو شورای عالی حوزه با بیان اینکه باید به نخبگان و استعدادهای کشور توجه ویژه‌ای شود، یادآور شد: متاسفانه فرار این استعدادها از کشور زیاد است ولی این افراد ضدانقلاب نیستند بلکه در انتخاب شغل مناسب در کشور با مشکلاتی مواجه هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در پایان گفت: توزیع عادلانه خدمات در سطح شهر نیز یک موضوع مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

لینک کوتاه : https://novinshahrsaz.ir/?p=11967

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.